Moro,
Avattuani konepellin, Corollan moottorista kuuluu sellaista korkeaa pientä vinkunaa. Onko normaali ääni? MIstä vois johtua? 1.6 moottori.
Corolla kolmisen vuotta vanha, huollettu ja vähän ajettu. Juuri ostin.
Jakke
Avattuani konepellin, Corollan moottorista kuuluu sellaista korkeaa pientä vinkunaa. Onko normaali ääni? MIstä vois johtua? 1.6 moottori.
Corolla kolmisen vuotta vanha, huollettu ja vähän ajettu. Juuri ostin.
Jakke
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taisi kuule olla paha virhe ostaa. kenties juuri tuon ongelman takia edellinen omistaja myi auton...shit happens.
Männän renkaat romuna, tyypivika. Olisit katsellut näitä sivuja ennen ostopäätöstä. Usea vastaava ollut.
Ei voi olla...
siis ihan pieni korkea vinkuna. Ajossa kuuluu vain, kun esim. moottoritiellä kiihdyttää ja ihan pieni on tuo ääni silloinkin.
Mitäs tuo männänrenkaat sitten käytännössä meinaa? Isokin uhkaava remontti? En tiedä autoista meinaan juuri mitään.
eli kommentoija tietää autoista vielä vähemmän kuin sinä. Vinkuna voi olla esim. remmin tai ilmavirtauksen aiheuttamaa. Männänrenkaiden kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Käy merkkihuollossa kysymässä. Täältä et apua saa.
Mun Corollasta kuuluu juuri samanlainen korkea pieni vinkuna vähän riippuen tien pinnasta, ja nimismiehenkiharalla ajellessa kuuluu oikein kunnolla! Kerro heti jos saat selville mistä se johtuu! 02 vuoden sedan, 28000 nyt ajettu ja edellinen omistaja vimpan päälle pitänyt, ostin 1 kk sitten ja silloin en ainakaan vielä mitään huomannut. Automyyjältä kysyin tänään ja hän ei osannut selittää.
Eli tänään huollosta soitettiin ja kutsuttiin näyttämään. Eikä auto tietenkään koeajolla päästänyt vinkaustakaan. Ei ainakaan semmoisia vinkunoita. Huoltoneuvoja arveli, että todennäköisimmin kuulemani äänet ovat olleet rengasääniä. Eli ei ainakaan mitään vakavaa.