oon kuullu jonkun kattomainoksen jossa katon voi asentaa peltikaton päälle.mikä tämä katto on ja paljon maksaa?mistä tietoa?
katto peltikaton päälle
linta
113458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siis sehän on vain yksi aika useinkin käytetty tapa uusia katto. Eli ei tarvitse repiä vanhoja peltejä irti, että saisi uudet tilalle. Vaan tehdään vanhan peltikaton päälle kehikko puusta, lankuista ja laudoista. Ja siihen vain sitten uudet pellit päälle.
Tämä tapa on ensinnäkin halvempi kuin se, että irrotetaan vanhat pellit pois. Lisäksi kattotuolit ja katto ajanmukaan notkahtavat keskeltä ja nyt kun tehdään uusi kehikko vanhan katon päälle, saadaan ryhdikäs katto. Ja kolmanneksi kun on kahdet pellit katossa niin kyllä se sadetta paremmin pittää kuin yhden pellin katto.
kun en haluaisi enää peltikattoa.eikö ole muuta materiaalia jonka voisi huitasta peltikaton päälle? kuullu joskus jonku mainoksen mutta en muista nimeä
Saumatun peltikaton päälle saa kätevästi minkä tahansa katon. Eikä se ole iso homma purkaa vanhaa kattoa poiskaan.
Vilkase linkkiä, jos tekijää etsit.
http://www.rakennusmestarit.com
katon remontissa on purkaminen. En ymmärrä että peltikate jää toisen alle. Huopa kyllä kannattaa jättää esim tiilikaton alle. Jos katto on niin vanha, ettei ole käytetty aluskatetta, niin pelti pitäisi ehdottomasti poistaa, ja laittaa aluskate kondenssia estämään.
Konesaumakate, jonka alla on umpilaudoitus, voisi ehkä jäädä tiilikaton alle. Toisen peltikaton alle ei sitäkään kannara jättää.
taitaa tehtaan naiset ollanyt asialla, eikös siellä "muu materiaali" -tehtaalla jota radiossakin on mainostettu ole naisjohto
mikäköhän peltikatto toi sit on??? tasasta mis saumat pystyssä.olenhan vain nainen ilman ukkoa joten en voi kaikkea tietää :)vihree se on väriltään.talo rakennettu 59.asunu täs 8v joten en tiiä mitä alla on enkä kyllä katolle kiipeä.katto on ruosteessa pahasti.meinasin vaan et pääsis helpolla ja halvalla.
Tuosta väristä voisin niin päätellä, nimittäin jos se kerran on vihreä. Niitä on usein maalattu juuri vihreäksi. Aikakin passaa,jos nimittäin on alkuperäinen kate. Jos saumoja on noin 60-70 cm välein ja pelti on muuten tasaisata, niin se on konesaumapeltikate. Sen poistaminen on kyllä helppoa. Päädystä irti ja kelaa rullalle, pudottaa toisesta pästä alas. Naulat eivät enää 45 vuoden jälkeen ole juuri kiinni puussa (ole purkanut yhden katon toisen kaverin kanssa, eikä siihen tuntia enempi mennyt aikaa.)
no mitä sitten suosittelisitte tilalle jos poistan tämän peltikaton? on juuri kuvattu katto.peltiä en enää halua kun sitä maalattava ym.tiilikatto varmaan liian painava vanhaan taloon
jos saat tekijän jostain. (on kai hiukan kallimpi kuin Tiilikuvioinen pelti) mutta sopinee kai talon tyyliin paremmin. Nykyisin konesaumakattoa saa valmiiksi maalatusta (muovipinnoiteutusta) pellistä.
Tiilikatto saattanee olla liian painava, ellei kattoristikoita vahvisteta. Huopakate saattaa olla vaihtoehtona pellille. Jos pellin alusruoteet on kunnossa, niin niiden päälle on helppo asentaa esim. 12-15 mm havuvaneri, jonka päälle voi laittaa huovan. Huopa voi olla kolmiorimalla varustettu perinteinen lai sitten huopalaatta
Ote ensin yhteyttä kunnan rakennusvalvontavirastoon ja sovi vaikka käynnistä siellä. Kertovat mitä siihen saa laittaa (värit, materiaalit ja esim peltien profiilit). "Valvonta" sanasta huolimatta saat luultavasti monta hyvää ilmaista (ts veroina maksamaasi) neuvoa ja vinkkiä.
Maalaamalla saa ruosteisenkin katon uuden veroiseksi. Ota sellasta kuin RK peltikattomaali. Mitä sitä hyvää kattoa vaihtamaan?!