... eikös siinä oo joka sakaralle oma elementti, ja Henki ylimpänä? Missä järjestyksessä ne muut on, vai onko sillä väliä? Ja puhun siis wiccalaisuuden tai yleensäkin valkoisen magian pentagrammista.
Pentagrammista...
8
867
Vastaukset
- maagikko.
Käy kirjastosta lainaamassa suuri symbolikirja.
- Ladyhawke
Ylimpänä henki
Oikea yläsakara: vesi
Oikea alasakara: tuli
Vasen yläsakara: ilma
Vasen alasakara: maa- phunk
kävin viimeviikolla prahassa heresia/magia/voodoo museossa. todella kiintoisaa tavaraa. kuitenkin muistini teki tempun.
mikä siis on nimi tälle Cosmo?? cosmo..joku
tähtikarttahenkinen systeemi jolla entisaikojen alkemistit ja maagikot tutkivat voimien liikkeitä maailmankaikkeudessa.
- Gabrielle
Tietääkseni...:
Ylin: Akasha
Oikea ylä: Maa
Oikea ala: Ilma
Vasen ala: Tuli
Vasen ylä: Vesi
Ainakin näin luulen. Akasha on se mistä nuo muut elementit ovat muodostuneet. - utelias
Tämä nyt ei varsinaisesti kuulu asiaan, mutta kysyn koska on askarruttanut jonkin aikaa mieltä: Eikö pentagrammi ole alunperin jokin juutalainen symboli, nimeltään Jaakobin Tähti?
- Ladyhawke
... on heksagrammi. Siinä on siis kuusi sakaraa, kun taas pentagrammissa on viisi. Eli aivan eri asiasta on kysymys
- goeth
Ladyhawke kirjoitti:
... on heksagrammi. Siinä on siis kuusi sakaraa, kun taas pentagrammissa on viisi. Eli aivan eri asiasta on kysymys
Se kuusisakarainen on kylläkin nk. Daavidin tähti.
Näet ja kuulet sen esim. keskitysleirijutuissa.
En tiedä ovatko nykypakanat sitten nimenneet uudelleen vanhoja merkkejä, mutta tämä asia on klaart.
- ¤Laitimmainen matka¤
http://www.phinnweb.org/early/elovaara/pic/learynlaitimmainenmatka.gif
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 54713
- 41684
- 49644
- 44640
- 31629
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38516