25-vuotias Jari Kalevi Rummukainen sai raa´asta paloittelumurhasta 13 vuoden vankeustuomion.
Naisystävänsä Helsingin Vartioharjussa paloitellut mies sai 13 vuotta vankeutta. Helsingin käräjäoikeus tuomitsi 35-vuotiaan Jari Kalevi Rummukaisen alentuneesti syyntakeisena tehdystä murhasta. Lisäksi hänen katsottiin syyllistyneen useisiin pienempiin rikoksiin.
Rummukainen tappoi 36-vuotiaan naisen viime syksynä lyömällä tätä veitsellä ja leikkaamalla pään irti. Hän pilkkoi myös ruumista ja piilotti lopulta osat. Ohikulkija löysi pään siirtolavalta Malmilta muutama päivä teon jälkeen. Loput ruumiista löytyi kaatopaikalta Keravalta ja Vartioharjusta Kehä I:n varrelta.
13 vuotta naisystävän paloittelusta
15
4505
Vastaukset
- mielenterveyden
ongelma tässä. Olikohan se pää jonka kuva, naisen kasvot kankaan keskellä, otettu siitä siirtolavalta löydetystä päästä. Muistan miten se kuva jotenkin karmasi. Joku on kampaillut kuolleen hiuksia, pessyt kasvot, asetellut sopivaan kulmaan. Henkilöllisyyden selvittämiseksi, mutta sittenkin.. jotain hirveää
vaan muistaakseni valokuva naisesta!mutta on se silti karmivaa,että joku tekee jotain tuollaista..hyi..
- Jemmajemma
Minkälainen on ihminen joka pystyy tappamaan toisen ja lisäksi leikkaamaan pään irti?! Ja ruumiin muukin käsittely ja paloittelu on osoitus ERITTÄIN PAHOISTA henkisistä sairauksista. Tuollainen henkilö ei missään nimessä voi "parantua" vaivoistaan!!!! Mielestäni ainoa järkevä rangaistus on kuolemantuomio. Miksi tuollaista ihmishirviötä täytyy muiden kustannuksella pitää hengissä ja suljettuna laitokseen. Ja pahimmassa tpauksessa vielä joskus päästää vapauteen?!!! Käsittämätöntä.
- hänet ensin
ottivat pään, kuljettivat sitä mukanaan laukussa, ja esittelivät ravintolassa. Oliko se Tampereella, mukana tekijänä oli nuori kaunis nainen, joku triathlon-urheilija, esiintynyt TV:ssä..
Ei kuolemaantuomiota, koska jos niin tehdään, ei koskaan ymmärretä mikä johtaa ihmisen tällaiseen, koska se perimmäinen motiivi ja syyt ovat vain heidän tiedossaan, koko heidän elämänsä on kaiveltava ja katsottava, mikä on mennyt vinoon, että voitaisiin joskus jossakin vaiheessa puuttua asioihin ennen kuin joku toinen tekee samanlaista.
Ja sekin, että kuolemaan on tuomittu vääriä henkilöitä. Onko paljoa järkyttävämpää tekoa, johon ihminen voi sortua, kuin että tuomitaan kuolemaan syyttömän, jonkun toisen tekemän tapon takia? - KIRURGIT
koulutetaan ihmisen irto-osilla - mm. PÄILLÄ - joita toimitetaan koulutustilaisuuteen pahvilaatikoissa kymmenittäin. Siinä käydään läpi kasvojen kohotuksia yms. - ja session jälkeen takaisin laatikoihin ja hävitetään polttamalla.
Parantuuko joku vaivoistaan? - HÄN ON KUOLLUT
KIRURGIT kirjoitti:
koulutetaan ihmisen irto-osilla - mm. PÄILLÄ - joita toimitetaan koulutustilaisuuteen pahvilaatikoissa kymmenittäin. Siinä käydään läpi kasvojen kohotuksia yms. - ja session jälkeen takaisin laatikoihin ja hävitetään polttamalla.
Parantuuko joku vaivoistaan? - KOSKAAN
HÄN ON KUOLLUT kirjoitti:
elänytkään.
- on tehty sopimus
KIRURGIT kirjoitti:
koulutetaan ihmisen irto-osilla - mm. PÄILLÄ - joita toimitetaan koulutustilaisuuteen pahvilaatikoissa kymmenittäin. Siinä käydään läpi kasvojen kohotuksia yms. - ja session jälkeen takaisin laatikoihin ja hävitetään polttamalla.
Parantuuko joku vaivoistaan?joku on allekirjoittanut että hänen ruumiinsa saa käyttää tutkimus- ja opetustarkoituksiin. siinä ei häpäistä kuollutta ihmisitä eikä nautiskella elävän silpomisesta. Tehdäänhän kuolemansyyn selvittämiseksikin ruumiin avaus, ja siinä voi tulla esille hyödyllistä tietoa muitten ihmisten parantamsiseksi.
- KOSMEETTINEN
on tehty sopimus kirjoitti:
joku on allekirjoittanut että hänen ruumiinsa saa käyttää tutkimus- ja opetustarkoituksiin. siinä ei häpäistä kuollutta ihmisitä eikä nautiskella elävän silpomisesta. Tehdäänhän kuolemansyyn selvittämiseksikin ruumiin avaus, ja siinä voi tulla esille hyödyllistä tietoa muitten ihmisten parantamsiseksi.
lääketiede on kaksijakoinen - ja toinen tähtää 'kestohymyyn' ja toinen korjaa vaurioita onnettomuuksien jäjiltä jms. ..
Suomessa vainajan ruumis on kokonainen sen session ajan kun SITÄ leikellään opetustarkoituksessa. Pieteettillä.
USA'ssa - mm. - käytetään irto-osia koulutettaessa kirurgeja jotka leipänsä nyhtävät 'kestohymyleikkauksista'.
Sekin paperi jonka allekirjoitat - 'ruumiinluovutustestamentti - pitää sisällään sellaista, että käy usein niin että et kelpaa opiskeluVÄLINEEKSI. Pitää olla ehjä ja AUKAISEMATON vainaja. Usein - oikeusturvan nimissä - hoitava lääkäri aukaisuttaa potilaansa ja sen jälkeen SE ei kelpaa koulutuksen. - TOIMITAAN
KOSMEETTINEN kirjoitti:
lääketiede on kaksijakoinen - ja toinen tähtää 'kestohymyyn' ja toinen korjaa vaurioita onnettomuuksien jäjiltä jms. ..
Suomessa vainajan ruumis on kokonainen sen session ajan kun SITÄ leikellään opetustarkoituksessa. Pieteettillä.
USA'ssa - mm. - käytetään irto-osia koulutettaessa kirurgeja jotka leipänsä nyhtävät 'kestohymyleikkauksista'.
Sekin paperi jonka allekirjoitat - 'ruumiinluovutustestamentti - pitää sisällään sellaista, että käy usein niin että et kelpaa opiskeluVÄLINEEKSI. Pitää olla ehjä ja AUKAISEMATON vainaja. Usein - oikeusturvan nimissä - hoitava lääkäri aukaisuttaa potilaansa ja sen jälkeen SE ei kelpaa koulutuksen."Tutkimus- ja opetustoimintaa on harjoitettava vainajaa kunnioittaen ja siten, _ettei vainajan ulkonäkö olennaisesti muutu_. Tutkimus- ja opetustoimintaa ei saa harjoittaa, jos on syytä olettaa, että vainaja eläessään olisi vastustanut sitä."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010101
- Loppuiäksi eristykseen
Ei tule verorahoille vastinetta. Eikö tuollaisesta käsittämättömästä teosta saada kahelia loppuiäksi lukkojen taakse! Sitten silitellään päätä, kun tappaa seuraavan ihmisen vapauduttuaan. Tässä maassa on hämärtynyt oikeustaju. En tosin kannata Amerikan malliakaan, mutta siltä väliltä voisi löytyä joku ns. terve järki -malli.
- oikeuden mielestä
erityistä raakuutta ja julmuutta. Nainen oli kuitenkin vielä hengissä kun avomies Rummukainen alkoi irrottaa avovaimonsa päätä. Teko oli oikeuden mielestä törkeä.
Oikeuden mukaan teko kohdistui puolustuskyvyttömään uhriin, joka ei ole omalla käyttäytymisellään antanut aihetta miehensä väkivaltaiseen käyttäytymiseen.
Oikeus ei pitänyt tekoa vakaasti harkittuna, vaikka mies oli pahoinpidellyt naista aiemmin ja uhannut tappaa tämän.
Muutamaa viikkoa aikaiseemin nainen oli hakenut miehelleen lähestymiskieltoa. Nainen oli kertonut poliisille, että mies tekee hänelle fyysistä väkivaltaa ja aiheuttaa myös henkistä väkivaltaa ja että hän pelkää henkensä ja terveytensä puolesta.
Nainen oli ymös uusinut lähestymiskieltohakemuksen, mutta se ei ehtinyt käsittelyyn ennen surmaa.
Surmailtana he olivat nauttineet olutta tuoksukynttilän valosta ja oluesta ja kuunnelleet musiikkia. Miehen kertoman mukaan heille oli tullut riitaa.
- se hoidattamaan
tuota alentunutta syyntakeisuutta Niuvaniemeen, jos joutuu niin ei sillä tuomion pituudella ole väliä sinne jää
hyvä,että sai korkean tuomion!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2014457
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!472092- 681769
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331393Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581367Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93979SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26953Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10909Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186716