1. Kuinka "vakaa" se mahtaa olla tällä hetkellä
2. Saako siihen "helposti" w32codec:kit, javan ymt.
2. Saako siihen "helposti" w32codec:kit, javan ymt.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
1.)
Beta1 eteenpäin kaikkia käyttäneenä, totean että hyvin vakaa tämä on ollut.
2.)
Saa, lisäämällä asennuslähteeksi Packmanin repon(w32codecs), ja java löytyy SUSEn omasta asennuslähteestä.
http://koti.mbnet.fi/tools/
Automattinen osiointi ei osannut käyttää vanhaa linux osiota, vaan asensi Susen Pienelle Mandrivan home osiolle, siis paras osioida itse.
Firefox kaatui uuden teeman ja laajennuksen yhteydessä, edes foxin poisto ja uudellenasennus ei saanut firefoxia käynnitymään.
Näyttö piti asenella uudelleen, myös näytössä olevilla säätimillä piti korjailla kuvakokoa.
USB-kovon liitäminen ei onnistu normaali toimilla.
Openofficen suomennosta ei löydy ainakaan packman:lla.
Susen pakettien hallinta on valovuosia jäljessä jopa vanhoista Mandrakeista. Pakettien nouto tuskastuttavan hidasta, ja valikoima varsin suppea ainakin YASTilla/packman.
Suse näyttää olevan todella hyvä distro kun siihen ei ole yhtään korjauspäivitystä ensiasennuksen jälkeen, muihin distroihin niitä löytyy yleensä muutma sata Mt.
Niin kiinnostava tämä kuitenkin on että otan tämän käyttöön, vaikka edes ääniä en ole vielä saanut toimimaan.
Nuo W32codec:kit ja java kyllä löytyy, pitää vaan varata paljon evästä/rauhoittavia viereen jos sen susen paketinhallinnalla noudat/asennat.
"Firefox kaatui uuden teeman ja laajennuksen yhteydessä, edes foxin poisto ja uudellenasennus ei saanut firefoxia käynnitymään."
"Susen pakettien hallinta on valovuosia jäljessä jopa vanhoista Mandrakeista. Pakettien nouto tuskastuttavan hidasta, ja valikoima varsin suppea ainakin YASTilla/packman. "
"Suse näyttää olevan todella hyvä distro kun siihen ei ole yhtään korjauspäivitystä ensiasennuksen jälkeen, muihin distroihin niitä löytyy yleensä muutma sata Mt."
"Nuo W32codec:kit ja java kyllä löytyy, pitää vaan varata paljon evästä/rauhoittavia viereen jos sen susen paketinhallinnalla noudat/asennat."
eihän nuo kyllä mihinkään "vakauteen" kait liity mutta VITTUMAISIA vikoja ne silti on.. =)
Äänet sain toimimaa kun kirjoitan aina istunnon alussa #alsagonf , hienosti testimusiikki soi, surkeata vain että suse unohtaa tämän aina kun suljen koneen.
Ja lisää hauskaa ilmeni; Myös näyttö muuttaa asetukset joka käynnistyksen yhteydessä.
Nyt poistui ongelmat, Asensin Manriva cookerin takaisin nyt pelaa kaikki täydellisesti ilman mitään säätöjä.Millainen mahtaa Manriva 2006 lopullinen versio olla kun tämä testiversiokin toimii ongelmitta.
"Firefox kaatui uuden teeman ja laajennuksen yhteydessä, edes foxin poisto ja uudellenasennus ei saanut firefoxia käynnitymään."
rm -r ~/.mozilla/
Ei se voi olla niin vaikeaa
"Openofficen suomennosta ei löydy ainakaan packman:lla."
Ei pitäisikkään, se löytyy opensusen ftp:ltä. Kannattaa lisätä ftp asennuslähteeksi komentamalla
installation_sources -a http://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/distribution/SL-OSS-current/inst-source/
Laitetaan java kuntoon samalla kertaa
installation_sources -a http://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/distribution/SL-OSS-current/inst-source-java/
"Susen pakettien hallinta on valovuosia jäljessä jopa vanhoista Mandrakeista. Pakettien nouto tuskastuttavan hidasta, ja valikoima varsin suppea ainakin YASTilla/packman."
'y2pmsh'
"Suse näyttää olevan todella hyvä distro kun siihen ei ole yhtään korjauspäivitystä ensiasennuksen jälkeen, muihin distroihin niitä löytyy yleensä muutma sata Mt."
Odota nyt että se 10.0 ilmestyy, Mandrake/riva on aina ollut loisto esimerkki siitä että asennuksen jälkeen saat hakea sen muutaman sata megaa paikkauksia ;-)
"Niin kiinnostava tämä kuitenkin on että otan tämän käyttöön, vaikka edes ääniä en ole vielä saanut toimimaan."
Huono juttu, TÄÄLLÄ_TOIMI(TM)
"Nuo W32codec:kit ja java kyllä löytyy, pitää vaan varata paljon evästä/rauhoittavia viereen jos sen susen paketinhallinnalla noudat/asennat."
Komenna
installation_sources -a http://packman.iu-bremen.de/
sitten roottina käynnistät ohjelman 'y2pmsh'
isc w32codec-all
Tuo voi tietysti olla liian vaikeaa Mandrake/riva käyttäjälle ;-)
Minulla kyllä on melkoinen kasa noita komentoriviloitsuja monisteina, kuitenkin jo nykyaikana luulisi muidenkin kuin mandrivan osaavan tehdä valmiin distron, joka on käytössä täysin Suomenkielisenä alle 30 minuutissa siitä kun työnnät asennus-cd:n koneeseen, päivitykset tietenkin pitää noutaa, sekin onnistuu mandrivassa parilla klikkauksella.
Ja kuten jo kerroin tuo susen paketinhallinta muistuttaa niistä ajoista kun 70-80 lukujen vaihteessa tein ensimmäiset Basic ohjemani.
Myös Mandrivaa saa säädellä jos haluaa, asennat vaan Mini aseksennuksen ja sitten vaan paketteja etsimään älä kuitenkaan käytä urpmia ettei homma tule liian helpoksi.
Ainoa hyvä mitä susesta löytyi oli ne eläinaiheiset taustakuvat, nyt ne koristavat Mandrivaani.
Ajattelin vain mainita muutamista asioista koska et selvästikkään tiennyt mistä kirjoitat. ;-)
Lisää tietoa löydät
http://www.opensuse.org/Welcome_to_openSUSE.org