Mitä tarkoittaa lyhenteet AD, AB ja BC? Jonkin kokeen lyhenteitähän ne vissiin on... Mutta mitä?!
AD AB BC ?!
utelias
3474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mitä tarkoittaa FIN2a ?! tai D2a?
AD on kestävyyskoe,joka pitää suorittaa hyväksytysti ennen kun saa osallistua jalostustarkastukseen.
AB on peltojälkikoe
FIN2a on jalostustarkastusluokka,jossa koiralla on koetulos jostain kansallisesta lajista.
D2a on jalostustarkastusluokka,jossa koiralla on suojelukoetulos ja tuomari on SV-tuomari.
AB on koe, joka muodostuu suojelukokeen A- ja B- osioista, eli tottelevaisuudesta ja peltojäljestä. BC vastaavasti on tottelevaisuus ja suojeluosioista koostuva koe.
Jalostustarkastusluokkia on molemmissa, sekä FIN että D -tarkastuksissa kaksi, ykköseen (eli FIn1a tai D1a) tarkastetut, jotka ovat anatomisesti ja luonteellisesti jalostukseen suositeltavia, tai kakkoseen (FIN1a tai D1a) tarkastetut jalostukseen _sopivat_ koirat, joilla on joko anatomiassa tai luonteessa jonkunasteisia puutteita, jotka eivät ole jalostuskäyttöä estäviä.
AD eli kestävyyskoe suoritetaan pyöräillen tuomarin valvonnassa, matka n. 20 km, ja koiran tulee kyetä suorittamaan koe vaivattomasti ja ilman liiallista rasitusta. Pyöräilyosuuden jälkeen koiran kunto tarkastetaan vielä pienimuotoisella tottelevaisuusosalla.