Mitä ostat kirppikseltä?

Olen menossa myymään ylimääräisiä tavaroitani kirpputorille. Millaisista tavaroista pääsee helpommin eroon?
8417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Muista tutkia että ne toimivat..

Äänestä

Parhaiten tekisivät kauppansa pikkulasten vaatteet, mutta seniori-ikäisillä niitä tuskin on varastoissaan.
Minä ainakin katselen kirpputoreilla sisustamiseen liittyviä tavaroita. Silmään saattaa sattua jotakin, jolle minun kodissani on käyttöä. Myös astioita on kiva hiplata. Joitakin tarjoilukippoja olen ostanut.
Pääasia, ettet ylihinnoittele. Pieni voitto lämmittää enemmän kuin se kokonaan saamatta jäänyt iso voitto!

Äänestä

kirppiksillä on myyntipöydän vuokraus aika kallista.
Täytyisi hinnoitella myymänsä tuotteet hyvin halvalla myytäviksi, jos ne saisi kaupaksi ja edes pöydän hinnan maksettua.
En ole siis myynyt, mutta ostellut olen. Hakemalla haen jonkun särkyneen astiastoon kuuluvan kupin, tai lautasen tilalle samanlaista ja joskus on tärpännyt.
Lähdemme kohta miehen kanssa kaupungille ja käymme kirppikselläkin katsomassa josko löytyisi pihatyöpusero. Epäilen kyllä, että löytyy, sillä tämä on kyseisten tuotteien sesonkiaikaa. Parhaat on viety varmaankin päältä pois.

Äänestä

Satuitteko katselemaan eilistä 'Inhimillistä tekijää'? Siinähän kovinkin tunnettu entinen toimittaja kertoi, kuinka hän ostaa vaatteensa kirppikseltä. Hän kun makseli 90-luvulla takaamaansa velkaa ja joutui täten säästämään aivan kaikessa.

Äänestä

Hän sanoi, että astiat menevät aina. -- Ainakin täällä pääkaupinkiseudulla pitää tarkkailla jobbareita. He tulevat heti aamulla ensimmäisiksi asiakkaiksi, ostavat halvalla ja myyvät eteenpäin.

Heistä on ainakin se hyöty, että näkee, mikä on kiinnostavaa myytävää. Harjoituksen vuoksi voisi mennä vain aikaisin aamulla tarkkailemaan kirpputorille heidän liikkeitään ja katsomaan, mitä he ostavat.

Äänestä

pusakat, käytetyn näköiset mutta ehjät ja puhtat.
Minun maksoi 2 euroa, miehen 3,5.
Todella edulliset ja palvelevat hyvin siinä tarkoituksessa mitä varten ne hankimme. Pihatöihin ja kalapusakoiksi.

Syynään kyllä aina tarkkaan, ettei aivan mitätöntä tavaraa tule ostettua, vaikka halvalla saakin. Mitä järkeä on heti suoraan viedä roskiin jos ei voi käyttää.

Äänestä

Astioita, kirjoja, valaisimia, leluja.

Äänestä
  • Minä olen keräillyt koristeellisia kukkamaljakoita,missä on kullnväriset rivat maljakon molemmin puolin.Omaksi ilokseni vain.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ladyseniori kirjoitti:

Olen menossa myymään ylimääräisiä tavaroitani kirpputorille. Millaisista tavaroista pääsee helpommin eroon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu