Laukku käsimatkatavarana?

Kiire!

siis saahan käsimatkatavara olla laukku joka täynnä tavaraa?

9

8161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Josse

      Saa, jos laukku täyttää mittavaatimukset eikä paina yli viittä kiloa.

      • riippuuu millä

        lennät. Kyllä se on 10 kiloa. Joskus enemmänkin, riippuu yhtiön säännöistä. Kyllä ne jutut yleensä kerrotaan siinä kun lippukin hankitaan.

        Itsellä oli kyllä viimeksi laukku joka painoi 20 kiloa vaikka raja olikin 10 kiloa. Eivät punninneet.
        Ruumaan menevässä matkalaukussa oli 10 kiloa ylipainoa myös eikä siitä sanottu mitään, vaikka punnittiinkin.


      • asiassa
        riippuuu millä kirjoitti:

        lennät. Kyllä se on 10 kiloa. Joskus enemmänkin, riippuu yhtiön säännöistä. Kyllä ne jutut yleensä kerrotaan siinä kun lippukin hankitaan.

        Itsellä oli kyllä viimeksi laukku joka painoi 20 kiloa vaikka raja olikin 10 kiloa. Eivät punninneet.
        Ruumaan menevässä matkalaukussa oli 10 kiloa ylipainoa myös eikä siitä sanottu mitään, vaikka punnittiinkin.

        käsimatkatavaran max. paino on 6 kiloa. Reittilennoilla niitä ei juurikaan punnita, mutta charterilla ne saattaa olla tiukkoja. Maksut ylimenevistä kiloista voi olla isotkin, riippuen lentoyhtiöstä.


      • sfgjfjg
        asiassa kirjoitti:

        käsimatkatavaran max. paino on 6 kiloa. Reittilennoilla niitä ei juurikaan punnita, mutta charterilla ne saattaa olla tiukkoja. Maksut ylimenevistä kiloista voi olla isotkin, riippuen lentoyhtiöstä.

        Ei ole olemassa vain yhtä painoa. Jokaisella yhtiöllä on omansa. Esim AA:lla kotimaanlennoilla 2pc max 18kg, AY:llä 1 pc max 8kg/bussines 2/10kg, lomalennot 1/5kg jne.


    • paino

      raja on viisi kiloa.Kanarialta tulin viime viikolla ja tiedotettiin , että käsimatkatavarat saa painaa viisikiloa, mutta ei niitä punnittu.Brasiliasta tullessani raja oli myös viisikiloa,mutta ei punnittu.Lentoemot olivat näreissään kun yhellä sun toisella oli enemmän käsimatkatavaroita,sanoivat, että pitää itse huomioida ohjeet, eivät ne Brasilian päässä välitä,kuinkä paljon viet koneeseen tavaraa,mutta koneen tilat ovat rajalliset.

    • Essi

      Kyllä monesti reittilennoillakin punnitaan KAIKKI matkustajan mukaan ottamat tavarat. Näin on viime aikoina menetellyt Lufhansa, SAS ja British Airways.

      Käsimatkatavara saa painaa yleisimmin 5 tai 6 kg eikä suuria ylityksiä sallita turvallisuussyistä.

      Monet unohtavat säännön ja sitten ihmettevät kun eivät saa täyteen tungettua ja painavaa troleytä matkustamoon.

    • nuutti

      Käsimatkatavaran mitat ovat 20x40x55cm. Reittilennoilla economy-luokassa yksi kpl max 8kg - joillakin yhtiöillä, kuten BA´lla max 6kg ja business-luokassa 2 kpl yht max 10kg. Lomalennoilla yksi kpl max 5kg. Nykyisin myös käsimatkatavarat yleensä ottaen punnitaan. Koneet yleensä täynnä ja jos käsimatkatavarassa ei ole mitään, mitä välttämättä tarvitsee lennon aikana, niin miksi se pitäisi viedä matkustamoon, kun ne tilat ovat niin rajalliset. Tässä tulee eteen sekä turvallisuuskysymys kuin myös matkustusmukavuus.

      • anonyymilyyli

        kannattaako laittaa matkatavaroita ruumaan, vaiko ottaa mukaan matkustamoon. Voi tulla lennon lippuun hintaa useita kymmeniä euroja, jos haluat laittaa ne ruumaan.


      • ....
        anonyymilyyli kirjoitti:

        kannattaako laittaa matkatavaroita ruumaan, vaiko ottaa mukaan matkustamoon. Voi tulla lennon lippuun hintaa useita kymmeniä euroja, jos haluat laittaa ne ruumaan.

        Lomalennoilla käsimatkatavara yleisimmin 5 kg, tosin koskaan ei ole punnittu, eikä kukaan ole halunnut etukäteen mittailla ko. laukun kokoa.
        KLM:llä economyssä raja 12 kg, laukku punnittiin ja sai vetosankaansa lapun, jossa kerrottiin että se on hyväksytty käsimatkatavaraksi. Jos koneessa olisi ollut ahdasta joku toinen olisi joutunut laittamaan oman isokokoisen käsimatkatavaransa ruumaan. Joskus on käynyt niinkin (SAS Tampereelta Arlandaan) että ainoa matkassa oleva laukku, käsimatkatavaran kokoinen ja n. 10 kg, jouduttiin luovuttamaan ruumaan. Kone oli Tampereelta lähtiessä 45 min myöhässä, Arlandassa lähtöportti jo suljettu mutta muutama muukin oli vaihtamassa konetta. Onneksi se ainoa laukkukin ehti vaihtoon mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      239
      2729
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1098
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      41
      827
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      815
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      129
      814
    Aihe