KIRPPUJA!!!

MEIDÄN 2kk HAMSTERIN MUKANA TULI TALOON KIRPPUJA.ELÄINLÄÄKÄRI ANTOI PIIKIN HAMSTERILLE MUUTTA NIITÄ ON TYTÖN HUONEESSA JA TYTÖN IHOLLE ON ALKANUT TULLA NÄPPYJÄ TODELLA NOPEAAN TAHTIIN!!! MITEN KIRPUISTA PÄÄSEE EROON!
52174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nyt imuria ja luuttua käteen ja siivoamaan huonetta (tai koko kämppä mieluiten). Varsinkin lattialistat kannattaa siivota kunnolla, samoin kaikki hamsterin välineet ja tekstiilit. Raidia voi myös koittaa vähän suihkutella (mutta ei hamsteriin ;). Muistakaa myös hävittää imurin pussi imuroinnin jälkeen.

Äänestä
  • olla lintukirppuja? Niitä voi tulla sisälle vaikkapa petivaatteiden mukana. Ne purevat kyllä ihmistä mutta muuta haittaa niistä ei ole eivätkä ne pysty lisääntymään ihmisessä. Näkyikö marsussa kirppuja? Määrittikö ell lajin? Onko teillä muita eläimiä (esim koira tai ulkokissa) joka myös voisi tuoda lintukirppuja sisälle?

    Äänestä

  • Sae kirjoitti:

    olla lintukirppuja? Niitä voi tulla sisälle vaikkapa petivaatteiden mukana. Ne purevat kyllä ihmistä mutta muuta haittaa niistä ei ole eivätkä ne pysty lisääntymään ihmisessä. Näkyikö marsussa kirppuja? Määrittikö ell lajin? Onko teillä muita eläimiä (esim koira tai ulkokissa) joka myös voisi tuoda lintukirppuja sisälle?

    ollaan siivottu ja näyttää jo paremmalta tilanne... välillä löytyy pari seinältä mutta toivottavasti pian tää loppuu!!!! eläinlääk. epäili että kirput on tullu kaupan päälle kaupasta

    Äänestä

  • vastaus kirjoitti:

    ollaan siivottu ja näyttää jo paremmalta tilanne... välillä löytyy pari seinältä mutta toivottavasti pian tää loppuu!!!! eläinlääk. epäili että kirput on tullu kaupan päälle kaupasta

    ilmoittaa sinne kauppaan myös!

    Äänestä

oletko varma että hamsterilla on kirppuja ettei vain olisi eläin allergiaa vaan.....testeis olis hyvä käydä!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SÄNGYSSÄ KIRPPUJA! kirjoitti:

MEIDÄN 2kk HAMSTERIN MUKANA TULI TALOON KIRPPUJA.ELÄINLÄÄKÄRI ANTOI PIIKIN HAMSTERILLE MUUTTA NIITÄ ON TYTÖN HUONEESSA JA TYTÖN IHOLLE ON ALKANUT TULLA NÄPPYJÄ TODELLA NOPEAAN TAHTIIN!!! MITEN KIRPUISTA PÄÄSEE EROON!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu