Skiathos

kiinnostaa

Oliskos kellään ollut käyntiä paikassa nimeltä Skiathos.Millaista elämänmeno siellä? Millaiset rannat, patikointimahdollisuudet, ruoka jne. Tarkeneeko syys/lokakuussa?? Kiitos tiedoista.

5

1638

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olin viime vuoden keväällä viikon Skiathoksella. Varsin kaunis ja vehreä saari. Rantoja on kymmeniä, niille pääsee kävellen, fillaroiden tai paikallisbusseilla. Lauttayhteydet lähisaarille toimivat, joten jos aika käy pitkäksi voit käydä myös Skopeloksella tai Alonissoksella. Myös mantereelle on toimivat yhteydet. Skiathoksen kaupunki on vireä ja vilkas, paikallisten asuttama rappuja täynnä oleva paikka. Useita hyviä ruokapaikkoja löytyy. Satamasta lähtevät myös päiväretkilaivat. Patikointi ja pyöräily onnistuu, mutta saari on varsin mäkinen joten betonireisiä tarvitaan.
      Jos matkapäiväkirja kiinnostaa, ota yhteyttä!
      [email protected]

      • Mirrinen

        Hei mua kiinnostaa kans Skiathokselle meno. Onko siellä miten paljon "paikallista elämää", eli kuinka turistisoitunu se on? En tykkää Mykonos/Santorini tyyppisistä paikoista, mutta Naxoksesta kylläkin, koska se on kotosampi paikka. Miten on Skiathoksen kanssa? Entä reissaaja, ootko käyny Thassoksella? Millane se on? Ja onko noilla saarilla yöelämää yhtään?


      • Mirrinen kirjoitti:

        Hei mua kiinnostaa kans Skiathokselle meno. Onko siellä miten paljon "paikallista elämää", eli kuinka turistisoitunu se on? En tykkää Mykonos/Santorini tyyppisistä paikoista, mutta Naxoksesta kylläkin, koska se on kotosampi paikka. Miten on Skiathoksen kanssa? Entä reissaaja, ootko käyny Thassoksella? Millane se on? Ja onko noilla saarilla yöelämää yhtään?

        Olin Skiathoksella toukokuussa, silloin oli vielä suht rauhallista, mutta en usko Skiathoksen olevaan muutenkaan mikään menomesta. Yöelämästä en tiedä, päivät menivät fillaroiden ja patikoiden, joten yöt kuluivat lähinnä nukkuen. Yhden yön vietimme Skopeloksella. Thassoksella en ole käynyt,mutta käsittääkseni se on hyvin samanlainen (varsinkin luonnoltaan) kuin Skiathos.


    • opiskelija

      Suosittelisin Skiathosta, jos kaipaa kauniita kirkasvetisiä rantoja tai sopivan vilkasta iltaelämää pienessä kreikkalaiskaupungissa sisältäen paljon pieniä tavernoja vanhassa kaupungissa, bilekadun heti keskustan ulkopuolella, kauniita maisemia tai patikointimahdollisuuksia.. eli mun mielestäni aika mukavasti kaikkea jokaiseen makuun. Turisteja siellä on, ja etenkin Skiathoksen kaupungin kupeessa olevalla Megali Ammoksen rannalla taitaa turisteja olla enemmän kuin paikallisia. Todella helposti pääsee kuitenkin bussilla tai skootterilla kauemmas muillekin rannoille.. ja vanhassa kaupungissa elää tavallisia kreikkalaisia valkoisissa taloissaan, joten ei se mikään pelkkä turistirysäkään mun mielestäni ole. Osa "turisteista" on myös kreikkalaisia mantereelta.

      Ainoa huono puoli kohteessa oli mun mielestäni se, että monet hotellit sijaitsevat kilometrin päässä keskustasta ja matka on toiseen suuntaan enimmäkseen ylämäkeä. Toisaalta voi sitten valita, haluaako kunnonkohotusta vai edullisen taksimatkan. Myös hintataso on vähän muuta kreikan saaristoa korkeampi, kun sesonkin on siellä lyhyt. Lokakuussa sinne ei taideta tehdä enää matkoja.. Ja kuten muuallakin kreikassa tuppaa olemaan, aasinkakka haiskahtaa välillä ja vähän on römppää siellä täällä..

      Olin siellä nyt alkusyksystä ja pidin todella paljon. Eli suosittelen kreikkaan päin kaipaaville.

      • käynyt

        Lisätäkseni 5v.takaiset kokemukset vielä,silloin menopaikkoja ei ollut paljoa ja kaikki olivat satamassa yhdellä kadulla.En tiedä kuinka paljon on sit muuttunut,mutta silloin oltii viikolla kerran bilettämässä jolloin porukkaa oli tosi vähän.Vkl kaikki taas heräsi henkiin ja koko katu oli täynnä,eli hyvä että johonkin sisään mahtui.Eli jos haluat joka ilta bilettää,niin tuolla sitä vaihtelun varaa ei ole.Mut jos keskityt viikonloppuun niin ihan ok.Itse olin kyllä heinäkuussa,jolloin jo oli väkeä.
        Rannat oli todellakin ison plussan arvoiset(kreikan parhaimmat).Aaltoja ei ollut kuin pieniä,ja jotkut rannat olivat matalia ja hiekkapohjaisia.Vedessä näkyvyys huippuluokkaa.....Ainakin silloin keskusta alue oli todella pieni,joten sen kiersi läpi tunnissa.Hyviä ruokapaikkoja löytyi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      436
      1832
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      818
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      787
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      744
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      55
      721
    6. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      423
      680
    7. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      655
    8. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      37
      571
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      563
    10. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      39
      553
    Aihe