kysympä teiltä viisaimmilta että saako mäyräkoiraa risteyttää siis esim. karkeakarvainen/pitkäkarvainen? Jos siis tulee tällaiset risteytyspennut niin saako pennut ihan puhtaat paperit eli siis rekisteröidään puhdasrotuisiksi? (joku tätä kyseli tuolla yleistä koirista palstalla ja minua alkoi kiinnostamaan).
risteytys?
majorica
133813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei saa! Ainoastaan saman karvanlaadun sisällä on mahdollista astuttaa keskenään kääpiö ja kaniini (siis esim. kk kääpiöja kk kaniini, mutta normaalikokoisen ja minin yhdistelmää ei saa tehdä)
Oman koirani pentueessa oli silloin oma lyhkäkarvaseni ja muut pitkäkarvaisia. Vanhemmat oli lyhytkarvaisia. Pennut sai kyllä ihan normaalit paperit. Jos molemmilla vanhemmilla on perimässä toistakin karvalaatua, niin sittenhän tämmöisiä pentueita saattaapi tulla. Eli joskus niiden suvussa on ollut toista karvalaatua käytössä..
Olen tavannut kasvattajan, joka pitää karkeakarvaisten kenneliä. Yksi hänen koiristaan on kuitenkin lyhytkarvainen, ja sekin on käsittääkseni alun perin karkeakarvaisesta suvusta. Kyseiselle nartulle on suunnitteilla pentuja, joista myös pitäisi tulla lyhytkarvaisia. Onko tässä kyse sääntöjen rikkomisesta?
Lyhytkarvaiseksi jäänyt karkkari saa virallisesti siirtää lyhytkarvaiseksi näyttelyssä
missä tuomari päättää sen.Nämä on tosi ikäviä
siirtoja rodusta toiseen ja niin epävarmuus
tulevasta karvanlaadusta jatkuu jos näitä
käytetään jalostukseen.
Virallisesti siiretty ei kuitenkaan ole sääntöjen
rikkomista ja näitä voi käyttää jalostukseen .
niin eihän siinä mitään sääntöjen vastaista ole.
Suvussa voi olla karkeakarvaisia, mutta vanhemmat siis lyhytkarvaisia?
Narttu on ehkä siirretty rodusta toiseen?
Suomessa ei saa yhdistää eri mäyräkoirarotuja (joita siis on 9, eli kolmessa koossa kolmea eri karvanlaatua), mutta jo heti Ruotsissa ja muualla (ei Saksassa kuitenkaan) niitä saa sekoitella.
Siksi pentue on lähes aina arvoitus.
Kyllä kai se lyhkisnarttu on tarkoitus kuitenkin astuttaa lyhkisuroksella?
Ei saa risteyttää eri karvanlaatuja ,ovathan
eri rotuakin.Eikä niitä tietenkään rekisteröidä .
Mutta,karkeakarvainen joka jää lyhytkarvaiseksi
voidaan siirtää virallisesti Lyhytkarvaiseksi eli
vaihdetaan ROTUA !Samoin jos normaalikokoinen jää
pieneksi eli täyttää kääpiön mitat saa siirtää
kääpiöksi eli taas vaihtuu "ROTU".
Tai jos kääpiö kasvaa isoksi saadaan se siirtää
toiseen "ROTUUN" eli normaalikokoiseksi.
Hullua touhua kyllä , mutta näin se menee.
Riistan värisiä LK näkyy yllättävän paljon.
Virallisesti saadaan astuttaa kääpiö-ja kaniinimäyräkoira jolloin rekisteröinti tapahtuu
isomman mukaan eli kääpiön.
miksi ei saisi risteyttää eri rotuisia mäykkyjä´? nehän olisi sitten "vain" sekarotuisia. kyllähän sellaista tehdään jatkuvasti... tiedän erään todella kivan koiran joka on bassetin ja mäykyn sekoitus, sellainen 20-kiloinen iso mäykyn näköinen jässikkä.. ;)
Saa kyllä, mutta se onkin sitten taas
SEKAROTUINEN !Sillä ei ole vain mitään tekemistä
mäyräkoirien kasvattamisen kanssa !!!!
Kukaan vastuuntuntoinen kasvattaja
EI KYLLÄ TEE SEKAROTUISIA MÄYKKYJÄ !
Eivät saa "puhtaita papereita" , ovat eri rotua !
EI !
Eräillä tuttavilla on mäyräkoira joka on tuotu Norjasta ja joka on kahden "eri rodun" sekoitus, eli karkeaa ja sileää. Ja koira on ihan käypäisessä rekisterissä eli koiralla saa teettää pennut suomessa ja sitä mukaa koiran pennut kuuluvat sitten FIN-rekisteriin.
Meidän karkeakarvainen mäykky sai näyttelyissä aikoinaan lyhytkarvasen paprut, ku ei sille rievulle kunnon karvaa tullut. Astutettiin se sitten parikin kertaa lyhykarvasella uroksella ja toisesta pentueesta jätettiin itelle uros. Kyllä vain sen huomas, kun "puhdas" lyhytkarvainen oli vieressä, että karva näissä "sekuleissa" on erilainen. Toki käyttö puolella olivat huippuja! Köyttövalioksi 3 käynnillä ja palkittiin kokeen parhaana kahteen kertaan :-) Ketut, supit ja mäyrät oli ihmeissään sen kans :-) Valitettavasti meidän Jämä siirtyi mäykkyjen taivaaseen viime kesänä 13 vuoden ikäisenä :-(