kateissa
Onko kukaan nähnyt???
Tulin Sodankylästä Kärsämäelle henkilöautolla ja ohitin matkan aikana yli 20 yhdistelmää ja vain ja ainoastaan YKSI näytti vilkulla ohitusmerkin.
Itse aikoinaan kehotin ohitukseen heti kun se vain oli mahdollista.
t. ex rahtari 35v:n kokemuksella
Rahtareiden
25
5318
Vastaukset
- Rahtarithan
Noillahan onkin erilainen työ moraali. Älä
huoli talvi yllättä näistä suuremman osan ja
heidät on helppo ohittaa. Ovat ojien täytteenä.- Ratin takaa
Syystä, että maleksit tiellä edessä mäen alla liukkaalla kelillä 60 tonnia takanasi, kun pitäis päästä menemään. Sun apinakiikkusi menee varmaan mäen päälle vaikka työntämällä, mutta toista se on isolla ajoneuvoyhdistelmällä. Kyllä sulla on aika ahdas korvien väli. Minä kyllä päästän ohi, mutta miten on sinun laitasi? Taidat vaan tuijottaa omaan napaasi huomaamatta, että tiellä on muitakin liikkujia.
- kölli
se asia nyt niin yksioikoinen ole....samalla tavalla kun meitä rahtareita on tullut jos jonkin sorttista niin on myös tullut metkoja hlöautokuskeja. Sen verran katsellut lisääntyvän hlöautoliikenteen ohituksia, että EN näytä ensimmäistäkään ohitusmerkkiä enää. Jos ohitusmerkkiä käytetään, takana tulevan tarttis kans ymmärtää, mikä ero oikean ja vasurin vilkautuksella on..;)
- Ajuri
ne ei uskaltanu näyttää kun ei tiiä jääkö miten pitää ratista kiinni ku ohittaa
- E18
Kyllä se syy siihen rahtareitten kohteliaisuuden katoamiseen löytyy ihan tuolta henkilöautojen "kuljettajista". On se vaan niin huikeen näköstä touhua välillä... Mun puolesta saavat roikkua tuolla muulin peräpuskurissa. Ei paljon harmita!
- myös e18
moni muukin kuski sanoo. Jos näytetään vilkulla että eikun ohi vaan niin jäädään kykkimään ja kurkistelemaan. Ja vaikka näyttäisi viisi kertaa vilkulla et ala painua, ja sitten kun lopulta mennään, niin ei sitten kiitetä (no ei tietty pakollista) tai jäädään siihen eteen munimaan. Kyllä ne ohi haluavat pikkuautot menevät ohi jos siltä tuntuu ilman vilkutteluja. Noin 3/5 osaa ajasta kylläkin näytän vilkulla kerran tai kork. kahdesti ohituspaikan. Jos ei kelpaa niin kiillottakoon kärrin persettä. Ja entäs ne henkilöautokuskien törttöilyt... huh! Ihme jos ei vähintään kerran päivään näe jotain raskasta tyrimistä. Se todellakin aiheuttaa sitä kohteliaisuuden katoamista
Itsellä tuon tavan lopettaminen johtuu vain ja ainoastaan siitä, kun ei tiedä minkälainen viitosvaihteen taloudellisuushirmu siellä on, niin itsestä turvalliselta näyttävä rako muuttuukin yhtäkkiä muuttuukin vaaralliseksi ohitukseksi, jossa saa seisoa jarrun päällä ja etsiä pientareelta tilaa.
Ja myös se, että korkeintaan yksi kymmenestä kiittää, on saattanut vaikuttaa asiaan...- työkseen tiellä
aivan totta
- ScaniaR
Sillä asialla ei ole niin _mitään_ tekemistä rahtarien kohteliaisuuden kanssa. Syy miksen ikinä näytä ohitusvilkkua on tämä: ikinä ei voi tietää millainen auto/kuski siellä takana on. Kiihtyykö se auto siinä ajassa minkä itse katsoo ohitukseen riittävän jne.
Ja toinen juttu on se, että sitten kun olen oikeasti kääntymässä oikealle, sieltä alkaa puskea henkilöautoa ohi... Kun ajavat niin lähellä kärriä etteivät huomaa lähestyviä risteyksiä, autoja ja juuri niitä ohituspaikkoja. Minusta tuo ohitusmerkin näyttäminen on pelkästään hengenvaarallista. Sieltä yhdistelmän takaa pääsee todella helposti ohi, kun pitää sellasen välin että näkee mitä edessä tapahtuu.
