Pitäisi pienentää muutama iso (kuution) kivi tontilla. Onko hidas dynamiitti varteenotettava. Halkaiseeko isonkin kiven? Tuleeko kalliiksi?
Vai kannattaako turvautua perinteiseen räjäytykseen ammattimiehen tekemänä?
Vai kannattaako turvautua perinteiseen räjäytykseen ammattimiehen tekemänä?
Vastaukset 16
Vanhimmat
pihan koristeita, ei niitä pidä tuhota.
Ja jos on pakko poistaa niin kaivinkone tekee montun ja piilottaa kivet.
paria kiveä mökin anturoiden juuresta kun olivat viemäriputkien tiellä. porattavien reikien pitää olla yli 30mm halkaisijaltaan ja tietysti mahdollisimman syviä ettei kivi halkea miten sattuu.. eli saat paukuttaa poravasaralla hyvän tovin että saat tuon kokoisiin kiviin tarpeeksi reikiä, veikkaisin.
yksi purkki maksaa jotain 30€ ja siitä tulee ehkä pari litraa valmista tavaraa eli ei riitä kuin neljään 30 sentin syvyiseen reikään. sanoisin että parempi harkita jotain muuta jos kivet on kuutioluokkaa.
saahan noita kiviporia vuokrattua vuokraamosta,millä reiän saa kiveen.sitten vaan ostolupaa hakemaan dynamiitille,jos sellaisen saa niin ei muuta kun menoksi,hanki nyt kuitenkin kunnon matot päälle,eihän se pelaa kuka pelkää.halvemmaksi ja turvallisemmaksi taitaa tulla ammattimies, me olemme paukutelleet paljon kiviä metsässä ja tontilla, määrät ovat niin isoja meillä olleet, että on kannattanu itse homma opetella,ja jännittää tuleeko kivi päähän vai ei.
Edellä puhuttiin hitaasta dynamiitista, joka ei räjähdä, vaan murentaa kiven pikkuhiljaa.
minä puhuin siitä miten homman saa tehtyä,eikä tarvitse leikkimään ruveta.kannattaa varmaan käyttää ammattimiestä niin homma tulee hetkessä, tehdyksi.
laita vesi reikiin ja odota talvea...
ja hommat hoituu pienemmillä reikien porauksilla. Ne tulevat myös paljon edullisemmaksi kuin etanadynamiitti. Nimimerkki paljonkin käyttänyt.
Mistähän sellaisia kivikkiloja saisi ja miten käytetään
Kivikiiloja ja hyviä ohjeita saa esimerkiksi Arotech Oy:stä,puh 03-3681900.
Kaasupullo ja mahdollisimman iso toho, silmä suojaimet ja lämmittämään yhdestä kohdasta tai säteittäisesti, hajoaa 3 kuution kivi ja suurempikin on kokemusta, leka ja tavallinen piikkaus kiila auttaa kun alkaa kivi halkeilla.
Muistan erään tavan lohkoa suunnilleen noin
tuonkokoisia lohkareita. Eli näin rakennuskonevuokraamossa sellaisen laitteen, joka
toimi kiilaperiaatteella, lohkareeseen porattiin
esimerkiksi sähkökäyttöisellä kallioporakoneella
n.35mm halkaisijaltaan ja noin 400mm syvä reikä.
Tuohon reikään sitten halkaisukoneen "terä",
joka sitten laajeni ja halkaisi lohkareen.
Tuo porakone ja halkaisulaite varmaan löytyy
jostakin rakennuskonevuokraamosta.
toimiiko hidas dynamiitti veden alla?mun pitäs laituri projektin yhteydessä halkoa kallioita joka on n.15cm veden alla.poraan hiltillä reiät..
Toimii kyllä veden alla, jos annokset laitetaan ensin vedenpitäviin muovipusseihin. Laita muutama pussi päällekkäin kiven terävien särmien vuoksi. En nyt tässä kerro, mitkä pussimerkki on paras, mutta kioskilta niitä saa.
Koska tuollainen pötkö ei yleensä ole riittävän jäykkä, täytyy apuna käyttää peltistä sisäänpanoputkea, joka sisälle kumi ja tökötti ensin laitetaan. Sitten vain koko komeus reikään ja pellin veto jöötin ympäriltä pois.
Kyllä onnistuu poraa 25-30 kokoinen reikä sekoita etanajuoksevaan muotoon ja kaada reikään anna noi kuukausi muhia niin pääset eroon kivestä olen monta kiveä harjoittanut tontilta
Jos kivi on metri kertaa metri kertaa 3 metrii niin paras tapa on kiilata ja porata kiveää pienemmäksi. Niin minä tein ja kivestätuli pieniä ja sitten ne vietiin pois.
Sormidynamiitti on tarkoitettu pienille kiville kuten 100 kg.