Mistä ansaita rahaa? Haluaisin parin vuoden kuluttua lähteä USA:n vaihtoon, mutta kun ei tuota rahaa ole. Kesätöitä ja dogsitter hommia meinaan tehdä, mutta ei niillä riittävästi ehdi ansaita. Onko mitään keinoa, jolla ansaita tarpeeksi rahaa?! Entä paljonko on mahdollista saada kunnalta tai muualta avustuksia?
Raha
rahaton*
6705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pyydä sun vanhemmilta.
Ei heru..köyhiä ovat..
sun kannattaa mennä töihin. oletettavasti opiskelet parhaillaan jossain (?), mutta silti kannattaa tienata koulun jälkeen esim. kaupan kassalla/siivoomassa...jne.
Ongelmana vain se, etteivät taida sinne 14v. tyttöä huolia.. Tämän ikäisille ei oikein mitään töitä ole:(.
no jos sä vasta 14 oot, niin onhan sulla tässä aikaa säästäää, jos n. 1-2 vuoden päästä lähtisit?
Itseasiassa 2-3 vuotta, kyllä siis aikaa, mutta mistäs sen rahan repäiset? Kahtena kesänä töitä ehtisin tekemään, mutta sillä parhammillanikin pystyisin ansaitsemaan ehkä tonnin, ja sekin edellyttäisi koko kesän töihin käyttämistä. Dogsitter hommilla hyvällä tuurilla voisin ansaita ehkä 500 euroa.. Mutta mistä loput? Vanhemmat köyhiä, enkä viikkorahaa juuri saa.. Koossa siis silloinkin vain 1500, mistä loput..?