Ei ole meidän asia ohjata liikennettä ja tämä perustuu täysin turvallisuuteen. - Ykä 59
Mikään lainkohta ei edellytä merkin käyttöä ja kuten moni on huomannut siinä on aina oma riskinsä, antaa merkki kuljettajalle, jonka autosta tai ajotaidosta ei ole tietoa.
Myös autojen parantauneet ajo-ominaisuudet ja teho ovat muuttaneet tilannetta siten, että se joka ohittaa tekee sen helposti ilman merkkiä oman harkintansa mukaan. - lopetin
Merkin antamisen koska ihmiset lähtevät ohitusmerkin nähtyään noin 5 - 7 sekuntia myöhässä ohitukseen ja silloin on yleensä tilanne aivan toinen. kun eivät pässit ymmärrä että silloin kun tulee merkki niin pitää jo olla menossa ohi!!!
- jorge
mikäs ero sil oikeal ja vasemman vilkautuksel on ?
- tiijä on provoilua
jorge kirjoitti:
mikäs ero sil oikeal ja vasemman vilkautuksel on ?
mutta jos edellä menevä vilauttaa oikeata vilkkua niin rata on vapaa ja jos vasenta, niin älä enää silloin lähde ohi.
Ja jos joku ohittaa sinut ja vilauttaa vasenta vilkkua, niin se kiittää sinua (mahdollisesti näyttämästäsi ohituspaikasta)
- karkoski
OMA näkemykseni tuohon asiaan on se, että jos osaisin ajatustenlukemisen ja olisin muutoinkin meedio, niin varmaankin näyttäisin useammin sitä vilkkua.
Muutama tosiasia:
Hyvin monet tuppautuvat siihen taakse ja "vetäävät hetken jousta", ennenkuin ovat "valmiita" ohitukseen. Jos näytän vilkun tämän "jousen vedon" aikana, ei siellä tapahdu mitään, mutta KUN se jousi on latingissa, niin ohi mennään vaikka sulkuviivoilla.
Joillakin se reaktioaika vilkun väläytyksestä siihen rinnalle pääsemiseen on niin pitkä, että "normaali" ohituspaikka on jo miltei ohi, ennenkuin siellä takana alkaa mitään tapahtua.
Osa pitää oikeutenaan ajaa koko matka siinä perseessä kiinni välittämättä MUISTA takanatulijoista tippaakaan, eivätkä mee ohi vaikka vilkkua kuinka näyttäisin.
Osa tulee ihan muuten vaan siihen takapalkkiin kiinni, vaikka kohtapuoliin kääntyyvätkin omaan pihaansa.
Eli JOS ison auton kuljettajalla on tippaakaan vastuuntuntoa, niin hän näyttää sitä vilkkua silloin, KUN SIELTÄ VARMASTI PÄÄSEE TURVALLISESTI OHI IHAN KAIKENLAISET KULKIJAT. Hän ei tee tilanteita väläyttelemällä sitä vilkkua silloin, ku "siitä pitäis ehtiä, jos on virkeä".
Tosiasia on sekin, että useinkin jätän sen vilkun näyttämättä sellaisissa paikoissa, joissa "ne virkeät" ehtis mennä, koska, kuten jo alussa sanoin, en hallitse tuota ajatustenlukua enkä tiedä, millä mielellä ja kalustolla se perässä roikkuja on liikkeellä. VAIN ne VARMAT paikat ovat sellaisia, joissa sitä vilkkua näytän, koska mielestäni minullakin on joku vastuu siitä, jos siinä ohituksessa menee jotain pieleen sen jälkeen, kun oon vilkulla usuttanu.
Sen vilkun sijasta useinkin "laituutan" hieman, eli käyn siinä asfaltin reunalla (sopivassa paikassa), jolloin takanatulija itse näkee tilanteen edessä ja voi tehdä omat päätöksensä.. olisko Sinunkin tapauksessa ollu kyse jostain tuollaisesta...???- kivakamu
en uskalla näyttää merkkiä, ettei kukaan
taitamaton provosoidu ohittamaan, jos
taidot eivät riitä, kyllä ohituspäätös pitää
tehdä ihan itse.
- meinaat
mennä ohitse niin mene, älä kyttää jotain merkkiä.
- KK8
Mä en ainakaan halua syitä niskoilleni jos ohittaessa jotain sattuu. silloin turvallisempaa ohittaa kun ohittaja itse tietää tilanteen.Kun kerran ei olla enää kohteliaita niin voihan joku olla niin veemäinen että näyttää merkkiä vaikka ohitus olis mahdoton. Mistäs sitä ikinä tietää.
- volvo-nainen
no se joka näyttää ohitus merkkiä, sillä ei ole vastuuta takana tulevan auton ohituksesta! jokainen joka lähtee ohittamaan on sillä vastuu!!
