mikä on alin keskiarvo millä vois päästä opiskelee datanomiksi?
datanomi
heiiiiii
103481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Varmaankin melko alhainen. Veikkaisin, että pääsee millä arvosanoilla tahansa. Tosin sitä kannattaa tiedustella ammattikoulu-palstalta.
Datanomi ei muuten ole enää opistoasteen (AMK)tutkinto.
Datanomi nimeenomaan on edelleen opiston eli toisen asteen tutkinto, kun taas ammattikorkeakoulututkinto on korkeakoulututkinto
Vanha datanomitutkinto oli vanha opistoasteen tutkinto. Entinen opistoaste on nykyinen AMK.
Datanomiopinnot siirrettiin opistosta kauppaoppilaitoksiin ja tradenomiopinnot tulivat AMK:hon tilalle.
Nykyisinhän nämä ammattioppilaitokset tunnetaan nimellä ammattiopisto.
jepjep. ja vanha opistoaste, on hivenen alempana kuin amk-aste.
Opistoasteen tutkinto on ammatillisista tutkinnoista Suomessa käytetty vanha nimitys. Nykyään sen tilalla ovat osin ammattikorkeakoulututkinnot ja osin toisen asteen tutkinnot.
Opistodatanomit ovat opiskelleet ja valmistuneet ennen 1990-luvun kuluessa toteutettua koulutusjärjestelmän uudistusta. Vanhassa järjestelmässä ammatillisia opintoja suoritettiin joko kouluasteella tai opistoasteella. Tänä päivänä puhutaan ensimmäisestä asteesta (peruskoulu) sekä toisesta asteesta (ammatilliset oppilaitokset ja lukiot) ja kolmannesta asteesta (korkeakoulut).
Opistoasteen ammatillisten tutkintojen tilalle ovat osin tulleet ammattikorkeakoulututkinnot ja osin toisen asteen tutkinnot.
Ennen datanomi oli siis opistoasteen tutkinto, nykyään se taas on toisen asteen ammatillinen perustutkinto. Ammattikorkeakoulujen tietojenkäsittelyn koulutusohjelmista valmistuu nimikkeellä tradenomi AMK.
Lomakkeita täytettäessä opistomerkonomit ja -datanomit ruksaavat korkeakoulututkinnon sijaan opistotutkinnon (mikäli vain vaihtoehto löytyy). Laissa ei ole millään tavalla määritelty vanhassa ja uudessa koulutusjärjestelmässä tehtyjen tutkintojen keskinäistä vastaavuutta. Yliopistoihin voi kyllä hakea vanhalla ammatillisella opistoasteen tutkinnolla siinä missä ammattikorkeakoulun papereilla.
Ammattikorkeakoulut eivät suoraan rinnasta opistotutkintoa omiin tutkintoihinsa joten opistodatanomia voidaan pitää hivenen alempana kuin AMK astetta.
Väitään että opistoasteen datanomi vastaa alinta korkea-astetta.
Taidat olla oikeassa.
54 Alin korkea-aste
541 Tietojenkäsittelyn koulutus, alin korkea-aste
5411 Tietojenkäsittelyn koulutus, alin korkea-aste
541101 Datanomi (opisto)
541152 Tietojenkäsittelyn suunnittelija
541199 Muu tai tuntematon tietojenkäsittelyn koulutus, alin korkea-aste
Lähteet:
http://www.stat.fi/tk/tt//luokitukset/lk/koulutus_07_tuloste.html
http://www.stat.fi/meta/luokitukset/koulutus/001-2013/54.html
Nykyinen datanomikoulutus on keskiasteen koulutus. Opistoaste on poistunut.
34 Keskiaste
341 Tietojenkäsittelyn peruskoulutus, keskiaste
3411 Tietojenkäsittelyn peruskoulutus, keskiaste
341101 Datanomi, tietojenkäsittelyn perustutkinto
341151 Atk-kirjoittaja
341152 Ohjelmoija
341153 Operaattori
341199 Muu tai tuntematon tietojenkäsittelyn peruskoulutus, keskiaste
että silleen