Mitäköhän perusteita Suomessa on annettu pistoolin kieltämisessä metsästysaseena. Loukkuun saa lopettaa elikon, mutta muuten sillä ei saa metsästää. Esim. Amerikassa pistoolimetsästys on käsittääkseni suosittua.
Pistooli
metsästysaseena
2301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
no se johtuu siitä et jos sais metsästää pistoolilla,ni joutus antamaan pistooli lupia hirveesti.mutta sehän ei käy,koska pistooli on niin vaarallinen ase,se saattaa mennä pankkiin ja ryöstää sen.ja muutenkin yleinen mielipide jo ihan metsästäjien puolelta ois kielteinen,koska suurin osa metsästäjistä on henkisessä kehityksessään jäänyt pelkkän päällekkäispiippuiseen haulikkon tasolle,(vertaa suhtautumista pumppu/itselataaviin haulikoihin).
Eiköhän perusteena ole se, että pistooli ei ole kovin tarkka ase ja tätä kautta haavoittuneita eläimiä jäisi helposti maastoon. Lisäksi "tehotkaan" ei taida aina piisata metsästykseen.