- K-Kaahari
-ohitusmerkin antamisen. Konginkankaan onnettomuuden jälkeen,kuljetus-ala sai niin paljon "paskaa" niskaan niiltä joille sitä merkkiä on annettu.Enää en merkkiä anna kuin ammatti-liikenteen kollegalle. Tai poikkeuksena NOPEILLE kuskeille. Niille jotka osaavat lähteä välittömästi ohi,merkin saatuaan. Eivätkä roiku puskurissa...
Ja toiseksi,eivät ne hitaammin ajavat henkilö-autoiliatkaan ohitusmerkkejä mulle näytä. - näyttämään
merkkiä ohitukseen. Ajelen pimeää ja loskaista tietä ja saavutan rekan. Väläytän pitkiä ja jään odottamaan. Ei aikaakaan kun saan ohitusmerkin, tunteehan rahtari tien varmasti paremmin kuin minä. Ja kytiksellä: kun merkki tulee, silloin mennään, ja hana pohjassa! Aina olen merkin saanut. Kiitos!
- yleensä
näytä ohitusmerkkiä, kuin VARMASSAPAIKASSA, juuri tuon henkilö autoilijan ja muun liikenteen turvallisuuden takia. Yleensä menen vaan reunempaan että näkevät itse tilanteen jne...
- K-Kaahari
Joka kerta minultakin. Automaattisesti se ei tule.
- ollikolli-63
Siis 35v ajanut ja nyt syynäät toisten ajotapoja ja meinaat et kun MINÄ olin ajossa niin MINÄ oisin jne...
Kuules.. Itse aikanaan myös kulkurina olleena en todellakaan nykyisin kyyläis am.kuskien ajotapoja..
Tiedän tasan tarkkaan heidän kiireensä ja myös sen miten paljon "kiitollisia" ohittajia tänäpäivänä on.. eli ymmärrän hyvin miks ei anneta ohitus merkkiä etenkään VALTATIELLÄ missä näkyväisyys on hyvä, sivupolut on asia erikseen.
Jotenkin jäi tunne et ne arat autoilijat täällä marisee ja ovat tiellä sit niitä perässäroikkujia ja jonon kerääjiä.. Töissä ollessani huomasin miten paljon kulkevat esim.kaupparatsut meni ohi niin et pölinä kävi..eivät he mitään merkkejä odotelleet..
...18v ja 2.2 milj takana... - Silloin joskus
On noi liikennetavat ja säännöt muuttuneet,likennettä paljon enemmän ku 35 vuotta sitten.Olihan silloin jopa rekan tai busan perässä vihreä lamppu, vilkun vieressä jolla voi rekkamies näyttää että latu on vapaa.Ei onnistu enään nykyään.Iso riski sille näyttäjälle,jos tuleekin kolari,jokainen jolla tarve ja kykyjä menkööt ohi, ihan itte harkiten.
- Rekkahenkilö
Näytän ohitusmerkkiä vain silloin, kun olen 100% varma, että onnettomampikin kuski ehtii ohittaa, eli siis hyvin harvoin.
Syynä on se, että jos takana roikkuu vaikka kaksi autoa, se ensimmäinen on yleensä niin keskittynyt ohituspaikan kyttäämiseen, että ei ohittamaan lähtiessään katso peiliinsä, josko sieltä jo joku on ohittamassa. Eli en halua edes moraalisesti olla vaikuttamassa/syyllisenä moisiin vaaratilanteisiin.
Ja toinen syy on se, että liikenteessä on paljon ihmisiä, jotka eivät erota oikeaa ja vasenta vilkkua toisistaan. Jos takana on auto, en uskalla enää edes morjestaa vasemmalla vilkulla vastaan tulevaa kollegaa, koska joku voi ymmärtää sen ohitusmerkiksi. Siis vasemman vilkun välähdyksen, herra jesta sentään!
Ja kolmas syy on se, että kun merkkiä näyttää, niin monesti takana roikkuja roikkuu siellä vielä iät ajat...ja lähtee vasta kun on jo liian myöhäistä.
Kyse ei siis ole rekkakuskien epäkohteliaisuudesta, vaan lähinnä siitä, että niin suuri osa henkilöautoilijoista ei osaa tulkita merkkiä oikein. Ja jos näytän merkkiä, katson olevani osavastuussa ohituksen onnistumisesta, vaikka suurin vastuu onkin ohittajalla. Toki rekkakuskin kuuluu auttaa ohittajaa ohitse parhaan kykynsä mukaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun443106Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081907Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171890Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si771635- 181492
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901309Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1081123UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1071117