Kalamaksaöljyn sivuvaikutukset

nainen83

Olen syönyt Möllerin kalamaksaöljyä ja nyt ovat kynnenaluset keltaiset ja muita oireita, mikä viittaisi ko. vitamiinien liikasaantiin. Onko kellään muulla kokemusta asiasta?

12

21530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kauhea kala.

      Itse olen kokeillut käyttää kalanmaksaöljyä, ja kokeiluksi on jäänyt. Annostukset ja varoitukset yliannostuksesta olen lukenut ja mielestäni olen ohjeita noudattanut. Muutaman kerran viikossa jos otan ruokalusikallisen sitä öljyä (onko liikaa?) niin aina jossainpäin kehoa tulee patti, joka ei ole tulehtunut tai kipeä, ja kun sitä tulee murjottua, niin voi mahoton sitä talin määrää!
      Tiedän, että kalanmaksaöljy tyystin muuttaa kehon rasva-ainekoostumuksen, mutta aika outo reaktio minulla. En koskaan ole ollut kalansyöjä, joten liekö niin, että olen erityisen herkkä kalan rasvoille?

      • Anonyymi

        Minä otan teelusikallisen päivässä kalanmaksaöljyä


    • joo

      Nenä verenvuotoa kalaöljyä syödessä

      • Kauhea kala.

        Joilla veren hyytymisominaisuudet ovat laskeneet, kalanmaksaöljy heikentää (ohentaa?) niitä lisää, joten verenvuotoriski kasvaa.


    • Möller

      Olen käyttänyt myös Möllerin kalanmaksaöljyä ja ohjeiden mukaan joka päivä oikean annoksen. En ole huomanut mitään haittavaikutuksia. Päinvastoin.

    • calmato

      Jos olet ottanut kalanmaksaöljyä ohjeen mukaan, ei haittaa. Se on vain hyväksi, jos ei ole ongelmia veren hyytymisessä. Jos olet yliannostellut, lopeta käyttö. pariksi kuukaudeksi ja ota sitten ohjeen mukaan.
      Keltaiset kynnenaluset ei voi johtua kalaöljystä. Mitä muuta olet nauttinut/ tehnyt käsilläsi?

      Jos olet kalanmaksaöljylle allerginen, oireet olisivat paljon rajummat.
      Ainoa havaitsemani sivuoire kalanmaksaöljyn nauttimisesta on närästäminen, jos sitä ottaa pelkän kahvin seuraksi aamulla ilman kunnollista aamupalaa.

    • Anniina

      Itse maistoin kyseistä ainetta ja sain hirveän pahoinvoitukohtauksen. Oksesin sen ja koko sisälaukkuni sisällön lattialle.

      Keltaisuutta en sormissani havainnut, mutta joinkin ainetta suoraan pullon suusta. Yleensäkin kehottaisin välttämään suoraa kosketusta. Voi vain kuvitella mille sormet syönnin jälkeen haisisivat.

    • Eki

      Kalanmaksaöljyssä on usein A-, D-, ja E-vitamiineja jotka ovat rasvaliukoisia (A on noista myrkyllisin yliannostusvaaran suhteen).

      Kannattaisi varmaan kokeilla kalaöljyä (joka siis on puristettu kalan lihasta, ei maksasta) koska ne eivät yleensä sisällä vitamiineja. Tuoteselosteesta selviää onko vitamiineja ja kuinka paljon.

      • kalanmaksaöljyssä

        1 ml sisältää 200 mikrogrammaa A-vitamiinia. Ohjeen mukaan päivässä tulee 1000 mikrogrammaa. Päivittäinen tarve on n. 800 – 900 mikrogrammaa.

