Minkä olet viimeksi nähnyt?
Minä vietin eilen illan teatterissa. Katsoin "Linnunradan", joka kertoi Juhani Siljon ja Ain´Elisabet Pennasen rakkaustarinan.
Kesto oli 19 -21.30.
Teatteriesitykset! - Mitä mieltä olet?
11
624
Vastaukset
- Leny
Viimeksi näin Turussa "Kauppamatkustajan kuoleman". Pidänkin klassikoista. Niin koti- kuin ulkomaisistakin.
Hyvät näyttelijät merkitsevät paljon. "Kvartetti" Helsingin kaupungin teatterissa mennyt komedia oli nautittava juuri näyttelijöittensä ansiosta.
Suurmusikaali "Elisabeth" Turussa nyt loppuun myyty, mutta kevätkaudella pääsen katsomaan sitä. Tamara Lundinkin piti laulaa ja näytellä siinä, mutta toisin kävi.Jollet vielä käynyt katsomassa - hopi, hopi
Linnateatterissa pitäisi olla vielä jokunen näytös ;-)
Todella hyvää huumoria- Leny
vaarivaari kirjoitti:
Jollet vielä käynyt katsomassa - hopi, hopi
Linnateatterissa pitäisi olla vielä jokunen näytös ;-)
Todella hyvää huumoriaKyllä pitäisi parannut tehdä ja käydä noissa pienemmissäkin Turun teattereissa. Aina vaan on tottunut menemään sinne Kaupunginteatteriin. Vai on se hyvä kappale ja vielä huumoria. Kiitos vihjeestä.
- Hintriika
Kävin viimeksi katsomassa Helsingin Kaupunginteatterin Studio Pasilassa Marie Jonesin kirjoittamaa näytelmää "Kiviä taskussa". Siinä Martti Suosalo ja Mika Nuojua näyttelevät kahdestaan yhteensä 15 eri roolia.
Vaikka taustalla on vakavaa asiaakin, niin kyllä siinä sai ulvoa naurusta! En muista, milloin edellisen kerran olisin nauranut niin sydämeni pohjasta - suorastaan otti leukaluihin ja kylkilihaksiin. Enkä ollut ainoa. Koko sali hirnu samallalailla.
Se oli niin mahtava suoritus, etten ole sen naurettavampaa näyttelemistä eläissäni nähnyt! Ei ihme, että näytännöt ovat olleet kaksi vuotta loppuunmyytyjä ja ovat edelleenkin.- Leny
Voin kuvitella, kun Suosalo panee parastaan, niin kyllä nauraa saa. Tästä on muutama vuosi aikaa, kun kävin Helsingin kaup.teatterissa komediaa "Poskia kuumottaa" katsomassa. Oli se ylenpalttista, kun näytelmässä oli vaikka kuinka monta näitä eturivin näyttelijöitämme. Suosalo, Sarkola ja Uotila mm. Voi sitä menoa ja nauraa sai tikahtumiseen asti.
- Satu
täällä muitakin kuin yllekirjoittanut!
Lähitulevaisuudessa myös Shakespearen "Kuningas Lear" tulossa !
(*~~aamuteen ja suihkun välissä vilkaisin tänne!~~)
P.S. Viime viikolla kerroitte "Vaarit vauhdissa"-sarjasta, missasin sen taas, kun en ollut eilen illalla kotona. Ensi viikon keskiviikkona katson! Kerroitte, että siinä saa nauraa: se on siis nähtävä!. -Mutta nyt on mummikin vauhdissa! Hyvää päivänjatkoa kaikille!- Suvi2
On näköjään tullut jo tavaksi, että en koskaan silloin ehdi mukaan kun keskustelu on ajankohtainen, tulen aina jälkijunassa. Mutta liekö tuo vaarallista.
Viime keväänä kävin katsomassa musikaalin Miss Saigon. Se antoi vakavaa ajattelemisen aihetta.
Nyt ensi viikolla menen katsomaan komediaa Diivat. (ojelmavalintaan ei suinkaan vaikuttanut terapiakoirani Diiva) Uskon, että kappale Kvartetti olisi ollut näkemisen arvoinen, mutta se myytiin heti loppuun ja uusi jakso alkaa (jos alkaa ensi vuonna). Olen oikea teatterin suurkuluttaja, mutta johtunee paljolti siitä, että saan lipuista huomattavia alennuksia ja usein vapaalippuja. - Muija
Suvi2 kirjoitti:
On näköjään tullut jo tavaksi, että en koskaan silloin ehdi mukaan kun keskustelu on ajankohtainen, tulen aina jälkijunassa. Mutta liekö tuo vaarallista.
Viime keväänä kävin katsomassa musikaalin Miss Saigon. Se antoi vakavaa ajattelemisen aihetta.
Nyt ensi viikolla menen katsomaan komediaa Diivat. (ojelmavalintaan ei suinkaan vaikuttanut terapiakoirani Diiva) Uskon, että kappale Kvartetti olisi ollut näkemisen arvoinen, mutta se myytiin heti loppuun ja uusi jakso alkaa (jos alkaa ensi vuonna). Olen oikea teatterin suurkuluttaja, mutta johtunee paljolti siitä, että saan lipuista huomattavia alennuksia ja usein vapaalippuja.harvoin teatterissa, että ihan hävettää.
Kotipaikkakuntani teatterissa käymme pari kertaa vuodessa ja Helsingissä ystäviemme luona vieraillessa 'kuvioihin ' kuuluu teatterissa käynti.
Viimksi kävimme Kansallistatterissa katsomassa 'Ihmisiä hyvinvintivaltiossa'.
Elokuvissa tulee käytyä enemmän. Aiomme mennä katsomaan Timo Koivusalon "Kaksipäisen kotkan varjossa", vaikka elokuva onkin teilattu aika säälimättömästi jo ennakkoon.
Sittenpähän häkee!
- Pääsky64
meikäläinen ei vain niitä pääse katsomaan,ensin kerätään rahaa että päästään teatteriin ,sitten otetaan joku halvin ja huonoin kappale ,sen kun katsoo ja väliajalla lähtee pois ei lähde enää maksustakaan katsomaan, nämä uudet ja modernisti tehdyt kappaleet,yhtä mekastusta ja noitumista rumien sanojen kanssa,vanhaa romanttista musikaalia kaipaan,
- Satu
"Linnunrata", josta avauksessani puhuin. En osaa sitä oikein kehua, en moittia. Oli se tavallaan hyvä. Ystävättäreni ei hirveästi pitänyt.
- Pääsky64
mikä se on ,meillä oli hyvä esitys eilen wienin wfiharminikot ja tulee venäläinen baletti kohta,täällä korvessa ne parhaat esitykset,oulussa katsoin se joku enkeli ihan törkeä kieli ja kaikki ,jotkut puhuivat kerrosista,höpö eikö tavalliasen ihmisen arvostelu riitä,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917465- 373967
- 453510
- 2352803
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402652- 452482
- 1322401
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292279Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202228- 451972