Kilpirauhanen

homeopatiaattisista hoidoista apua myös kilpirauhasen yli-, tai alitoimintaan?
21645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En osaa vastata sinulle homeopatian osalta, mutta jos olet kiinnostunut yleisemmin potensoitujen valmisteiden (homeopaattisten valmisteiden) käytöstä, niin varteenotettava vaihtoehto on, mitä tri Hans Kalm aikanaan kehitti. Taustana hänellä oli mm. homeopatian käyttö praktiikassaan. Hänen menetelmänsä voi nähdä homeopatiasta virikkeen saaneena jatkokehityksenä. Hän kykeni tutkimaan sairauksia syitä ja myös elintarvikkeiden koostumusta käyttäen vertailunäytteenä aineen potensoitua valmistetta CH30.

Kilpirauhasesta hän erotteli sen vasemman ja oikean puolen lohkot. Kummankin toimintaa säätelivät eri aineparit. Näillä ainepareilla voi säätää kilpirauhasen toimintaa. Toimii kuin auto, jossa on sekä kaasu- että jarrupoljin, vastakkaiset parit. Ja yleisemmin; kaikki elämässä tapahtuu polariteettien välissä. Tämä on mahdollista niin kauan, kuin rauhasta ei ole hoidolla tärvelty. Toisaalta samaiset aineet ovat osallisia myös muiden elimien terveyteen mm. nivelet, eräät muut rauhaset, silmät jne., joten näiden elementtien tasapainosta kannattaa aina yrittää huolehtia.

Yleisesti ottaen kilpirauhasen toimintaa kiihdyttävät lehdet ja kukat, silakat, sillit (ehkä yleisemmin merikalat) ja broileri. Koska Coca-Colakin on yrttijuoma lehdistä, se kiihdyttää kilpirauhasen toimintaa, jopa hyvin tehokkaasti, koska siinä on molemmat kiihdyttävät biogeneettiset elementit.

Viljat, peruna ja tomaatti ja vehnänoras ovat yleensä neutraaleja.

Jarrupuolella toimivat yleensä hedelmät ja siemenet, myös sienet. Kahden biogeneettisen elementin (Os CH30 ja Pt CH30) jarruttajia ovat mm. banaani, tyrnimarja, taateli, kurpitsa, vesimeloni, hapankaali, mango, kahvi, rypsiöljy, nauris ja lanttu, appelsiini, greippi, mandariini, ginseng, punajuuri, jamssi, bataatti, soija, kefiiri, voi, emmental, talouspiimä, härkäpapu, herneet ja carob. Ei pidä kuitenkaan liikaa syödä hedelmäsokeria, jos nauttii näitä hedelmiä. Tattari, suomalaiset metsämarjat, hunaja, sipulit ja rapsi- ja auringonkukkaöljy ovat yhden biogeneettisen elementin jarruttajia.

Ruokapuolen suositukset voi katsoa kohdistuvan vain luomulaatuisiin ja biodynaamisiin tuotteisiin. Keinolannoiteviljelyä kiinnostaa lähinnä kilot, typpi, kalium ja fosfori, ei laatu eikä terveys. Tietysti kannattaa aina tarkistaa, onko ostamaasi tuotteeseen (esim. suola) lisätty jodia.

Äänestä

Käy vastaanotolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Löytyykö kirjoitti:

homeopatiaattisista hoidoista apua myös kilpirauhasen yli-, tai alitoimintaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu