skootterin vuokraaminen

barbie

Elikkäs.. voiko skootterin vuokrata vaikka ei olisikaan ajanut ikinä skootterilla eikä ole mopokorttia? ja kuinka paljon skootterin vuokraaminen Hanian seudulla maksaa?

5

6650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnistua

      Et voi vuokrata, jos ei ole ajokorttia tai vähintään mopokorttia. Vaikka kaikkien pykälien noudattaminen ei aina niin tarkkaa olekaan Kreikassa, niin tuo korttivaatimus on ehdoton.
      Ja vaikka sinulla olisi se mopokorttikin, niin skootterin (max.50cc) tai mönkijän vuokraa vanhempasi vastuuhenkilönä, ja täysvakuutusta siinä tapauksessa kulkuvälineeseen ei saa. Eli alaikäiselle vuokraukseen sisältyy ylimääräinen riski.

      Kreetalla vuosi sitten tuollaisen 125 cc kulkupelin vuokraus kustansi reilun satasen /viikko ja nyt kesällä toisella saarella 3pv / 80cc maksoi 27 euroa yhteensä (oli edullisin mitä olen Kreikassa tavannut). Mopo voisi Kreetalla olla 10...15 euroa per päivä noi arvauksena.

      • tosi on

        kysle mopokorttia, eihän Kreikassa ole edes sellaista, sehän on suomalainen keksintö kuten mopon kuristaminenkin,ei saa kulkea yli 45km/t kun sama mopo menee kreikassa 100km/t. Tietenkin jos ihan alla 10 vuotias menee niin ei mopoa heru mutta 15 v niin varmaan lähtee jos rahat lyö tiskiin.


      • ilman mopokorttia
        tosi on kirjoitti:

        kysle mopokorttia, eihän Kreikassa ole edes sellaista, sehän on suomalainen keksintö kuten mopon kuristaminenkin,ei saa kulkea yli 45km/t kun sama mopo menee kreikassa 100km/t. Tietenkin jos ihan alla 10 vuotias menee niin ei mopoa heru mutta 15 v niin varmaan lähtee jos rahat lyö tiskiin.

        Tämä asia tuli kylläkin varmistetuksi viime kesänä tarkasti kun tuli parikin reissua tehdyksi Kreikkaan ja pojalle skootteria kyselin. Kaikki moottorilla kulkevat kaksipyöräiset kulkuneuvot tarvitsevat ajokortin ja suomalainen mopokortti kyllä Kreikassa tunnettiin. Mopokortilla saa 50cc kulkupeliä kuljettaa yksinään, auton ajokortin omistava saa kuskata toistakin kyydissään. Ja vuokraamo noudattaa näitä pykäliä tarkasti, koska oma elinkeino on muuten vaakalaudalla.
        Lue vaikka tästä:
        http://www.corfunet.com/corfu/transport/scooters.php


    • opiskelija

      Kannattaa muuten kysellä tarkkaan vuokraamojen vakuutuksista. Kaipa sielläkin päin on pakollinen liikennevakuutus kaikilla vuokrattavilla ajoneuvoilla, mutta kannattaa myös selvittää, että mopolla on se vakuutus, joka korvaa myös omalle ajoneuvolle tapahtuvat vahingot. En nyt muista sen vakuutuksen nimeä... Yleensähän niissä voi olla esim. 200 euron omavastuu, mutta aika pieni summahan se on sen mopon hinnan rinnalla. Sellaisiakin vuokraamoja on, joilla ei tätä vakuutusta ole, jolloin joudut kustantamaan itse kaikki mopolle sattuneet vahingot...

    • Marku470

      Tuossa suorastaan tyrkyttänvvät "mummolle" kauppakassia,
      joka kulkeeki 45 Kmh. Eikä edes mopokorttia, vähän epäilyttää nuo.
      Narkku470

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1762
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1348
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1193
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1102
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1085
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1019
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe