Kun avaan XP:n niin alapalkkiin ilmestyy kaksi ns puhekuplaa eli seuraavat: Tiedostoja odottaa CD:levylle kirjoittamista. Valitse tämä, jos haluat nähdä tiedostot nyt.
Toinen on: Tietokoneen tietoturva saattaa olla uhattuna Norman Virus Control ver 5.80 saattaaa olla vanhentunut.Korjaa ongelma napsauttamalla tätä ilmoitusta.
Mitä nuo tarkoittavat? miten päivitän tietoturvan? voisiko joku selvittää tarkasti tuon päivityksen. Kiitos.
Toinen on: Tietokoneen tietoturva saattaa olla uhattuna Norman Virus Control ver 5.80 saattaaa olla vanhentunut.Korjaa ongelma napsauttamalla tätä ilmoitusta.
Mitä nuo tarkoittavat? miten päivitän tietoturvan? voisiko joku selvittää tarkasti tuon päivityksen. Kiitos.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sulla on varmaan Normanin lisenssi loppunut ja päivitykset ei enää toimi. Hanki ilmainen Avast.
http://www.avast.com/eng/programs.html
sieltä Avast 4 Home edition free download
niin lataa ensin avastin asennustiedosto esim. työpöydälle. Sen jälkeen ota nettijohto irti. Poista kaikki Normanin tiedostot, siis kaikki. Eli kun olet poistanut Lisää/poista toiminnolla, niin etsi vielä manuaalisesti resurssienhallinnasta ja mielellään vielä aja joku reskisterinsiivousohjelma (EasyCleaner, CCleaner) että saat kaikki pois.
Sitten vasta asenna Avast.
Avastin ohjeita tuolla (vähän alempana sivulla)
http://personal.inet.fi/koti/amerx/computer/kotikayttajan_tietoturva.html
Toivottavasti sulla on palomuuri.
...vain 2vk vanha ja sain siihen ilmaiseksi Normanin kolmeksi vuodeksi.
No sitten outo juttu. Onko siellä asetuksissa päivitys säädetty automaattiseksi? Mulla ei ole Normania valitettavasti niin että en osaa neuvoa mistä se löytyy.
Mutta katso löytyykö noista Googlen löytämistä jutuista ohjeita asetusten säätämiseen:
http://www.google.com/search?hl=fi&q=norman asetukset&btnG=Google-haku&lr=
säädetty automaatisesti, en kyllä ymmärrä, kaikkia olen jo kokeillut mutta ilmoittaa jatkuvasti että vanhentunut?
spybot....
Olet ollut polttamassa cd:tä ja lopettanut kesken.
klikkaa auki siitä kohtaa mistä kyselee cd kirjoittamista, aukee ikkuna missä näet poltettavan ohjelman ja voit joko aloittaa polttamisen tai poistaa sen
siitä normanin ilmoituksestakin ja katso mitä ilmoittaa.
On varmaan päivitykset vanhat eli etsi sieltä kohta päivitä ja jatka ohjeen mukaan
normannin versio on vaihtunut versiosta 5.80 versioon 5.81. Klikkaa norman logoa ja valitse internet-päivitys niin pitäisi latautua uusi versio.
Normanin sivulta löytyi tälläinen ohje:
Huomautus käyttäjille, jotka ovat päivittäneet NIC-version 5.81 Internet Update -toiminnolla:
Jotta päivitys onnistuisi, asennusohjelma kehottaa kolme kertaa käynnistämään tietokoneen uudelleen. Jotta Norman Internet Control -asennus onnistuisi, tietokone on käynnistettävä kolme kertaa uudelleen.
Samaan aikaan pitää kävellä käsillään ja laulaa Maamme-laulua.
Kyllä täysjärkiset älyävät jo lopettaa normannipelleilyn ja siirtyä oikeisiin ohjelmiin.
menikö liian vaativaksi sulle ?? no kerro mitä ne " todelliset " ohjelmat on ja miksi ovat parempia kuin
norman ?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000010798958
Siellä alhaalla siimenssin miekkonen suosittelee:
""Käytössäsi on nyt Norman Virus Control sekä Windows XP Service Pack 2:n palomuuri. Suosittelemme käyttämään Windows XP Service Pack 2:n palomuuria Norman Personal Firewallin sijasta.""
