päivärytmi?

Millaset on teidän kissojen päivärytmi? Siis millon herää suunnilleen ja millon on ruoka-aika jne.? Ois kiva kuulla!
4633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mun sisäkissoilla ei oo mitään päivärytmiä. tulevat ja menevät miten sattuu!
leikattu poika kissa oli vasta viikon poissa kävi syömässä ja lähti parin päivän reissulle. saattaa tietty vaikuttaa nuo emäkissan pennut jotka on viikon ikäsiä ;)

Äänestä

Kakilla kissoilla on hieman erilainen rytmi, lähinnä riippuen siitä onko se yksin vai onko sillä seuraa ja onko se leikattu vai ei. Meidän kolmen kissan huushollissa aamu alkaa (aivan liian aikaisin) ruuankerjuulla, eli tassuttelua ja hyrinää selän päällä, naaman edessä ja ihan minkä vaan tekeminen jotta saisi ihmiset hereille. Aamuruoan jälkeen ja kotiväen lähdettyä töihin seuraa suhteellisen rauhallinen päivä joka on täynnä loikoilua ja akvaarioiden seuraamista (tätä olen seurannut laiskanlomilla ja joskus flunssaisena sängynpohjalta). Kun kotiväki palaa kotiin siinä viiden maissa on iltapäiväsapuskan aika, ja sen jälkeen seuraa pennun iltapäivä/iltariento, joka tarkoittaa hullua juoksentelua, toisten kissojen härnäämistä ja tassunsa laittaimista joka soppaan. Toiset kissat lähinnä seurailevat mitä kodissa puuhastellaan ja loikoilevat ikkunassa tai opettelevat pennulle miten parhaiten saa kehrättyä itselleen kalkkunaleikettä. Illalla ennen nukkumaanmenoaikaa seuraa pennun toinen hullunvilli purkaus ja siinä seassa yrittävät kaikki syödä iltapalaa joka osuu kuppiin siinä yhdeksän ja puoli yhdentoista välissä. Kaikki menevät nukkumaan samaan aikaan, kukin omille paikoilleen.

Äänestä

Meillä Roope herää noin 6-7 aikoihin ja ruoka-aikaa ei nyt ole niin säännöllistä, herättyään se saa ruokaa ja päivällä, illalla sille ei jostain syystä safka enää maistu, mutta se syö mielellään useita kertoja päivässä/pieniä aterioita. Iines taas syö parhaiten illalla ja yöllä ja heräämisaikoihin en ole juuri kiinnittänyt huomiota, sekun on yöt nyt kesällä yleensä tarhassa. Mutta päivät se kyllä nukkuu..

Äänestä

Otto on 1v ja Nipa 2v. Otto herää ensin (klo:6.00 eli silloin kun kelloni soi) ja pyörii kuin hyrrä ympärilläni puskee ja hurisee. Seuraa vessaan ja odottelee ruokakupin täyttöä. Nipa tulee pian Oton jälkeen ja jää vähän sivummas odottamaan. Otto tulee keittiöön seuraksi ja pyytää kurkkua jonka se syö hetken leikittyään. Nipa painelee jonnekin, sitä ei paljon kurkut kiinnosta.Kun lähdetään töihin kisut jäävät joko nukkumaan tai leikkimään. Ja kun tullaan noin 3-5 aikaa kotiin on molemmat vastassa maukumassa moimoi, joskus ovat kyllä niin laiskoja että pötköttävät vaan makkarissa ja tulevat vasta hetken päästä tervehtimään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmemies kirjoitti:

Millaset on teidän kissojen päivärytmi? Siis millon herää suunnilleen ja millon on ruoka-aika jne.? Ois kiva kuulla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu