Kirjesalaisuus

Mitä laki sanoo kirjesalaisuudesta. Saako
saamastaan yksityiskirjeestä ottaa kopiota ja
lähetellä edelleen tuttavilleen ilman lähettäjän
lupaa. Sama koskee sähköpostiviestejä. Onko
alkuperäisellä lähettäjällä mitään oikeuksia kysyy
1313
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kirjesalaisuus on jokaisen kansalaisen
oikeus...ja kuka avaa ja lukee toisen kirjeitä,
meilejä tai tekstiviestejä se on tietäkseeni
rikos ja iso rikos onkin.

Mitä tämä ajattelee, jos hän tekee niin kuin
kerrot, miltä hänestä itse tuntuu, jos hänelle
joku tekisi noin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pater Noster kirjoitti:

Mitä laki sanoo kirjesalaisuudesta. Saako
saamastaan yksityiskirjeestä ottaa kopiota ja
lähetellä edelleen tuttavilleen ilman lähettäjän
lupaa. Sama koskee sähköpostiviestejä. Onko
alkuperäisellä lähettäjällä mitään oikeuksia kysyy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu