mitä 4kk osaa?

Miten siis teillä 4kk vauvat? Meillä ei vielä käännytä, hilkulla kyllä on, mutta välillä on monta päivää, ettei ole meinikiäkään mihinkään suuntaan. Ei tyttö paljon jokeltelekaan, hymähtelee välillä vähän kun ihan silmiin katsellaan ja jotain hänelle jutellaa. Ei naura, ei kiljahtele. Tuossa luin, että jonkun 4kk läpsyttelee käsiään pöytään.. Meillä hiukan tartutaan esineisiin ja hiplaillaan äitin ja isin käsiä jne. Pitäisikö siis jo huolestua kun ei kehitystä tapahdu?
81844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

pitäis osata lukee, laskee ja polkee polkupyörällä

Äänestä
  • mukavaa kun täältä saa tätä asiallista vertaistukea aina. oli viimeinen kerta kun tulen tälle palstalle, mukavempiakin löytyy onneksi.

    Äänestä

Jokainen vauva on yksilöllinen ja kehittyy omaan tahtiinsa.Ei sinun tarvitse vielä huolestua,mutta kun olen itsekin äiti niin ymmärrän tilanteesi ja ,kun menet seuraavan kerran neuvolaan kyselerohkeasti ja jos podet jännitystä kirjoita paperille niin ei unohdu mitä piti kysyä.Nuorimmaisemme oppi pyörähteleen vasta puoli vuotiaana ,mutta käveli jo 11kk ikäisenä.Nauti täysillä vauva-ajasta,kun se on niin lyhyt.

Äänestä

4kk.osaa kääntyä,mutta harvoin tekee sitä.lähinnä möllöttää paikoillaan..toisinaan selällä maatessaan nostelee päätään lattiasta.kiljahtelee,juttelee ja pärskyttelee.joskus nauraa rätkättää.ei taputtele pöytää,mutta rapsuttelee kovasti kaikkea.tarttuu esineisiin molemmilla käsillä ja onnistuu vähän aikaa pitämään lelua/tavaraa käsissään.kuolaa hirveäasti....kovasti kiinnostaisi lehdet,astiat,paperit jne....
aivan ihanan ikä 4kk kun kaikki kiinnostaa niin mahdottomasti.

Äänestä

Meillä samanikäinen vaaveli. Kiljuu ja mokeltaa, potkii kauheasti, läpsyttää pöytään ja tarttuu esineeseen. Ei vielä käänny. Älä ole huolissasi yksilöllisyyttä se vain. Meilläkin kehitystä saattaa tapahtua päivässä ihan yhtäkkiä. Seuraileppa lasta ns. vieraana ihmisenä niin tulet huomaamaan että kehitystä on tapahtunut valtavasti. Kyllä ne siitä aikuiseks kasvaa ihan varppina!

Äänestä

Hei!Ymmärrän kyllä huolesi. Meillä on 4 kk ikäinen esikoinen ja tuntuu, että sitä on huolissaan lähes joka päivä milloin mistäkin. Ja välillä tuntuu, että toisten vauvat osaa jo vaikka mitä..ja huolestuneena seuraa oman vauvan kehitystä. Meidän 4 kuukautinen pärisyttelee, jokeltelee ja kiljahtelee, potkii kovasti, tarttuu esineisiin ja katselee niitä mielenkiinnolla. Kerran on kääntynyt selälleen ja kyljelleen kääntyy lähes aina sellään ollessa. Kaikki vauvamme oppimat uudet asiat ovat tapahtuneet aivan yks kaks yllättäen. Vauvat tosiaan ovat yksilöitä. Älä huolehdi, kaikki aikanaan ;-) Ihania ja aurinkoisia syyspäivä Sinulle ja vauvallesi!

Äänestä

Meidän tyttö on nyt 4,5 kk. Kääntyy selältä vatsalleen melkein aina, kun laittaa lattialle, mutta ihan vasta muutaman päivän on hiffannut ottaa molemmat kätensä altaan pois. Kiljuu myös nykyään ja nauraa (varsinkin kun riisun bodia, varmaan se kutittaa kaulasta), tarttuu esineisiin ja varsinkin sormesta puristaa kovasti.
Älä ole huolissasi, tämä on juuri sitä aikaa, kun joka päivä tulee jotakin uutta ja jokainen lapsihan on yksilö. Toinen oppii jonkun asian nopeammin ja toinen taas jonkun muun. Mukavaa syksyn jatkoa.

Äänestä

Meillä tullaan 4kk ens viikolla. Oppi pyörähtämään (tosin vain oikealle) selältä mahalleen pian 3kk täytettyään ja tekee sen heti kun johonki tytsyn laskee. Leikkii rapisevilla leluilla ja imeskelee niitä. Ei osaa kuitenkaan varsinaisesti tarttua, hosuu vaan käsillään. Kuolaa myös mahdottomasti. Nauraa ja kiljahtelee usein:)Seuraa myös mielellään äidin ja isän liikkeitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ninapitäisikö huolestua kirjoitti:

Miten siis teillä 4kk vauvat? Meillä ei vielä käännytä, hilkulla kyllä on, mutta välillä on monta päivää, ettei ole meinikiäkään mihinkään suuntaan. Ei tyttö paljon jokeltelekaan, hymähtelee välillä vähän kun ihan silmiin katsellaan ja jotain hänelle jutellaa. Ei naura, ei kiljahtele. Tuossa luin, että jonkun 4kk läpsyttelee käsiään pöytään.. Meillä hiukan tartutaan esineisiin ja hiplaillaan äitin ja isin käsiä jne. Pitäisikö siis jo huolestua kun ei kehitystä tapahdu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu