westie

pete

olen kuullut että westie olisi allergiaperheisiin suositeltu. itelle tehtiin allergiatesti verikokeella ja arvo oli 0,96 eli jonkinmoista altistusta voi olla kun 0,35 ja sitä alempi on oireeton. onko jollain kokemusta kyseisestä koirasta?

3

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sudenkorento75

      pahempia oireita, itselläni on verikokeella 1.9 ja ainut mitä oireita oli, niin tuli pentu aikana kurkkua kutitti. Silloin tällöin harjatessa aivastuttaa mutta ei sen pahenpaa.
      Toki kun koira on niin kyllähän silloin tuo altistuminen lisääntyy jatkuvasti.
      Mikään rotu ei ole allergiavapaa, mutta koska westietä trimmataan niin siitä ei lähde karvaa niin paljon.

      • kaverilla allergiaa pentuaikana paheni suosittelen ettei päästetä makuuhuoneeseen. karkeakarvaiset nypittävät koirat kaikki tuntuu olevan vähemmän allergisoivia, mutta otatko astmariskin. eräässä perheessä jouduttiin luopumaan koirasta 3 vuodenpäästä hitaammin allergisoiva ?


      • ghbng
        jii71 kirjoitti:

        kaverilla allergiaa pentuaikana paheni suosittelen ettei päästetä makuuhuoneeseen. karkeakarvaiset nypittävät koirat kaikki tuntuu olevan vähemmän allergisoivia, mutta otatko astmariskin. eräässä perheessä jouduttiin luopumaan koirasta 3 vuodenpäästä hitaammin allergisoiva ?

        Jos ystävältä löytyy kyseistä rotua oleva koira ottakaa se vaikkapa viikonloppuhoitoon. Tuolla tavalla ainakin saat selville onko rotu sinulle sopiva eikä virhe "ostosta" pääse tapahtumaan. Olisihan se nimittäin kurjaa niin sinulle, perheelle kuin koirallekin jos heti joutuisitte siitä luopumaan oston jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      97
      6977
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      52
      4766
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4437
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4121
    5. 62
      3990
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3138
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2858
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2428
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2297
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      205
      2218
    Aihe