Kun asentaa Windows 98SE tai Windows ME:n niin joutuuko siinä asennuksen yhteydessä formatoimaan kiintolevyä? Kiintolevyllä olisi tiedostoja jo valmiiksi, enkä haluaisi menettää niitä.
Windows 98SE asennus?
jaanasikasi
5353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei tarvitse formatoida.
kropsun?
Tuolla asennusohje:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000005784233
Tuossa ohjeessa neuvotaan formatoimaan. Pitääkö kovalevy joka kerralla formatoida uudestaan kun asentaa 98SE / ME, vai riittääkö, että siellä on jo valmiiksi FAT tiedostojärjestelmä?
tiedostot talteen polttamalla ne rompulle. Sitten formatoit. Tässä hyvä esimerkki siitä, miksi kovalevy kannattaa osioida. Käyttis kun on omallaan, niin tiedostot säilyvät. Mulla on C: käyttis, D: ohjelmat ja E: tiedostot. Joitakin ohjelmia joutuu asentamaan uudestaan, mutta ne menee automaattisesti vanhoihin kansioihin, tai ainakin jotkut.
Kyllä asennus tehdään formatoidulle osiolle.