Olemme suunnitelleet Lappli talon rakentamista ja kun tuo pystytys ei kuulu pakettiin niin mitähän olette joutuneet maksamaan siitä? Talona 1,5 krs Merimetso.
lappli talon pystytys
pekka
194203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itsellä maksoi Lapplin pystytys timpurit levytykseen asti 26´€.
Lapplihan ei tee suoria sopimuksia rakennusurakasta, vaan tarjoutuu käymään neuvottelut sinun puolestasi vakiorakennusporukoiden kanssa niin, ette välttämättä edes nää miehiä ennekuin työmaalla.
Älä tyydy tähän, vaan vaadi tapaamista miesten kanssa ja kysele mitä ja missä ovat ennen tehneet. Mukana on kaikenlaisia porukoita, kun rakentaminen on kiihkeää.
Koita neuvotella mahdollisimman paljon tuohon urakkaan sisälle, esim perustukset, niin pääset paljon helpommalla. Muista mainita myös urakkaan yleensä kuulumattomat asiat, kuten läpiviennit, roilotukset, lattian hionta, muuraukset ym. Jos porukka on hyvä saat kokonaisurakan edullisemmin kun tekemällä kaikki erikseen tai jopa itse. Tai ainakin helpommalla.
pitkin maakuntaa. Siitähän ei kukaan maksa, siksi talomyyjät saavat hoitaa nuo keskustelut.
20-30 ´€ tuosta vaan näkemättä ketkä sen rahan saa ja työn tekee??? haloo.
Lappli kun ei ota sopimuksen teon jälkeen mitään vastuuta asiasta, vaan toimii sopimuksen teossa ainoastaan auttavana välikätenä.
Ja onhan sinulla kunnon virkamiesasenne, pitäisikö siitä sitten maksaa päivärahat ja työkalukorvaukset, että tapaat tulevan työnantajasi ??? On tainnut pikkuisen nousta pissa päähän.
jonkun amatööri kanssa mitään leikkejä. Pystytä itse sitten se talosi.
"esiintymiskeikoilla", joista kukaan ei ole kuitenkaan valmis maksamaan. Jos ei myyjän kautta sopimus luonnista, on sinun sitten vaan huolehdittava itse mökkisi pystytyksestä. Hommana kun ei todellakaan ole mitkään tervehdyskäynnit ja esittäytymiset, ne hoidetaan kun homma alkaa.
on hommia, kun täällä ehdit jorista joutavia.
Tosi terve asenne sulla näyttää muutenkin olevan, ja ihan rehellisesti vieläkin kysyn: antaisitko itse 20-30´€ jollekkin edes tapaamatta häntä tai firman edustajaa. Kyseessä ei liene leikki, kun on moisista summista kysymys.
vastauksesi on kyllä huvittavuudessaankin aika pelottava nykykuva rakentamisen ammattilaisista.
keikkahommia, niin perjantait on vapaita. Mutta älä silti ole kateellinen kyllä tunteja kertyy aivan riittävästi. Kyllähän pakkokin on tavata sopimusta allekirjoittaessa, mutta siinä kun ei ole hirvittävästi muuta keskusteltavaa jos tehdään pelkkä pystytys. Silloin tietysti jos halutaan muutakin, niin silloinhan on keskusteltava ja tavattava. Mutta mitää elämäntarinoita ja jorinoita on turha kuvitella, emme etsi uusia ystäviä, vaan tehdään hommat ja mennään kotiin. Tarkennetaan nyt viellä se, että emme tee kyseisten talojen pystytyksiä.
En ole sinulle kateellinen millään muotoa. Kovaa hommaa se on ja varmasti tunteja kertyy.
Tietysti jos sopimus on vain normaalista tehtaan pystytyksestä hommahan on aika simppeli.
Harvalla se kai kuitenkaan nykyisin siihen jää.
Eikä minulla tai muillakaan rakentajilla varmaan ole tarkoitus kuunnella saatikka kertoilla elämäntarinoita ja hankkia uusia ystäviä, mutta en itse ostaisi sikaa säkissä. Asiahan olisi aivan eri, jos tuon saisi samalla sopparilla, jolloi vastuukysymys olisi selkeä.
Tiedän jo vastauksesi: talotehdas ei halua olla rakennusliike. Eikä tarvitsekaan. joten juuri siksi tapaaminen on tärkeä, vaikka vain allekirjoituksia varten.
(paitsi ekäpä talotehtaalle ja myyjälle) jos nuo sopimukset tehtäisiin sen "paketin myyjän kanssa. Olisi tosiaan vastuut asiakkaalle selvät ja yksinkertaiset. Siksi teemme niitä nykyisin sellaiselle myyjälle jossa se niin menee.
Siis ostakaa älväri niin ei tarvi mitään "pystytys" porukkaa metsästää ja miettiä että kuinka kännissä NE nyt on!
maksoi meillä 26.000 puuvalmiiksi tehtynä, eli
väliseinät laitettuna.
säätämistä riittävästi ? Talon ulkokuoren kanssa.
toimitukseen / asennukseen kuuluu myös vesikatto asennettuna ja ulkoverhoilu. Tosin kuten mainittu jo aiemmin niin asennussopimus tehdään erikseen.
Talo pitäisi siis olla ulkoapäin valmis ? Miten nuo väliseinät, nehän ovat läjä pattinkia ja gyprocia ?
sisältyy tiilikate sen asennus nosturikuluineen. Olisi kyllä saanut halutessaan peltikatonkin. Tietenkin väliseinät ovat kasa materiaalia, mutta se nyt kuuluu asennuksineen hintaan sisältäen sisä- ja ulko-ovet (ovet asennus). Enpä tiedä muista talotehtaista, Merimetson pohja oli ehdottomasti meille sopivin ja esim Vaajatalot ei vaivautunut tarjoamaan ollankaan omien piirustusten mukaan.
hintaa hakemaan, kyllä se jonka oma malli on myös pystyy sen edullismmin toimittamaan. Siis kun kyse on noita tyyppitaloista. Asennetaanko ovat paikalleen noin alkuvaiheessa ? Mahtavat olla turpaansa saaneen näköisiä kun talo on valmis.
Ei kai ovia noin alku vaiheessa ole järkevää pistää paikalleen. Vai tiilikatteella ja nosturikulut sis. hintaan, ja jostain näin että se olisi maksanut 26.000,- Mikä se talo olikaan ?
Lapplitalon asennustyön hinnasta, ei siis itse paketin hinnasta. Lapplilla edelleen näin koska asennustyöstä sovitaan eri hinta, koska sitä ei tehdä tehtaan omien asentajien toimesta, vaan erillisellä sopimuksella.
On monia talotehtaita jotka tekee "Merimetsosi"
(vielä paremmin ja laadukkaammin ja saat enemmänkin...kunhan annat mallin ja toiveesi vaikka ruutupaperilla.)
täällä ei saa mainostaa joten joudut itse tutustumaan eri firmojen toimintaan...
Ota yhteyttä talomyyjiin. En itse ostaisi taloa tehtaalta jolla ei ole omaa pystytysporukkaa.