Tietoenatorin visio on olla "Halutuin työantaja IT-alalla".
Ollaanko oikealla tiellä?
Te:n visio
18
5053
Vastaukset 18
- ...
Ainakin Te:n johdolla on tällainen käsitys. Kun ihmiset sanovat itsensä irti, siellä vaan ihmetellään, ettei kukaan täältä voi haluta pois.
- oikealla tiellä
Kun se tie vie halvan työvoiman maihin mm. Tsekkiin ja Liettuaan, niin totta mooses sitä ollaan oikealla tiellä. Kuka nyt ei haluaisi olla mukana tässä voittajien junassa.
Winning business - the offshore way!- Offshorea kehiin...
Tämä Offshore on huippu juttu...
Nyt kannattaa rakentaa 5 kerroksinen omakotitalo ostaa uusi auto ja ottaa ihan pirusti lainaa kun on tosi kovapalkkainen vakituinen työ, keihäänkärki yrityksessä.
Tämän kaiken mahdollistaa offshore!
- Jiri Bubla
Ainoa hidaste voi olla se että J.Lano laitettiin tänne Tsekin päähän.Eiköhän se kumileimasin sössi tämänkin projektin!
- Asiantuntija
saattaa hyvinkin olla haluttu työnantaja, Suomessa vaikea mitenkään kuvitella moista tilannetta!
- itseään kunnioittava
ammattilainen nyt tunatorille haluaisi?
TE:n visiohan on siirtää kaikki koodaus ja vastaava työ halpoihin maihin. Tänne jää vain "konsulentit" ja suunnittelu. Tämänhän he ovat selkeästi jo ilmoittaneet. Jokainen uusi projekti yritetään toteuttaa off- tai nearshorena.
Suomeen jäävät osat kerätään pk-seudulle, periferian sivutoimipisteet näivetetään vähitellen pois. Tämä kehitys on selvästi nähtävissä (ja rivien välistä luettavissa), vaikka tätä ei ole niin suoraan sanottukaan. Tämä koskee jokaista business areaa. Lähtökohdat eivät ainakaan näytä lupaavalta. Kerran hain yhtä paikkaa, mutta vastausta ei vain alkanut kuulumaan. Asiasta kitistyäni hakuaikaa oli jatkettu viikkokaupalla siitä minulle mitään kertomatta. Myöhemmin laittamaani toiseen hakuun ei ikinä vastattu mitään: ei haastattelupyyntöjä, ei edes vakiomuotoista sähköpostia "valitettavasti ette tulleet valituksi tällä kertaa", ei niin mitään. Tutullanikin oli hieman samansuuntaisia kommentteja Tenan kommunikointiprosessista.
On vaikeaa olla halutuin työnantaja, jos kiinnostavuuden suunta on vain työntekijältä työnantajaan päin.
Ei näin.- pussi tyhjänä
pitkällä tähtäimellä hommasta ei tule mitään - suomessa sitten korjataan ja asiakas maksaa senkin huvin tavalla tai toisella. Tulee varmaan tyytyväisiä asiakkaita.
- kuullut
Joo, kuulin tutlta, että kaikki ei todellakaan ole mennyt putkeen Tsekeissä. sutta on tullut ja todella kamalaa jälkeä. Asiakkaat maksaa, koska nehän ei ymmärrä omaa parastaan. Tyytyvät mitä saavat.
- pelastunut
kuullut kirjoitti:
Joo, kuulin tutlta, että kaikki ei todellakaan ole mennyt putkeen Tsekeissä. sutta on tullut ja todella kamalaa jälkeä. Asiakkaat maksaa, koska nehän ei ymmärrä omaa parastaan. Tyytyvät mitä saavat.
Näin olen minäkin kuullut. Projektissa x tsekkikehittäjä koodaa lähinnä liittämällä sähköpostissa saamiaan valmiita ohjelmanpätkiä peräkkäin, ja silloinkin vähän metsään. Puhelimessa neuvottelu on silkkaa tuskaa kieliongelmien vuoksi. Suomen päässä puolestaan ennen kymmenhenkisen tiimin tekemät työt kasautuvatkin vastedes yhdelle päällikölle, joka joutuu opastamaan näitä off-shorelaisia töissään lähes kädestä pitäen.
- toinen kuullut
kuullut kirjoitti:
Joo, kuulin tutlta, että kaikki ei todellakaan ole mennyt putkeen Tsekeissä. sutta on tullut ja todella kamalaa jälkeä. Asiakkaat maksaa, koska nehän ei ymmärrä omaa parastaan. Tyytyvät mitä saavat.
