Terve, nyt kaivataan kokemuksia edellämainituista malleista. Auto pitää saada ja hintaluokassa 9000-12000 euroa. vm.1999-2005.
Vai olisiko jokin muu parempi?
HELP!
Vai olisiko jokin muu parempi?
HELP!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tossa hintaluokassa oleva Focus lienee vuosimallia -99-01 ja ainakin omien kokemuksien mukaan tarvitsee aika paljon "hoitoa". Eli vetoniveliä, uusia ovia, kuskin penkinlämmittimen korjausta, keskuslukon huoltoa jne. Toki hyvällä säkällä noi kaikki on jo korjattu ja saat alle "uudenveroisen" pelin, mutta kannattaa ainakin varautua näihin juttuihin.
Samassa hintaluokassa oleva C3 taas on aikalailla uusi ja meidän kakkosauto (C3, -03) on ainakin ollut tähän asti melko huoleton peli (30tkm).
Toki noissa autoissa on suuri ero tiloissa, joten en oikeastaan ymmärrä miten ne on molemmat päätyny sun listalle. Maantiellä molemmat ihan hyviä ajaa, mutta C3 vähän herkempi sivutuulelle. Hiekkatiellä ja liukkaalla Focus ehdottomasti parempi, koska C3:sen perä alkaa jotenkin menettää otettaan tiestä ja tuntuu kuin auto "leijailisi" tien päällä. Focus 1.8 ja C3 1.4 suorituskyvyltään lähes samalla viivalla, vaikka ei heti uskoisi.
Itse -98 Focuksella nyt noin 2 vuotta ajaneena täytyy sanoa, että kyllä sen ajettavuus on vielä tänä päivänäkin varsin kovaa luokkaa.
Mainitsemaasi C3:sta en ole ajanut, mutta ranskalaisen auton ollessa kyseessä voisin kuvitella sen olevan varsin löysä alustaltaan. Ajoin myös uutta Astraa tuossa pari kuukautta takaperin ja eipä sekään vetänyt vertoja Focukselle.
Kovastihan tietenkin riippuu siitä, millaisesta alustasta pitää, itse ajelen mieluiten jämäkällä ja tunnokkaalla ohjauksella varustettua autoa ja Focus on siinä mielessä mainio peli. Vikojahan siinä esiintyy, mutta jos niiden kanssa voi elää, niin voi suositella?.
Oman Focuksen viat ovat rajoittuneet toistaiseksi talviaikaan temppuilevaan keskuslukkoon ja yhteen ''koiranluuhun'' ja sen vaihtamiseen.
Kyllä mä varmaan sen focuksen ostan... se on hieno!