Matti pieksi Mervin

Onko tosiaan niin, ettei suomalainen vankeinhoitokoneisto pysty sen yhteen tärkeään tehtäväänsä, kouluttamaan rangaistuja yhteiskuntakelpoisiksi ihmisiksi?

4

957

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se kiva

      lisäbonus, jos vankeinhoito siihenkin pystyisi ja vieläpä kaikkien vankien kohdalla. Onneksi tärkein tehtävä onnistuu huomattavasti paremmin eli kyseisen ihmiskunnan kuona-aineksen eristäminen rangaistuksen ajaksi muusta yhteiskunnasta.

      Onhan se aika kohtuuton vaatimus, että vankilasta kävelisi ulos yhteiskuntakelpoisia ihmisiä, kun sisään menee porukkaa, joista suurin osa ei täytä yhteiskuntakelpoisuuden eikä edes ihmisyyden kriteerejä.

      • vankiloissa

        Taitanee vankiloiden "hoito" olla koppihoitoa. Se, että vain säilötään lukkojen taa selleihin ei kai täytä minkäänlaisen hoidon tunnusmerkkejä.
        Vankilat ovat vankituotantolaitoksia. Vankiloissa tuotetaan vankeja liukuhihnalla.

        Kun huligaani sitten tuomionsa suoritettuaan työnnetään portista kadulle rahattomana. Niin kai se normaaliin elämään ryhtyminen tuossa tilanteessa on kutakuinkin mahdotonta. Vankila on näille sälleille tuossa tilanteessa ihanteellinen paikka. Eli eikun takaisin poseen. On toimeentulo turvattu kun palaa vankilaan.


    • ...jos siihen ei pysty vanhemmat ja koululaitos niin miten sitten vankilakaan?

      Matin sekoilu menee ihan käsittämättömäksi. Mikä siinä onkin, ettei miehellä mene jakeluun, että alkoholi on hänelle se suurin ongelma? Vapauduttuaan mies julisti ensimmäisenä voivansa kyllä saunakaljat ottaa, mutta lääkkeet ovat kaiken pahan alku...

      Mutta eipä tarvitse kaukaa hakea vastaavia tapauksia. Maassa on pilvin pimein miehiä ja naisia, joille elämä ilman alkoholia olisi silkka kauhistus. He kun osaavat kyllä ottaa kohtuudella. Mitä nyt aina välillä joku pitää kärrätä ambulanssilla sairaalaan. Juurihan uutisoitiin tutkimuksesta, jonka mukaan teho-osastojen suurin työllistäjä on alkoholi. Mitä se sitten mahtaa olla ensiapupolilla?

    • ..se..

      ..niin on, että Mattia ei enää yhteiskuntakelpoiseksi saa kukaan! Kaikki tuon otuksen auttamiseksi tehty on hukkaan heitettyä aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      234
      2047
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1194
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      1085
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      736
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      706
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      668
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      204
      613
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      475
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      438
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      432
    Aihe