Onko kokemuksia metsästysrotuisista koirista agissa? Häiritseekö vietti radalla, siis ylipäätään oppiiko koira suorittamaan rataa kunniakkasti vaikka olisikin metsäläisen verta? Itselläni on pystykorva-saksanmetsästysterrieri-kettuterrieri ja jonkinlainen metsästysvietti toisinaan huomattavissa. Siis terhakkana kiinnostuu kaikesta ympärillä liikkuvasta ja rapisevasta, jää nohevana tarkkailemaan.
Metsästysvietti agilityssa?
4
222
Vastaukset
- ...
Metsästysviettiä käytetään agilityssa hyväksi ennenkaikkea palkitsemisessa. Metsästysviettinen koira oppii parhaiten kun se saa viettiään vastaavan palkinnon oikein suoritetusta esteestä, eli pallon jahtaamista tms. Olen nähnyt suomen ajokoran radalla ja muutamia niiden sekoituksia ja ihan hyvin menee, eli ovat oppineet. Itselläni on metsällä käyvä noutaja, mutta ei ole kyllä mitään yhtäläisyyttä nähtävissä noiden kahden harrastuksen välillä. Metsällä koira toimii noutajantaipumustensa varassa ja agiradalla makupalan innoittamana.
...säkäkorkeudesta. Onko totta että midin yläsäkäkorkeus on 42,9 cm??? Kun pentuni on nyt siinä vajaa 40 cm, eikä varmaan siitä paljoa kasvakaan, niin olisi älytöntä ajatella että tuo saattaisi joutua kisaamaan maxeissa! Se kun näyttää niin pikkuruiselta...
- snaku
Midit: säkäkorkeus vähintään 35 cm, mutta alle 43 cm
Meillä pidetään sääntönä vuoden ikää, jolloin vasta pääsee agilitytreeneihin mukaan...
- Mappe
ei ole meidän agi-treenejä pahemmin haitannut. Aloitin jo 6-vuotiaan riistaviettisen lintukoiran kanssa treenit tänä syksynä ja hienosti on mennyt. Nyt lintujen muuttopuuhien aikana on käynyt pari kertaa niin että suuri kaakattava sorsaparvi on lentänyt kentän yli kesken treenien. Hetkeksi aikaa on keskittyminen herpaantunut (niin koiralla kuin ohjaajallakin) kun ollaan jääty ihailemaan luonnon kulkua mutta sitten ollaan taas jatkettu entistä innokkaammin esteillä.
Kun kontakti koiran ja ohjaajan välillä on hyvä, ei metsästys-/riistavietistä ole mitään haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18511127Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210582Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356020Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1814830Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313316- 1723305
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402133Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2991693Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61540Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161464