Unije

PuosuKalle

Onks kukaan koskaan ollut Kroatian saaressa nimeltä Unije? Olis tarkoitus pysähtyä siellä laiturissa muutaman päivän? Saako sieltä elintarvikkeita, vettä tai edes laituripaikkaa? Voiko sukellella tai oikeastaan onko siellä mitään katseltavaa?

4

1131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unijella

      Nätti paikka, ja Suomalaisiakin siellä asuu (Pekka ja Telle Salminen), joilla on siellä mm oliiviöljypuristamo (Torac Art Olive Oil). Lisäksi Pekka on touhunnut siellä sellaisen UWI keskuksen kanssa, joka järjestää jos jonkinmoista tapaamista ym. globaalisti noissa arkkitehtipiireissä.

      Lainaan lyhyttä osaa omaa kirjoittamani juttua joskus -03 paikkeilta:

      " Unije - unien saari

      Arkkitehti Pekka Salminen on hankkinut omistukseensa vanhan kiinteistön johon perusti Unije Workshop International (UWI) nimisen kansainvälisen arkkitehtuurikekuksen vuonna 1995. Salmiset ovat kuitenkin järjestäneet jo vuodesta 1989 useita kansainvälisiä seminaareja sekä tapahtumia, joten toiminta on huomattavasti vanhempaa kuin UWI itse.

      Mielenkiintoisesi asian tekee se, että Salmisilla on kiinteistössään oliiviöljypuristamo. UWI on hankkinut oman modernin oliivimyllyn, jolla saadaan kylmäpuristettua oliiviöljyä. Tästä on kehitetty oma "brandy", Torac Art Olive Oil, joka vuonna 2000 sai palkinnon kansainvälisessä kilpailussa.

      Salmiset ovat saaneet toiminnastaan kesällä 2003 Kroatian presidentti Mesic'in myöntämät korkeimmat kroatialaiset kulttuurin alueella myönnettävät ansiomerkit.

      Unije saarena on upea, sen vaihteleva maasto ja länsirannan satamama kuhisee toimintaa. Selvästi näyttää siltä, että Unije on kovin harvojen veneilijöiden löytämä, vaikka sijainti on varsin lähellä suosittuja saaria, kuten Losinj ja Cres.

      Istuin yksin rannassa ja aistin saaren aidon kosketuksen. Se oli pysähdyttävä tunne. Siellä uusi kosketta vanhaa täydessä sopusoinnussa kaiken ja kaikkien kanssa. Jotenkin tuntuu siltä, että tuo "uusi ja vanha" on synnyttänyt ympärillä olevan miljöön vain siksi, ettei harmonia särkyisi. Unije oli paikka johon olisin halunnut jäädä."

      • Utelias

        Olisi kivaa lukea tuo juttu kokonaan. Missä se on ollut?


    • MO

      KANNATTAA KÄYDÄ EHDOTTOMASTI KATSOMASSA UNIJEN KAUNISTA SAARTA! OLEN LOMAILLUT SAARELLA NELJÄNÄ VUOTENA PERÄKKÄIN. SAA ELINTARVIKKEITA, ON KAUPPA. SAARELLA ON KOLME RAVINTOLAA. LAITURIPAIKKAKIN LÖYTYY.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      106
      6756
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      378
      6387
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3198
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      113
      2689
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2330
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1495
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe