Varmaan tyhmä kysymys, mut paljonko virtalähde vaikuttaa koneen suorituskykyyn. Tarkoitan sitä, että jos on koneen kokoonpanoon nähden liian pienitehoinen virtalähde, niin hidastaako se konetta?
Ja sit vielä, että onko 300W poweri liian hepponen, jos kone on esim. athlonXP 3000, 2x512mt ddr400 muistia, näytönohjaimelle ja kotelotuulettimelle virta virtalähteestä, ja 80gt kovalevy ja dvd-polttava asema? Ja vielä normaalia tylympi prossun tuuletin?
Ja sit vielä, että onko 300W poweri liian hepponen, jos kone on esim. athlonXP 3000, 2x512mt ddr400 muistia, näytönohjaimelle ja kotelotuulettimelle virta virtalähteestä, ja 80gt kovalevy ja dvd-polttava asema? Ja vielä normaalia tylympi prossun tuuletin?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllähän se poweri on kaiken takan myös.
Prossa näytönohjain vie paljon virtaa.
Jos poweri on liian pieni, niin kyllä voi savut jossain vaiheessa pöllähtää.
Riippuu sun näytönohjaimesta, mutta kyllä noilla sun vehkeillä olis varmaan syytä ostaa isompi poweri.
Esim. GeForce 6600 Sarjan korteille suositellaan minimissään 350W Tai paremman. Ja jos laitat "SLI" kaksi korttia rinnakain tarttee 400W tai paremman.
Ja ATI Radeon X800 Sarjan kortit myös 350W
Ei kone toimi silleen että poveri antaisi hitaampaa tehoa. Virtaa tulee tarpeeksi paitsi sitten kun ei tule, ja jos ei tule niin virta katkeaa. Se taas on sama kun jos ottaisi töpselin pois seinästä.
Vai et virta katkeaa jos ei riitä powerista tehoa?? No ei se ihan niinkään ole.
Kellotappas sun Prossaa ja Näytönohjainta, esim. 300w powerilla ja GeForce6800.
Veikkaampas et saat huonommat pojot 3DMark05 kun vakio kelloilla. Ja powerista ei virrat katkea.
Ei se virta katkea mutta jännite saattaa laskea alle kynnysarvon. Lopputuloksena kone saattaa kuitenkin sammua.
Mä olen vieläkin sun kans toista mieltä. Eli, kyllä mä saan koneen päälle. Vaikka olis 200w poweri, mut kone menee tosi hitaaks. Prossa ja näyttis ei saa kaikkii tehoja irti koneesta.
Minen ala tästä isommin kinastelemaan koska tämä nyt ei varsinaisesti ole alaani.
Eli jos noin on niin kai se sitten on niin.
Oli miten oli niin joka tapauksessa olen sitä mieltä että pöytäkoneen powerin tehon kanssa on aivan turha kitsastella. Ei ne tehokkaammat nyt kauhean oleellisesti kalliimpia ole.
Sitten kun aletaan melutasoista ja vastaavista puhumaan niin alkaa hintaa tulemaan ja silloin voi miettiä miten paljon on valmis maksamaan mistäkin ominaisuudesta.
Kyllä se tuo Jam tietää asioita... Mä olen samaa mieltä...Hyvä Jam, jatka tolla tiellä, sinä taidat tietää paljon koneista, uskoisin sinulla olevan vankka kokemus alalta..