Onko kukaan ilmoittanut suoraan hostelliin luottokortin numeroa huoneen varauksen yhteydessä? Laitoin Arena hostelliin eemeliä ja kyselin hintoja (STA pyyti 15€ ja hostelli itse 10€). Pysivät laittamaan luottokortin numeron niin saisi varmasti varattua ma muuten pitäisi vaan toivoa parasta että on tilaa... Kokemuksia??? Entä onko muita lähtijöitä elokuun 20. päivä tai niillä paikkeilla??? Viikon verran pitäisi olla. Entä onko muita edullisia hostelleja tai vastaavia tiedossa???
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Moi. Olimme juuri kolme viikkoa euroopassa omalla autolla, ja moniin hotelleihin tarvittiin luottokortin numero etukäteen. Sillä sai varauksen onnistumaan mm. ( www.etaphotel.com ) Koskaan ei ole ollut ongelmia numeron antamisen kanssa. Luottokunta menettäisi asiakkaansa mikäli väärinkäytöksiä tapahtuisi, ja mikäli tapahtuu, niin luottoyhtiö ottaa vastuun omalle kontolleen. Ilmeisesti ei ole ainuttakaan tapausta että netin kautta luottokorttia käytettäessä olisi asiakkaalle itselleen ollut vahinkoa mahdollisesta rikollisesta toiminnasta.
Prahassa olimme yötä leirintäalueella huonemajoituksessa 21 € /yö 2hlö:ä ( www.drusus.com) sivut myös suomeksi. Suosittelen.
jari-jkl
Älä ihmeessä mene antamaan luottokortin numeroa, Praha on iso paikka ja siellä on aina jotain vapaana.
10€ kuullostaa halvalta.
Hyvää matkaa, olisi mukavaa taas mennä Prahaan.
Huli
Missä päin prahaa pyörit ja onko jotain menopaikkoja reilu parikymppiselle??? Entä vaihoitko paikanpäällä eurot korunoiksi vai miten kikkailit valuutan kanssa???
Siis miksi ei, juuri yritin selittää että mitään ongelmia siinä ei ole. Vai onko sinulle sattunut jotain että olisit itse joutunut kärsimään vahingon. Monessa paikassa et voi varata, jos et osoita luotettavuuttasi antamalla luottokortin numeroa, muutenhan kuka vain voi varailla huoneita ympäri maailmaa vaikkapa " huvin vuoksi" mm. monet autovuokraamot myöskään eivät keskustelekkaan ennen kuin annat luottokortin numeron.
vaihdoin suomessa ja sain 1€:37korunaa. katselin paikallisia vaihtopisteitä niin antoivat max 31Kr.
alimmillaan juutalaiskorttelissa(verenimijät!) 27Kr!!!!!!
vaihda suomessa.
onhan siellä menomestoja, mutta suosittujen diskojen liepeillä helvetisti huoria,huijareita yms. roskaväkeä.
Moi!
Itse olin viime kesänä kiertämässä eurooppaa autolla ja mm. Prahassa 3 yötä. Hostelli/hotelli varaukset hoidin kaikki netin kautta ja myös prahaan annoin luottokorttinumeron, eikä ongelmia ollut. Kokemuksesta voin sanoa, että ainakaan elokuun alussa ei prahasta saanut ilman varausta ainuttakaan hostellipaikkaa edes kahdelle hengelle.
Kuten aikaisemmassa viestissäkin todettiin Praha on todella täynnä elokuussa, joten majoituksia voi olla vaikea paikanpäältä (ainakaan ihan keskusta alueelta) saada. Toivottavasti olet varannut jo lennot sillä itse oon lähdössä elokuun 17vpä ja varannut lennot jo toukokuussa ja silti en meinannut suoria lentoja saada!
Praha on nykyään eritttäin suosittu mut ainakin mun mielstä turvallinen. ja ilman luottokortin numeron antoa tuskin saat varausta tehdyksi!! (kansainvälinen käytäntö ja luottokorttiyhtiöt ovat sen takana!)
Menomesta vinkkinä annan että älä käy turistipaikoissa vaan kysy paikallisilta mistä löydät heidän suosimat clubit. Niin ruoka kuin alkoholikin on näissä paikoissa halvempaa kuin turistien suosimissa.
Oikein elämyksellistä matkaa sulle ja toivottavasti viihdyt Prahassa yhtä hyvin kuin minä olen siellä viihtynyt!!
varasin viimekuussa 2päivää ennen lennot ja helposti kävi. Ebookers on jees. kannattaa tsekata. 270€/henkilö. suora lento. mielestäni sopuhinta.
2viikkoa sitten hotel dana itä-prahan gettossa oli hyvä hotelli. helvetin hyvä aamiainen,sateliitti tv yms. 40E/yö.
tyytyväinen olen siihen että hotelli tosiaan oli keskustan ulkopuolella niin tuli nähtyä paikallista menoa ihan kunnolla. eivätkä paikalliset känniset nuoret pummanneet kertaakaan tupakkaa keskellä yötä Skalkan lähiössä. :)
Viime kesänä oltiin Prahassa. Varaus tehtiin netin kautta ja annettiin luotttokortin numero... Hotellit tarvitsevat sen tarkistaakseen että on varaa yöpyä siellä... lisäksi monet hotellit "jäädyttävät" luottotililtä etukäteen sen summan joka kattaa tulevan yöpymisesi. Eli kannattaa kattoa että on tarpeeksi korkea luottoraja. Ettei fyrkat lopu kesken..... Sitten kun tsekkaat ittes ulos "jäädytys" lopetetaan ja oikea eli lopullinen summa laskutetaan miten sitten haluatkaan. Huom! Rahat eivät heti tule takaisin luotolle vaan saattaa kestää muutaman päivän