Meillä on kaksi lemmikkieläintä ja roskaa tulee paljon ja imurin suodatin pitää vaihtaa melko tieheään. Keskuspölynimurin suodattimet ei ole mitään kamalan halpoja.Joten tietääkö joku löytyykö netistä verkkokauppaa mistä voisi ostaa Allawayn keskuspölynimuriin suodattimia halvalla???
keskuspölynimurin suodattimet???
9
11429
Vastaukset
- pois
ainakin mun AW:ssa on suodatin vaahtomuovia (superlon) ja sen voi ihan vedellä ja saippualla pestä!! Sama suodatin ollut jo 15 v ja hyvin toimii.
- imuroija
Meillä on luultavasti hiukan uudempi imuri ja sen suodatinta en tosiaankaan lähtis pesemään, kun siinä on semmoista "vekitettyä" suodatinkangasta ja luulen ettei sitä ihan helposti sais pestyä puhtaaksi saati sitten kuivaksi.
- Osku
Voivat puhaltaa suodattimen puhtaaksi paineilmakompressorin pistoolilla.
Itsellä on myös Putserissa tällainen vekitetty alkuperäinen suodatin, jota olen puhaltanut jo 15 vuotta, vuoroon suodattimen sisältä ja ulkoa, on vielä kun uusi.
En menisi myöskään pesemään enkä raapimaan/harjaamaan ko. suodatinta, näintehden suodattimen ikä lyhenee.
Ps. jos ette malta itse ostaa kompressoria ( 80 € ), käykää naapurin kompuralla puhaltamassa valtava pölypilvi heidän tontilleen! - peukku68
meille edustaja asuntomessuilla antoi neuvon ja mallikappaleenkin kun kuuli koirataloudesta. kyse on ihan tavallisesta kertakäyttöisestä myssystä joita esim keittiöissä käytetään. pitäisi saada monenlaisista kaupoista sellaisia kuulemma.. meillä vielä se eka käytössä sen kun vaan ravistaa siistiksi.
- suodattimien etsijä
Huomasin tuossa että Kodin Suodatin myy verkkokaupassaan allawayn aw- ja cv-sarjan pölynimureiden suodattimia.
www.puntari.fi/kodinsuodatin - make
suodattimien etsijä kirjoitti:
Huomasin tuossa että Kodin Suodatin myy verkkokaupassaan allawayn aw- ja cv-sarjan pölynimureiden suodattimia.
www.puntari.fi/kodinsuodatinkodinkonehuoltoliikkeet myyvät varsinaisen suodattimen päälle tulevia suodatinsuojia, joka vaihdetaan säiliön tyhjennyksen yhteydessä. Myös vanha tavallinen imuri helpottaa suodattimen puhdistuksessa, sillä paineilman käyttö suodattimen puhdistukseen on ainakin allawayn ohjeissa kielletty.
- Osku
make kirjoitti:
kodinkonehuoltoliikkeet myyvät varsinaisen suodattimen päälle tulevia suodatinsuojia, joka vaihdetaan säiliön tyhjennyksen yhteydessä. Myös vanha tavallinen imuri helpottaa suodattimen puhdistuksessa, sillä paineilman käyttö suodattimen puhdistukseen on ainakin allawayn ohjeissa kielletty.
Ohjeita!
Toinen Keskuslämmityskattilan valmistaja ehdottaa kiertovesipumpun paikaksi kylmää puolta ja toinen lämmintä puolta.
Oman Putserin suodattimen huolto- ohjeessa sanotaan:
Puzer-keskuspölynimuri ei tarvitse muuta huoltoa kuin pölysäiliön tyhjennyksen ja sen yhteydessä tapahtuvan suodattimen puhdistuksen.
Suodatin puhdistetaan harjaamalla (pitämällä imuri samanaikaisesti käynnissä ei pöly leviä), paineilmalla, ravistelemalla tai pyyhkimällä.
Olen varmaan säästänyt 150-300 €, väärässä paikassa kun 15 vuoden aikana en ole vielä vaihtanut suodatinta kertaakaan.
Olen ottanut isommat roskat pois käsin, sitten varovasti tiskiharjalla ja loput pölyt paineilmalla.
Kaksi suodatinta olisi tietysti hyvä olemassa, näin voisi kekuspölynimurilla imuroida vapaalla olevan suodattimen.
Tämä mainitsemasi suodatinsuoja voisi olla ihan pätevä, jos hita ei ole korkea?
- Himoimuri
Autotarvikeliikkeeseen mallin kanssa ja sieltä mukaan auton ilmanputsari. Ja voihan karkeaksi suodattimeksi hienosuodattimen päälle virittää vaikka vaimon kusenpoltamat verkkosukkahousut...;=)
- allaway
kodintarvike.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401380Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981335Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891225- 1091095
- 191031
- 641015
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176868Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833