Koira suihkuun?

Ei se ainakaan haise ;)

Olen tässä miettinyt, että kuuluuko koira pestä?
Tai onko haittaa, jos ei pestä? Meillä on 6kk vanha lyhytkarvainen koiranpentu. Emme ole, tassujen pyyhkimistä lukuunottamatta, pesseet koiraa, ainakaan vielä.

15

2606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvis, välttämättä

      Koiran turkkia ei suositella pestäväksi, ainakaan jatkuvasti, koska turkki ei enää sen jälkeen hyljeksi vettä niin hyvin ja lika pääsee paremmin iholle. Jos koira ei likaanu, pesu pari kertaa vuodessa on ok. Mutta joskus kun koirat tuppaa näin syyskelillä rapaantumaan ihan kunnolla, saatan pestä ihan koirashampoolla. Itsekään en muulloin pese kuin tassut, jos on aihetta.

      Mutta toiset koiraroduthan on pestävä ihan viikottain. Ja ainahan sitä omaa harkintakykyä kannattaa käyttää.

      Mutta hauskoja pesuhetkiä kun tarve sitä vaatii! :)

      • koira pitää pestä aina tarvittaessa. Itse harrastan rotua jolla on karkeakarvainen muunnos. Tottakai pestessä turkki pehmentyy jonkin verran, mutta puhtaus on puoli ruokaa kuten sanonta kuuluu.
        Nykyään on niin hyviä shampoota ja turkinhoito aineita lähes joka lähtöön.
        Kannattaa kysyä aina kasvattajalta mitä hän on itse käyttänyt.


    • peseytymään.

      Vähän vettä vatiin, siten vaan, ettei oikein tassutkaan kastu, sitten pentu lelun kanssa sankoon.
      Tykkää. Vähitellen isompia ämpäreitä. Koiraa kannattaa uittaa, että tuntuma veteen säilyy. Muistathan kuitenkin, ettei koiraa saa viedä yleiselle uimarannalle.

    • Eetu

      Opetusmielessä kannattaa pentua käyttää pesuhuoneessa ja suihkutella vaikka pikkuisen tassuja että oppii pesutteluun. Isompana on sitten helpompaa pestä koira koska se ei kammoa vettä ja suihkun ääntä.

    • Tottakai koira on pestävä, johan se alkaa haista jollei pese. Oikeat shampoot ja hoitoaineet käyttöön ja reilusti ihan suihkulla pestään.

      • roosa

        Minulla on arktisia pystykorvia. Harjaamalla niiden turkista lika lähtee. Eivät haise koskaan. Ei, vaikka vuoteen en pesisi. Tosin pesen näyttelyihin, muulloin vain mahanalusia ja tassuja tarpeen vaatiessa.
        Jos koiran turkki pysyy puhtaana harjaamalla ja iho on hyvä, en näe välttämättömäksi/pakoliseksi minkään koiran pesua. Erikseen on ne rodut, joille pesu pitää suorittaa.


      • roosa kirjoitti:

        Minulla on arktisia pystykorvia. Harjaamalla niiden turkista lika lähtee. Eivät haise koskaan. Ei, vaikka vuoteen en pesisi. Tosin pesen näyttelyihin, muulloin vain mahanalusia ja tassuja tarpeen vaatiessa.
        Jos koiran turkki pysyy puhtaana harjaamalla ja iho on hyvä, en näe välttämättömäksi/pakoliseksi minkään koiran pesua. Erikseen on ne rodut, joille pesu pitää suorittaa.

        Hei saanko kysyä miksi peset näyttelyihin kun ja jos harjaamalla puhdistuu ?


      • majorica
        Sikra kirjoitti:

        Hei saanko kysyä miksi peset näyttelyihin kun ja jos harjaamalla puhdistuu ?

        pestäänkö koirat omistajien vuoksi vaikkako koirien itsensä vuoksi? Taikka näyttelyitten?


      • majorica kirjoitti:

        pestäänkö koirat omistajien vuoksi vaikkako koirien itsensä vuoksi? Taikka näyttelyitten?

        koirien itsensä vuoksi, ei meidän tai näyttelyiden. Näyttelyyn mennessämme toki pestään parta ja vatsan alusta. Meilläkin kun on suurin osa trimmattavia kavereita, niin trimmauksen jälkeen on hyvä pestä koko koira. Ellei koira likaannu ihan mielettömästi niin kaksi kertaa vuodessa meillä on koko koiran shamppoo pesu hoitoaineineen ja föönäyksineen, eli föönillä kuivatamme jäljellä olevan turkin.


      • umalehtinen kirjoitti:

        koirien itsensä vuoksi, ei meidän tai näyttelyiden. Näyttelyyn mennessämme toki pestään parta ja vatsan alusta. Meilläkin kun on suurin osa trimmattavia kavereita, niin trimmauksen jälkeen on hyvä pestä koko koira. Ellei koira likaannu ihan mielettömästi niin kaksi kertaa vuodessa meillä on koko koiran shamppoo pesu hoitoaineineen ja föönäyksineen, eli föönillä kuivatamme jäljellä olevan turkin.

        Meillä pestään koirat noin kerran kuussa, aina ennen trimmausta. Puhtaudesta nautitaan molemmat, koirat ja minä.
        Aikanaan kun meillä oli rotikka, niin sitäkin pestiin muutaman kerran vuodessa.


    • hatamm

      pesty koira vain silloin kun se tosiaankin on likainen. Joko kurakelin takia tai karvanlähdön jälkeen, kun se uusi karva on rasvainen ja muutenkin epämiellyttävän tuntuinen.
      Vain pesemisen ilosta sitä ei meillä tehdä eikä siksi, että se olsi joku kauneuskysymys.

    • Ellen

      Meillä lyhytkarvainen koira pestään silloin, kun se tuntuu haisevan likaiselta. Narttu pestään ehkä puolivuosittain, urosta täytyy pestä useammin ainakin vatsapuolelta.

    • in.na

      ...niin toki se pitää pestä. Muuten koiraa voi pestä pari kertaa vuodessa. Jos koirasi on sen rotuinen, että se kuuluu pestä useammin, olisit kyllä saanut siitä tietää kasvattajaltasi. Pari kertaa vuodessa siis riittänee, koska asiaa ei ole otettu edes puheeksi.

      Valkoiset koirat, ts. koirat joilla on vaaleanpunainen iho, on niitä herkkäihoisempia joiden turhaa pesemistä pitää välttää. Meillä kuitenkin russelineiti rakastaa kuralätäköitä siihen malliin, että aina ei ehdi kieltää ja blumbs vaan. Epi-Soothe -niminen apteekista saatava shampoo on tarkoitettu herkkäihoisille koirille ja sen luvataan rauhoittavan ihoa. Itse olemme todenneet, että syysaikaan jopa viikottaisesta pesusta huolimatta koiran vaalenapunainen ja muuten herkkä iho on pysynyt tällä shampoolla ihan hyvässä kunnossa.

      Peset tai et, katso kuitenkin, että IKINÄ et pese ihmisten shampoolla, on ihan liian jytyä koiran iholle.

    • Anonyymi

      Minulla on koira on mutta on lyhyt karvainen niin ei tartte pestä niinku viikottain

      • Anonyymi

        Koirat tykkää yleensä saunomisesta, siinä siten ämpärillinen lämmintä vettä päälle ja kuivaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2732
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1734
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      18
      1728
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      269
      1612
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1072
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      88
      1048
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe