Erottaako pikkupennuilla karvanlaadun mistään? Kun nuo viisiviikkoiset ovat villaisia karvakeriä, niin voiko niistä päätellä tuleeko niistä lyhytkarvaisia kuten emänsä (sileäkarvainen) vai mahdollisesti isäehdokkaan mukaan puolipitkäkarvaisia?
pentujen karvan laatu
cat70
2192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kävin katsomassa naapurin kissanpentuja, kun ne olivat reiulut 3 viikkoisia ja yhdellä oli jo silloin selvästi erilainen karva kuin muilla. Lähinnä se tuntui silkkisemmältä ja kiilsi erilailla kuin muiden.
Viikkoa myöhemmin sen pennun karva oli jo ihan selkeästi pitempääkin kuin muilla. Emo on tavallienn lyhytkarvainen, joten isä (jonka henkilöllisyydestä ei ole tietoa, maalla kun asutaan) isäkolli taitaa olla vähintäänkin 1/2pitkäkarvainen :-)
Jos muistan oikein niin molempien vanhempian pitää olla pitkäkarvaisia tai kantaa pitkäkarvageeniä että pennut olisivat pitkäkarvaisia. Lyhytkarvapentua en ole koskaan nähnyt mutta puolikkaita on tullut katseltua niin niillä ainakin vaihtelee jo hyvinkin aikaisessa pentuvaiheessa turkin pituus, osalla on selvästi lyhyempi turkki ja toiset taas ovat selaisia käveleviä hattara palloja.