Ei anna kovin maireaa kuvaa ko. ohjelmasta.
Itse tutustuin ohjelmaan kun se tuli tyttären koneen mukana ja jouduin sen kanssa tuimaan taistoon. Toimihan se sitten lopulta joko niin, että jokaiselle uudelle sivulle mentäessä klikkasi ookoota useita kertoja tai sitten niin, että salli oliko sisään vai ulosmenevän liikenteen kokonaan mutta silloin sitä ei enää voi sanoa palomuuriksi.
Oma lukunsa oli se, että sain sen kokonaan ulostettua koneelta. Kovasti hankasi vastaan ja aiheutti yhteyshäiriöitä vielä uuden securityn aikanakin ennen kuin löysin loputkin tauhkat siitä.
Laitoin tilalle Nortonin joka on omallakin koneellani ollut jo vuosia. Etuna tietysti se, että jo tunsin kyseisen laitoksen ja osaan sen virittää niin että se tekee mitä pitää mutta ei pidä mölyä itsestään. Tämä on minun mielipiteeni ja muilla se on toinen mutta se on täysin varmaa, että milloinkaan koneelleni ei tule Normannia, on se niin omituinen.
""Käytössäsi on nyt Norman Virus Control sekä Windows XP Service Pack 2:n palomuuri. Suosittelemme käyttämään Windows XP Service Pack 2:n palomuuria Norman Personal Firewallin sijasta.""
Ainoa syy tähän suositukseen on norman palomuurin avustaja joka kyselee sallitaanko yhteys sinne ja tänne. Aloittelijat eivät tajua sitä eivätkä tiedä että kyselystä pääsee eroon helposti muuttamalla sääntöjä. Tästä johtuen normanin puhelintuki on hukkunut puheluihin ja yrittävät päästä pälkähästä kyseisellä suosituksella. Windowsin palomuuri ei todellakaan ole parempi vaihtoehto.
" Toimihan se sitten lopulta joko niin, että jokaiselle uudelle sivulle mentäessä klikkasi ookoota useita kertoja tai sitten niin, että salli oliko sisään vai ulosmenevän liikenteen kokonaan mutta silloin sitä ei enää voi sanoa palomuuriksi."
Joo olet oikeassa noista säännöistä joita jaetaan täällä että ei kannata sallia kaikkea liikennettä ulospäin vaan sallia ohjelma kerrallaan ja painaa muista niin kysele toiste ja estää kaikki ulkoa tuleva liikenne.
Näillä säädöillä norman kyselee ainoastaan uusia ohjelmia asentaessa ja on erittäin turvallinen.
Mutta päästäkseen noista kyselyistä piti sallia liikenne jompaan kumpaan suuntaan kokonaan. Löysin tuon keinon silloin taistellessani kyseisen ohjelman kanssa mutta en nyt muista kumpi se suunta oli. Eipä sillä väliä kumpi se oli mutta palomuurin tarkoitus ei ole sallia vallatonta liikennettä minnekkään suuntaan vaan toimia ikäänkuin liikennevaloina :)
Voipi olla, että kyselyiden vähentämiseen on parempikin keino mutta itse en sellaista silloin löytänyt.
kopioin:
Syy miksi Fujitsu suosittelee Norman palomuurin jättämistä pois on aiempien versioiden kanssa havaitut ongelmat ja palomuurin avustajan antamat ilmoitukset. Ilmoitukset aiheuttavat osalle päänvaivaa ja aiheuttavat taas Fujitsulle enemmän tukipuheluita. Palomuuri onkin optio, mutta jota Normanin puolesta ainakin suosittelen tietäen XP:n palomuurin ominaisuudet.
Normanin Palomuuriin on tulossa parannuksia liittyen juuri mm.käyttäjäystävällisyyteen.
Kiitoksia palautteesta.
Terveisin,
Sami Ulvi
Norman Ibas Oy - The Data Security Company
Läkkisepäntie 11
00620 Helsinki
phone 358 9 2727210
mail [email protected]
www.norman-ibas.fi