Nissanin uusi 1,6l motti tuottaa 110hv ja 154 nm mutta 4400rpm kohdalla. Vanha tuotti 144nm/4000rpm, eli uusi on siis kierroskone. Tosin kyllä 25kg kevyempi.
Silmälumetta
uusi 1,6l
41007
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ero on olematon paperilla, puhumattakaan käytännössä. Ei mitään merkitystä käytännössä noilla...
Ei se mitätön ole jos vääntö jatkuu 5000r/min asti. Mietipä esim. kiihdytys kierroksilla 2000-5000 vs. 2000-4000. Jos vaihdat jo neljässä tonnissa niin kierrokset putoaa alemmas ja mahdollisesti pois tehoaluulta. Dynokäppyröistähän tuota voisi tutkia..
Mitenkäs sen uuden vääntö oli siinä vanhan maksimiväännön kohdalla?
Tuossa on Nissanin uusien 1.5 ja 2.0 litraisten vääntökäyrät verrattuna vanhoihin. Uusi 1.6 litrainen perustuu 1.5 litraiseen, joten kyllä siinäkin on oletettavissa huomattavasti enemmän vääntöä kauttaaltaan. Mutta milloin uusi moottorisukupolvi nähdään Primeran nokalla, onkin aivan toinen juttu.
Sinänsä muuten mielenkiintoista, että noista uusista koneista puuttuu muuttuva venttiiliajoitus. Tästä syystä vääntökäyrät eivä ole enää kaksihuippuisia.
http://www.nissan-global.com/EN/DOCUMENT/PDF/ENVIRONMENT/TECHNOLOGY/en_engine_ura.pdf