        Kalamaksaöljystä saa liikaa A-vitamiinia, vahingoittaa maksaa. Käyttäkää kalaöljyä,se on terveellisempää.

        http://tinyurl.com/6w2nj

        Möllerin kalanmaksaöljy / Möllers torskleverolja, oraaliliuos

        2. VAIKUTTAVAT AINEET JA NIIDEN MÄÄRÄT

        1 ml kalanmaksaöljyä (= 925 mg) sisältää:

        A-vitamiinia 200 µg/ml = 660 IU
        D-vitamiinia 2 µg/ml = 80 IU
        Monityydyttymättömiä rasvahappoja 256 mg/ml
        joista
        n-3-rasvahappoja yhteensä 240 mg/ml
        Eikosapentaeenihappoa (20:5 n-3) EPA 76 mg/ml
        Dokosaheksaeenihappoa (22:6 n-3) DHA 110 mg/ml

        A-vitamiinin suositeltu päivittäisannos aikuisille on 800 – 900 mikrogrammaa. A-vitamiinin
        aiheuttamia myrkytysoireita kuten teratogeenisia vaikutuksia, keskushermostovaikutuksia ja iho- ja
        limakalvo-oireita on raportoitu pitkäaikaisten 7,5 – 15 mg päiväannosten jälkeen.


      • MDona
        kalanmaksaöljyssä kirjoitti:

        1 ml sisältää 200 mikrogrammaa A-vitamiinia. Ohjeen mukaan päivässä tulee 1000 mikrogrammaa. Päivittäinen tarve on n. 800 – 900 mikrogrammaa.

        Kalamaksaöljystä saa liikaa A-vitamiinia, vahingoittaa maksaa. Käyttäkää kalaöljyä,se on terveellisempää.

        http://tinyurl.com/6w2nj

        Möllerin kalanmaksaöljy / Möllers torskleverolja, oraaliliuos

        2. VAIKUTTAVAT AINEET JA NIIDEN MÄÄRÄT

        1 ml kalanmaksaöljyä (= 925 mg) sisältää:

        A-vitamiinia 200 µg/ml = 660 IU
        D-vitamiinia 2 µg/ml = 80 IU
        Monityydyttymättömiä rasvahappoja 256 mg/ml
        joista
        n-3-rasvahappoja yhteensä 240 mg/ml
        Eikosapentaeenihappoa (20:5 n-3) EPA 76 mg/ml
        Dokosaheksaeenihappoa (22:6 n-3) DHA 110 mg/ml

        A-vitamiinin suositeltu päivittäisannos aikuisille on 800 – 900 mikrogrammaa. A-vitamiinin
        aiheuttamia myrkytysoireita kuten teratogeenisia vaikutuksia, keskushermostovaikutuksia ja iho- ja
        limakalvo-oireita on raportoitu pitkäaikaisten 7,5 – 15 mg päiväannosten jälkeen.

        Itse otan kalanmaksaöljyä, lääkärin ohjeem mukaan 15ml (= 9000IU) vuorokaudessa sekä lisäksi erillistä A-vitamiinivalmistetta, jossa määrä on 25000IU. Kyseistä ohjetta on tarkoitus noudattaa 6kk, josta nyt on mennyt 2,5kk. Mistään oireista en kärsi, joka viittaisi yliannostukseen. Määräyshetkellä A-vitamiiniarvot olivat viitearvojen sisäpuolella.

        Kyseinen annostus vastaa 11-12mg A-vitamiinia vuorokaudessa.

        Myrkyllisyys tulee yli 100 kertaisilla kerta-annoksilla tai sitten pitkäaikaisilla, yli 15mg/vrk annoksilla jatkuen useista viikoista vuoteen.

        Kysyn, että kuka saa moisen annoksen A-vitamiinia vuorokaudessa, jos ottaa ohjeen mukaisen annoksen kalanmaksaöljyä sekä syö "normaalisti".


    • Anonyymi

      Join äsken yli puolipulloa ja ollut vessassa yli puolituntia

      • Anonyymi

        Juo loput niin pääset pois sieltä vessasta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      185
      11391
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5412
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2677
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1841
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1785
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      27
      1443
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1440
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1366
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1349
    Aihe