Näin olen minäkin kuullut. Projektissa x tsekkikehittäjä koodaa lähinnä liittämällä sähköpostissa saamiaan valmiita ohjelmanpätkiä peräkkäin, ja silloinkin vähän metsään. Puhelimessa neuvottelu on silkkaa tuskaa kieliongelmien vuoksi. Suomen päässä puolestaan ennen kymmenhenkisen tiimin tekemät työt kasautuvatkin vastedes yhdelle päällikölle, joka joutuu opastamaan näitä off-shorelaisia töissään lähes kädestä pitäen.
- näkijä ja kokija
Eniten tässä visiossa ottaa kaalin se, että firma tekee rankasti positiivista tulosta, mutta siitä huolimatta tulee kenkää vanhoille, kokeneille ja pitkän päivätyön tehneille henkilöille. Yt:t pyörii kaikissa yksiköissä riippumatta sen tekemästä tuloksesta. Säännöllisin väliajoin ylhäältä kysellään, onko tarvetta henkilöstön vähennyksiin. Tämä keväinen yhtiöittämiskuviokin palvelee hienosti tätä väenvähennyspolitiikkaa.
Sisään rekrytoidaan (kaikesta huolimatta) uutta kritiikitöntä untuvapartaa halvemmalla vaivautumatta todella miettimään, miten jo oppineista saisi mahdollisesti uusissa tehtävissä hyödyn irti.- yhteenveto
Kuulostaa oikealta lintukodolta työpaikkana... heh heheh.
Tuohan on aivan perseestä koko laitos - paska paikka
niin ja lisäksi ulkoistetaan ja ulkoistetaan tehtäviä muka jonkun projektin varjolla, joka kestää ja kestää yli vuoden ja pitempäänkin,
Tehtävät pystyisi tekemään myös omaa väkeä kouluttamalla, jos olisi pitkäjänteistä ajattelua ja näkemistä, mutta ei ole kun ei haluta. Halutaan nopeita voittoja, halutaan pikaseksiä- sitä se juuri on. - hoover
Mitä hel*****ä 27pvää kulunnu päättyneistä yt neuvotteluista eikä uusista ole vielä sovittu!Näin ainakin Pn:ssä,hori oppia nyt tähän touhuun tai loppuu jutut kehvitunneilta.
Toi lähtee ainakin ja toi ,no toi sais ainakin lähteä.Vielä ehditään saada kunnon joululahja kun pidetään kiirettä! - duunari
hoover kirjoitti:
Mitä hel*****ä 27pvää kulunnu päättyneistä yt neuvotteluista eikä uusista ole vielä sovittu!Näin ainakin Pn:ssä,hori oppia nyt tähän touhuun tai loppuu jutut kehvitunneilta.
Toi lähtee ainakin ja toi ,no toi sais ainakin lähteä.Vielä ehditään saada kunnon joululahja kun pidetään kiirettä!YT on menossa...
"Telecom & Media Oy
Telecom & Media tulosyksikön BSS- ja Nordic-divisioonia koskevat YT-neuvottelut alkoivat 26.8.2005. Irtisanomistarve on noin 50 henkilöä kiristyneen telealan kilpailun johdosta. Tämä koskee Kuopion ja Helsingin toimipisteitä. YT-neuvotteluja jatketaan 8.9.2005.
Lisätietoja neuvottelijoilta: Reino Turo, Asko Alanko ja David Sala."
http://www.tietovaki.fi/ajankoht/tietovali/tietovali29_2005.html - ira
hoover kirjoitti:
Mitä hel*****ä 27pvää kulunnu päättyneistä yt neuvotteluista eikä uusista ole vielä sovittu!Näin ainakin Pn:ssä,hori oppia nyt tähän touhuun tai loppuu jutut kehvitunneilta.
Toi lähtee ainakin ja toi ,no toi sais ainakin lähteä.Vielä ehditään saada kunnon joululahja kun pidetään kiirettä!Nyt sisäpiiri tietää kertoa että YT alkaa PN:ssä viimeistään helmikuussa.Pientä näkemys eroa vain siintä laitetaanko 100 vai 150 kävelemään mutta varmuus saadaa seuraavassa saunaillassa.
- jalankulkija
Jatkuvia YT-neuvotteluja ja kultaisia kädenpuristuksia. Paljon myös määräaikaisuuksia, minullakin määräaikaisuus uusittiin 3 kertaa.
Muuten se on keskinkertainen työpaikka (palkka- ja stressitasot).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta843646Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii4021345Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty381024Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty72883Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä204846Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s286793Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto22750Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen23659Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33651Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan36614