kuumenee

ais

Mulla on vähä yli kaks vuotias tervu uros ja ongelmana on et koira "kuumenee" liikaa lenkillä ollessa ja varsinkin silloin jos tulee toisia koiria vastaan.. ja toisinaan ongelma on siinäkin kun herra ei pääse sinne minne tahtoo...Mitä pitäisi tehdä tällaisessa tilanteessa...?

7

997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Pitäisi kouluttaa koira ja ottaa se käsiin.

    • noita

      Opettaa että kuka päättää, kenelle kuumistellaan ja minne se into suunnataan. Eli laita koira tekemään sulle töitä ja seuraamaan, koska saa taas hommailla jotakin. Esim. opetat kunnolla seuraamisen käskystä. Kun osaa, vaadit ja palkkaat kunnolla, oikea-aikaisesti. Teet selväksi, että ei saa ryppyillä ja palkitset. Opetat, että kulkusuunta on sun vallassasi, teet yllätyksellisiä toimintahetkiä koiralle ja palkkaat. Tavoitteena, että sinä olet niin kiinnostava, että sulta "kysytään" ennen omia toimintaratkaisuja (vaikkapa kadunkulmassa ja ennen suojatietä koira katsoo suuntamerkkiä) ja toisen koiran tullessa sinä voitat omalle koiralle kiinnostavuudessa. Tärkeää on myös se, että itse keskityt omaan koiraan, et toiseen tai muuhun häiriöön. Silloin koira tietää, että kaikki hyödyllinen tapahtuu teidän välillä muusta riippumatta. Muistathan, että ensin rauhallisessa paikassa opetat ja vähitellen lisäät häiriötä, ehkä tutulla koiralla ensin?

      • ais

        Tällaista on jo kokeiltu.. sekä kuonopantaa että valjaita että namia yms. Lenkillä ollessa se ei kiinnostu yhtään namista eikä leluista vaikka kuinka yrittäisi olla kiinnostava. Ainut keino jolla saa edes hieman talttumaan on ottaa päästä tiukasti kiinni ja tuijottaa silmiin... mut tääki on vaan hetkellistä. Pikku hiljaa alkaa keinot loppua..


      • belski kusee sun mukiis
        ais kirjoitti:

        Tällaista on jo kokeiltu.. sekä kuonopantaa että valjaita että namia yms. Lenkillä ollessa se ei kiinnostu yhtään namista eikä leluista vaikka kuinka yrittäisi olla kiinnostava. Ainut keino jolla saa edes hieman talttumaan on ottaa päästä tiukasti kiinni ja tuijottaa silmiin... mut tääki on vaan hetkellistä. Pikku hiljaa alkaa keinot loppua..

        Sun äly ja todellisuudentaju eivät selvästikään riitä belkille. Belki kusee sun mukiis koko ajan. Vie koirakouluun ja kouluta käyttövalioksi. Se auttaa noihinkin vaivoihin.


    • ongelmat

      Harmi, kun ei tässä tullut mitään ratkaisua pulmaan eikä juuri vinkkejä, vain arvostelevia kommentteja.

      Meillä ihan sama juttu, vaikka teksin mitä, houkuttelisin, palkitsisin, pomppisin päälläni tai jututtaisin ja hihkuisin tai ihan mitä vaan. Kun tulee toinen koira vastaan tai lenkkeilijä, voin käytännössä maata vain koiran päällä, että pysyy aloillaan edes jotenkin.

      Muuten sujuu paikallaan pysymiset, haut, seuraamiset, viereen tulemiset ja oikeastaan kaikki mahdollinen, mutta tuo toinen koira ja lenkkeilijät on ihan liikaa.

      Me tosin asutaan niin syrjässä, että muita koiria ei juurikaan täällä näe ja jo sellainen näkyy, on se älyttömän upee juttu olevinaan.

      • ais

        No vastauksia on näköjään tullu kaikenlaisia... mut on kiva tietää et on toisiakin joilla on ongelmia...mullakin tuo hurjimus osaa kaikki perus hommat ja on kiltti ku mikä mut... suurimmat ongelmat olen saanut pois kun se tuli meille noin vuosi sitten se pelkäsi miehiä ja sitä ei oltu opetettu edes hihnassa kävelemään... et kyl mä ainakin jotain osaan ... :)


      • Jepa
        ais kirjoitti:

        No vastauksia on näköjään tullu kaikenlaisia... mut on kiva tietää et on toisiakin joilla on ongelmia...mullakin tuo hurjimus osaa kaikki perus hommat ja on kiltti ku mikä mut... suurimmat ongelmat olen saanut pois kun se tuli meille noin vuosi sitten se pelkäsi miehiä ja sitä ei oltu opetettu edes hihnassa kävelemään... et kyl mä ainakin jotain osaan ... :)

        sille koiralles oikeesti kumpi määrää ja se tarkottaa sitä että kun se yrittää toisen kimppuun lenkillä vedät kunnolla loimeen, lasket hihnan löysäksi (tärkeä!) ja jos uudelleen sama juttu. Kova koira vaatii joskus kovat otteet,ei ne lepertelemällä ja nameilla saa viettejään mihinkään hukattua vaan sinun on näytettävä koiralle että SINÄ päätät kenen kimppuun ollaan menossa ja kene ei. Understand?????
        Kukkahattutädit älköön vaivautuko kommentoimaan. Toimii, takaan sen. Oma 1,5v urokseni vaati kolmesti kunnon käsittelyn ja nykyäänkin vielä selkä on kuin ahvenella kun tulee toinen uros vastaan mutta ei yritä mennä kimppuun vaan kulkee suoraan vierellä. On siis oppinut mitä siitä seuraa jos ei tottele komentoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6659
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5733
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4366
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      139
      4161
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      380
      1380
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1298
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1287
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1074
    Aihe