Hinta ikkunoille?

Tarkoitus olisi vaihtaa ikkuna, jonka mitat karmien sisäreunasta (näkyvän lasin osa) on noin 200x200cm. Osaako joku heittää hintaa uusille kolmikerrosikkunoille?
63395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Useimmilla ikkunafirmoilla on myyjät, jotka tulevat paikan päälle, tarkistavat tilanteen ja laskevat tarkan tarjouksen.

Palvelu on maksutonta jos se ei johda kauppaan, eli ei kannata kysellä netissä: liian paljon avoimia seikkoja...

Äänestä

Kannattaa laadituttaa jossain tunnetussa rakennuttajatoimistossa tarjouspyyntöpaperit. Rakennuttaja valitsee tarvittaessa myös suunnittelijat. Vähintään tarviset arkkitehdin ja rakennesuunnittelijan. Myös IV suunnittelijaa kannattaa harkita.

Kun suunnitelmat ovat valmiit, niin tarjouspyyntö kannattaa kysyä vähintään 20 urakoitsijoilta. Suurimmat liikkeet kannattaa ehdottomasti ottaa mukaan YIT, SKANSKA, Lemminkäinen..., sekä kaikki ikkunatoimittajat. Nykyään ikkunatarjousta voi kysellä myös euroopan unionin alueelta.

Eiköhän oikea hinta ala löytyä.

Äänestä

Pienen kyselyn jälkeen saatiin kolmikerroslaseille hintatiedoksi 66-99€/neliö. Pitää vielä tiedustella pokien hinnat. Eli yhden 4 neliön ikkunan hinta olisi lasien osalta noin 250-400€.

Pitää kysyä vielä noiden pokien hintaa sekä koko ikkunoiden hintaa.

Äänestä

Hinta tuon kokoiselle ikkunalle tuntuu pyörivän selektiivilasilla 170mm paksuisena 700 euron molemmin puolin. Vaikuttaako hinta sopivalta?
Tämä siis s.e. ikkuna on jaettu kahtia, reunassa pienempi suikale tuuletusikkunaa.

Äänestä
  • kuulostaa pikkasen reilulta hinnalta pelkälle 3-lasiumpiolle 350 vois olla pelkän elementin hinta ilman puuosia tms.

    Äänestä

  • asennuskin mukana? kirjoitti:

    kuulostaa pikkasen reilulta hinnalta pelkälle 3-lasiumpiolle 350 vois olla pelkän elementin hinta ilman puuosia tms.

    Hinta sisältää karmit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janne Kinnunen kirjoitti:

Tarkoitus olisi vaihtaa ikkuna, jonka mitat karmien sisäreunasta (näkyvän lasin osa) on noin 200x200cm. Osaako joku heittää hintaa uusille kolmikerrosikkunoille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu