kuinka usein siivootte gerbunne terraarion?

nii?? kuinka usein....
7249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itse vaihdan purut 2-3 vkon välein riippuen terraarion koosta ja asukasmäärästä.Pesen terraariot kerran kuussa eli noin joka toisella vaihtokerralla :).

Äänestä
  • Purut ei ainkaan mulla mee kahessa viikossa mikskään.. pisut ja kakat ym. tietty poistan välillä.

    Äänestä

  • Terve! Tuo siivouksen tarve vähän vaihtelee... Kahteen isompaan terraarioon (200L) vaihdan purut 2-3 viikon välein sekä lisäksi pesen koko terraarion kerran kuussa. Pienempiin vaihdan useammin, yleensä kerran viikossa. Pienemmät terraariot pesen useammin, parin viikon välein suunnilleen.
    Päivittäin otan edellisen päivän tuoreruoan tähteet pois, putsaan ruokakipot puruista ja muutenkin siistin paikkoja.:)
    Ja lisäksi, oma nenä kyllä viimeistään kertoo milloin on aika perusteellisemmalle putsaukselle!
    Terv. Jaana

    Äänestä

  • Fiona kirjoitti:

    Purut ei ainkaan mulla mee kahessa viikossa mikskään.. pisut ja kakat ym. tietty poistan välillä.

    kaksi kertaa viikossa täytyy vaihtaa purut!muuten kerääntyy bakteereita ja siitähän seuraa jyrsijän sairastuminen ja jopa kuolema!eläinkauppiaana ja kasvattajana kerron!

    Äänestä

  • gerry kirjoitti:

    kaksi kertaa viikossa täytyy vaihtaa purut!muuten kerääntyy bakteereita ja siitähän seuraa jyrsijän sairastuminen ja jopa kuolema!eläinkauppiaana ja kasvattajana kerron!

    Et varmaan ole ollut tekemisissä paljoa _virallisten_ gerbiilikasvattajien kanssa...
    gerbiilin terraario ei kaipaa putsausta kuin korkeintaan kahden viikon välein, jos terraario on oikean kokoinen ja siellä on tarpeeksi purua. Omat gerbuni asuvat pareittain 100l terraarioissa, jotka siivoan noin kolmen viikon välein, eivätkä ne silloinkaan vielä ole likaisia.
    Tosin eläinkauppiaiden sanaan en ole ennenkään luottanut..

    Äänestä

Eläinkauppias Gerry, siis 2x viikossa...?????? Ehkä se on sitten eläinkaupassa vähän eri juttu, mutta kyllä mun mielestä parin viikon välein riittää kotioloissa mainiosti.Edellyttäen tietysti, että noukkii purujen seasta päivittäin tuoreruoan rämmäleet ja muuten pitää siistinä.
Ei meillä ainakaan voi sanoa, että purut ovat 2x viikossa vaihtokunnossa ja meillä asuu 5 gerbua/200L terraario.
Lisäksi mainittakoon, että meitin gerbuloilla on "pissapurkki", jossa on chinchillan kylpyhiekkaa ja ne tekevät asiansa sinne, ei purujen sekaan.:)
Kylpyhiekkaa pidän päivittäin hetken (yleensä n. 1/2 tuntia) tarjolla ja otan sen sitten pois. Eli eivät kylve tuolla pissapurkissa!!!!
Mutta, kukin tavallaan.:)

Äänestä
  • Meillä purut vaihdetaan n. 3-4 viikon välein. Yleensä silloin alkaa olemaan vaihtamisen tarpeessa! Zainan terraarioon ei tarvitse niin useinkaan, koska se asustelee ainakin vielä vähän aikaa yksikseen siellä.
    2 kertaa viikossa??? meillä ei purut useimmiten likaannu edes kolmessa päivässä kauheasti!
    Ja luulisi eläinkaupassa olevan sen verran kiirettä, ettei kerkeä niitä puruja niin usein vaihtelemaan... nooh, enpä tiedä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mä kirjoitti:

nii?? kuinka usein....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu