koiran merkkailu sisälle

Meillä on sukulaisen 1 v. Welshin Corky poitsu hoidossa ja se mokoma menee ja nostaa sisällä kinttua sinne tänne. Se tekee sitä myös kotona ja muuallakin. Mä ehdotin jo aikaisemmin tuossa kastrointia, mutta omistajat ovat juuri käyneet jonkin koirien johtajakoulutuksen ja meinaavat, että siitä on apua. Onko kenelläkään parempaa kokemusta vastaavanlaisesta tapauksesta.
3571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Luin viestisi...

Itselläni ei ole kokemusta kyseisestä rodusta, mutta ystävälläni on kyseisiä parikin...

Ystävälläni oli (on edelleen mutta tällä hetkellä vanhempi)samanmoinen tapaus. Hänellä oli jo ennestään eri rotuinen koira (vanhempi) ja otti pennun (corky). Kaikki alkuun OK, mutta vuoden iässä alkoi merkkailun. Alkuun omistaja luuli koiran tekevän tahallaan, ja myöhemmin aikoi myös kastroida koiran (kasvattaja pisti hanttiin). Heille tuli myös kolmas koira (ei välttämättä liity asiaan) ja sama touhu jatkui. Perhe alkoi uudelleen "sisäsiisteys-kasvatuksen" ja tietääkseni nykyään menee kyseisen koiran kanssa hyvin.

Ei varmaan ollut apua minun viestistäni, mutta kerroin oman huomioni samankaltaisesta tapauksesta.

Äänestä

jos ei sisällä toisin opeteta ja uusi ympäristö voi myöskin vaikuttaa

Äänestä

Itselläni on uros beagle joka siis aikoinaan oppi sisäsiistiksi. Meillä ei ole muita koiria mutta poikaystäväni kotona taas on useita. No, vuoden iässä sitten alkoi tämä merkkailu. Ei meillä kotona mutta odotappas kun mentiin poikaystäväni kotiin niin sisällä koipi nousi joka ovenpieleen! Sain jatkuvasti kulkea perässä ja siivota sen jälkiä, ja katsoa ettei se taas merkkaa. Päättelin että se sitten nuorena poikana katsoi velvollisuudekseen merkitä alue omakseen kun oli muiden koirien hajuja sisällä. Nyt koirani on 3,5v. eikä merkkaa enää sisälle missään vaikka kuinka olisi koiria ollut. Muistaakseni tuo merkkalu loppui silloin n.1,5 vuoden iässä suunnilleen. Nyt siskoni terrieri on vuoden ikäinen ja merkkasi ainakin meillä!
Luulen että tuo liittyy koiran ikään, ei niinkään rotuun tai muuhun. Ei mielestäni vielä kannata mennä kastroimaan, katsokaa rauhassa lopettaako touhun itsestään. Minä en ainakaan tehnyt mitään ihmeellistä, toruin vaan koiraa jos se merkkasi. Luulen kyllä ettei silläkään ollut paljon vaikutusta, siltä ainakin tuntui:) mutta lopetti kuitenkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoitsu kirjoitti:

Meillä on sukulaisen 1 v. Welshin Corky poitsu hoidossa ja se mokoma menee ja nostaa sisällä kinttua sinne tänne. Se tekee sitä myös kotona ja muuallakin. Mä ehdotin jo aikaisemmin tuossa kastrointia, mutta omistajat ovat juuri käyneet jonkin koirien johtajakoulutuksen ja meinaavat, että siitä on apua. Onko kenelläkään parempaa kokemusta vastaavanlaisesta tapauksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu