nivelrikko, särkylääke.. ?

juuh, koirallamme todettiin pari vuotta sitten nivelrikkoa molemmissa takapolvissa, ja nyt ovat oireet pahentuneet, ja eläinlääkäriin pääsee vasta maanantaina.

Ei koira siis kuolemaa tee, mutta tahtois jollain tapaa lievittää toisen kipuja..

Eli löytyykö ihmisten särkylääkkeistä koiralle soveltuvia tabletteja, jotka tarjoisivat jonkunlaista kivunlievitystä?

Niin juu, vielä, koira on 8 vuotias, keskikokoinen seropi.

Tuhannet kiitokset ja kumarrukset.
8419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuhannet kiitokset ja kumarrukset mahd. vastauksista, siis piti lukeman (:

Äänestä

Hei vaan,

Olen lääketieteen kanditaatti ja suurena koirien ystävänä koetan vastata kysymykseesi:

- Monet ihmisille tarkoitetut kipulääkkeet eivät käsitykseni mukaan sovellu annettaviksi koirille. Ainakin ibuprofeeni ja parasetamoli ovat muistaakseni haitallisia, jopa myrkyllisiä koirille.

- Kuitenkin....jokin käsikauppatavarana myydyistä lääkkeistä saattaa hyvinkin sopia myös koirille. Suosittelisinkin soittamaan esim. päivystävälle eläinlääkärille ja kysymään asiaa häneltä. Samalla kysy annostusohjeet.

- Ominpäin, tai täältä saatujen epämääräisten neuvojen perusteella ihmislääkkeiden käyttöä suosittelen välttämään.

Kysymys on hyvä ja tärkeä. Nopeasti en onnistunut kaipaamaasi tietoa löytämään, mutta jos löydän jatkossa jotain tietoa asiasta, niin laitan sen tänne palstalle.

Äänestä
  • Laitoin juuri asiaa koskevan tiedustelun luotettavalle ja asiantuntevalle konsultaatiopalstalle.

    Ilmoittelen sitten kun saan vastauksen, joka tosin saattaa viipyä pitkäänkin näin viikonlopun kynnyksellä.

    Äänestä

  • LK kirjoitti:

    Laitoin juuri asiaa koskevan tiedustelun luotettavalle ja asiantuntevalle konsultaatiopalstalle.

    Ilmoittelen sitten kun saan vastauksen, joka tosin saattaa viipyä pitkäänkin näin viikonlopun kynnyksellä.

    Joo, ketoprofeenia voi käyttää koirille, kuten joku oli kirjoittanutkin. Annos 1mg painokiloa kohti vuorokaudessa. Kannattaa jakaa vrk-annos 3-4 osaan. Esim. 25 kg painoiselle koiralle 1/4 tablettia ketorinia 4x päivässä.

    Pitempiaikaiseen käyttöön ei sovellu, mutta 2-3 päivää voi tarvittaessa käyttää.

    Äänestä

Älä missään tapauksessa anna ihmisten särkylääkettä koiralle. Koirilla on omat särkylääkkeet. Meillä on myös ollut sama ongelma, ja eläinlääkäri kielsi ehdottomasti ihmisten kipulääkkeet.

Äänestä

Voit antaa Ketorinia. Annostus on 10 mg/10kg eli 10 kiloiselle koiralle annetaan vajaa puolet tabletista (1 tabletti on 25 mg). Ketorinia saa antaa korkeintaan parin päivän ajan.

Nivelvaivaiselle koiralle ei saa syöttää perunaa, tomaattia, paprikaa eikä munakoisoa.

Suosittelen käymään koirasi kanssa eläinhomeopaatilla.

Äänestä

Kun koirasi kaikesta päätellen kärsii kivuista kaiken aikaa, on asia vakava. Kuvittele itse miltä itsestäsi tuntuisi, jos liikkeelle lähtö ja käveleminen aina aiheuttaisi vihlovaa kipua, tai kysy joltain ihmiseltä, jolla on polvissa tai lonkissa nivelrikko, onko kivaa. Hyvä että kyselet apua, mutta oikea paikka ei ole harrastelijoiden keskustelupalsta, vaan pätevä eläinlääkäri.
Tarkoitan siis että vie koirasi mahdollisimman pian pätevälle koiraeläinlääkärille! Nykyään vanhoille ja kipeille koirille on monenkinlaisia lääkkeitä ja nivelkipuja helpottavia hoitoja.
Vain koirien omia lääkkeitä voi käyttää jatkuvasti. Onneksi sellaisiakin kipulääkkeitä on, sen tiedän oman koirani kolotusten takia. Koirasi saa eläinlääkäriltä kuurin, joka auttaa heti.
Älä odota enää yhtään, jokainen päivä on yksi kivulias päivä lisää koirasi elämässä. Olet vastuussa siitä, ettei sen tarvitse kärsiä. En väitä ettei joku homeopaattinenkin hoito voisi auttaa (itse en usko sellaisiin pätkääkään), mutta et voi jäädä odottelemaan sellaisen mahdollisia vaikutuksia, koska koirasi tarvitsee apua heti.

Äänestä
  • ... että sori, kylläpä luin huonosti alkuperäisen viestisi - että maanantaina olet joka tapauksessa menossa eläinlääkäriin. Siis ihan niin kuin yritin selittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vilstu kirjoitti:

juuh, koirallamme todettiin pari vuotta sitten nivelrikkoa molemmissa takapolvissa, ja nyt ovat oireet pahentuneet, ja eläinlääkäriin pääsee vasta maanantaina.

Ei koira siis kuolemaa tee, mutta tahtois jollain tapaa lievittää toisen kipuja..

Eli löytyykö ihmisten särkylääkkeistä koiralle soveltuvia tabletteja, jotka tarjoisivat jonkunlaista kivunlievitystä?

Niin juu, vielä, koira on 8 vuotias, keskikokoinen seropi.

Tuhannet kiitokset ja kumarrukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu