Äitini halusi aikoinaan eroa löydettyään uuden miehen perheineen ja otti minut väksin mukaan.
Olen katkeroitunut ja vihainen, isän kanssa kaikki sujuu paremmin.
Eilen "katkesi naru", ja läväytin äitiäni kunnolla... Se olikin yllättävän helppoa. Tämä uusi mies oli muualla asioilla.
Voinko kiristää äitiäni hakkaamalla säännöllisesti, ja uhittelemalla, kunnes pääsen isäni luo takaisin pysyvästi? Nautin tästä omalla synkällä tavallani, nyt kun olen treenannut ja kasvanut, on takaisinmaksun aika.
Teke mieli hakata se uusi mieskin, olen kestänyt tätä uusperhettä jo 3 vuotta. Äijää ja sen lapsia.
Olen katkeroitunut ja vihainen, isän kanssa kaikki sujuu paremmin.
Eilen "katkesi naru", ja läväytin äitiäni kunnolla... Se olikin yllättävän helppoa. Tämä uusi mies oli muualla asioilla.
Voinko kiristää äitiäni hakkaamalla säännöllisesti, ja uhittelemalla, kunnes pääsen isäni luo takaisin pysyvästi? Nautin tästä omalla synkällä tavallani, nyt kun olen treenannut ja kasvanut, on takaisinmaksun aika.
Teke mieli hakata se uusi mieskin, olen kestänyt tätä uusperhettä jo 3 vuotta. Äijää ja sen lapsia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
15-vuotiasta kuullaan jo siinä asiassa, kumman vanhemman luona hän haluaa elää. Ei sinun ole pakko elää äitisi kanssa. Mutta älä hyvä ihminen lyö, siitä aiheutuu vaikeuksia pelkästään itsellesi.
elää isäsi kanssa? Tarkoittaen olisiko isäsi siihen valmis, ja mitä se tarkoittaisi opintojesi ja ystäviesi kannalta? Muista silti, että hetket isän luona ovat erilaisia kuin jatkuvasti elettävä arki, usein esim. pelkkien viikonloppujen aikana eivät päde normaalin arjen rutiinit ja säännöt (nukkumaanmenoajat kouluiltoina, kotitöihin osallistuminen), vaan tilalla on vapaa-ajan rientoja. Niitä ei sitten arkena taas pystytä toteuttamaan. Jos olet niin varma siitä, että tuosta huolimatta olisit selkeästi onnellisempi isäsi luona, pyydä anteeksi äidiltäsi (koska lyöminen on silti väärin) ja sano hänelle että haluat muuttaa isän luo ja kerro että tiedät lastensuojelulain mukaan sinulla olevan oikeus myös itse vaikuttaa asuinpaikkaasi.
Provolta tämä tuntuu, mutta jos näin ei ole, niin hyvä lapsi, ongelmia ei ratkota lyömällä.
Ikäsi puolesta voit muuttaa isäsi luokse asumaan. Mutta oletko miettinyt sitä tosiasiaa, että siellä on myös saattaneet elämäntilanteet muuttua. Oletko ne ongelmat myös ajatellut ratkaista siellä NYRKILLÄ?
Ja muista se tosiasia, että aina avioerotilanteessa lapsesta välillä saattaa tuntua siltä, että etävanhemman luona olisivat asiat paljon paremmin. Mutta asuttuaan siellä tovin, huomataan, että asiat eivät menekkään toivotulla tavalla ja palataan lähtötilanteeseen takaisin. Silloin lapsen jo kannattaisi miettiä sitä tosiasiaa, että ehkäpä hänen omassa käytöksessään onkin hieman toivomisenvaraa.
Pientä kunnioitusta äitiäsi kohtaan, oli ne hänen valintansa mitkä hyväänsä. Ja muista 15 -vuotiaana sinä olet vastuussa omasta käytöksestä oikeudessakin. Ei sukulaisuus ole esteenä. jos lähdetään käräjöimään pahoinpitelyä oikeudessa.
Tuolla tavalla et taatusti pääse isäsi luo vaan päädyt nuorisokotiin, jossa on tiukkaa ja ankeaa. Sovi isäsi kanssa, että menet hänen luokseen, mikäli isäsi sinut luokseen haluaa. Epäilen haluamista jos mäiskit äitiäsi; vaikka vanhempasi ovatkin eronneet, tuskin isäsi katsoo hyvällä jos hänen poikansa lyö omaa äitiään. Ylipäätänsä vain raukka lyö enkä usko kenenkään isän halauavan pojastaan raukkista, joka ei osaa ratkaista ongelmiaan kuin väkivallalla. Jos vanhemmillasi on yhteishuoltajuus, se onnistunee.
Eri asia on, jos olet äreä murkku ja arkielämän sietäminen ylipäätänsä on vaikeaa. Ei elämä isän kanssa ole yhtään helpompaa jos olet katkera ja kiukkuinen asiasta kun asiasta (eli tyypillinen murkkuikäinen!). Arki ja rajat on isänkin luona, ellei isäsi sitten ole hunningolle mennyt äijhä, joka ei välitä lapsestaan tuon taivaallista.
Lisäksi sinun on hyvä tietää, ettei maailma ole mustavalkoinen ja tuskin vanhempiesi eron syynä on pelkästään äitisi. paratiisia ei ole missään ja asiat eivät ratkea lyömisellä.
oot vielä nuori, sulla on elämä edessä. Nuorisokoti tai vankila ei ole kenties haaveissasi?? Vielä voit siihen vaikuttaa, miten elät elämääsi. Valinta on sinun!
Mutta älä käy käsiksi keneenkään vaan hoida fiksummin asiat. Pääset isäsi luo kun vaan lähdet. En ihmettele jos hermosi ovat menneet ja riekaleina mutta älä tuhoo silti omaa tulevaisuutta idioottien aikuisten tähden vaan hae apua sosiaalitoimistosta jotta pääset pois kodista jossa on paha olla. Jos isäsi ottaa sinut niin mene sinne asuun.
mitätön paska keksiä enempää tollasta provoo. jos oot niin kova jätkä, niin eikö olisi helpompi kävellä faissas luokse? ei kai kukaan täyspäinen vanhempi tollasta virtsanuppia huoneeseen ota.
poista ittes. ole hyvä !