vesi ei kierrä, TMD31D

Veneessäni on VPn TMD31D moottori ja HS1A kytkin. Viikonloppuna teimme lenkin ja kaikki oli OK. Eilen piti lähteä ilta-ajelulle, mutta jäähdytysvesi ei kiertänytkään enää normaalisti.

Eipäilin tietysti heti merivesipumppua. Eikun pumppu auki. Siipiratas oli hieman kulunut muttei kovin huonossa kunnossa, vaihdoin se kuitenkin. Muuten pumppu näytti hyvältä. Siipirattaan vaihto ei kuitenkaan auttanut.

Tyhjäkäynnillä vesi ei kierrä lainkaan, ainakaan pakoputkesta ei vettä tule.Kun nostaa kierroksia n. 2000 tai yli alkaa vesi kierää, mutta veden tulo pakoputkesta loppuu hetken kuluttua.

Olisiko vinkkejä mistä vikaa voisi alkaa etsimään?

/Jukka
155678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jos pumppu on ok, niin silloin täytyy olla tukos Merivedenoton puolella. Merivesisuodatin on varmaan ok?

Äänestä
  • Yes, merivesisuodatin on kunnossa eikä ole tukossa. Kokeilin käyttää konetta merivesisuodatin auki ja kaatamalla vettä suodattimeen. Tyhjäkäynnillä ei vesi häviä suodattimesta, mutta kun kierroksia lisää niin jo alkaa vesi häviämään eli siis imu toimii, ainakin ajoittain.

    Äänestä

Muovipussi vedenotossa tai imupaineesta lyttääntyvä imuletku/letku "lahonnut sisäpuolelta". Toinen vaihtoehto tai osasyy voi olla ilmavuoto letkuissa tai syöpyneessä merivesipumpussa (yleensä pumpun kansi) vaikuttaa dramaattisesti.

Äänestä
  • Yksi syy oireille saattaa olla, meriveden läpiviennin sihdin tukkeutuminen rakkolevästä tai muusta roskasta. Sihdin tukkeutumisen voi tarkistaa, irroittamalla letku, läpiviennistä ja laittamalla se vedellä täytettyyn ämpäriin. Moottorin käynnistämällä, huomaa imeekö järjestelmä vettä. Onnea vian etsintään.

    Äänestä

merivesipumpun akselia,ettei pyörinyt vapaasti? ,vaihtaessasi siipipyörän. elikkä vesipumpun akselin kytkinkappaleen vioittuminen oli mielessäni. löytyy kun ottaa pumpun irti jakopäänkotelosta.

Äänestä
  • Otin koko merivesipumpun irti jakopääkotelosta. Akseli ei pyörinyt vapaasti ja kytkinkappalekin näytti aivan kunnossa olevalta.

    Äänestä

Oletko tutkinut miten täynnä moskaa siinä on lämmönvaihdin? Sen putket voi mennä tukkoon helpostikin tai melkein tukkoon , jotta vastus kasvaa niin suureksi ettei kumisiipipyöräpumppu enää jaksa työntää vettä siitä läpi kuin hädintuskin.

Niihin lämmönvaihtimen putkiin kertyy kaikenlaista, kivettymää mineraaleista , korroosiosakkaa ( ruostetta tai vastaavaa), levää jne.

Äänestä
  • Tämä oli hyvä pointti.

    Merivesihän kiertää myös öljynjäähdyttimen kautta, elikkä siis nämä molemmat voivat olla tukossa.

    Onko tietoa miten suuri urakka on irrottaa ko. laitteet ja puhdistaa? Pystyykö tekemään itse vai pitääkö kutsua VP huolto paikalle?

    Äänestä

  • Ei ole tuttuja noi volvot. Mutta jos niistä saa lämmönvaihtimet päästä auki niin että pillistön saa näkyviin ( niinkuin luulisi olevan), niin ei pitäisi olla paha homma . Sitten vaan pitkää piippurassia tai vielä parempi joku aseen piippuharjan tapainen, jolla saisi putkien seinät harjattua puhtaiksi. Pelkällä rautalangalla ronkkimalla pillit saanee kyllä auki, mutta seiniin saattaa jäädä sen verran moskaa että on pian taas tukossa. Paras ottaa kaikki letkut auki kun ton tekee ettei moska sitten kulkeudu tukkimaan seuraavaa paikkaa kun lopuksi huuhtelee systeemin - ainakin kaikki painavampi aines, mineraalisakka ja ruoste painuvat kaikkiin mahdollisiin letkun mutkiin pohjalle ja saattaa taas tukkia lisää.

    Mutta samalla kun avaa lämmönvaihtimen niin kannattaa katsoa missä kunnossa siellä paikat on, jos on pahasti syöpymää etenkin öljynjäähdyttimessä, niin kannattaa vaihtaa ennen kuin vesi pääsee tekemään tuhojaan öljyn sekaan.

    Äänestä

oli kerran ok ,niin ota pumpun imuvesiletku irti ja puhalla posket punasena letkuun,veneen alta pitäisi alkaa kuulua pulputusta kun ilmaa menee veteen,jos ei niin tukossa.Ei ne lämmönvaihtimet kerrasta tukkoon mene, kun on merivesisuodatin linjassa,eli kun kerroit edellisellä reissulla ok ja nyt ei kierrä.

Äänestä
  • Katoppa se öljyn jäähdytin siinä tulo letkussa.Sen jäähdyttimen päässä on sihti joka tukkeentuu.Ota se toinen putki irti pumpusta ja pistä käyntiin niin näet tuleeko siitä vettä reilusti niin saat selville onko vika ennen vai jälkeen pumpun.

    Äänestä

  • volvo kad 42 kirjoitti:

    Katoppa se öljyn jäähdytin siinä tulo letkussa.Sen jäähdyttimen päässä on sihti joka tukkeentuu.Ota se toinen putki irti pumpusta ja pistä käyntiin niin näet tuleeko siitä vettä reilusti niin saat selville onko vika ennen vai jälkeen pumpun.

    Olethan tarkastanut sulkuventtiilin ettei ole värissyt kiinni tai kampi kääntyy muttei venttiili.

    Äänestä

ole moista moottoria nähny mutta kaikenlaisia vikoja olen haeskellut. Pääasiassa kuitenkin sähkövikoja.Ainoa oikea tapa on mennä järjestelmällisesti koko kierto läpi. Letku irti vuoronperään joka välistä ja koitos tuleeko vettä. Vähiten irroituksia tulee keskimäärin kun aloittaa keskimmäisestä liitoksesta. Siitä sitten etenee vian suuntaan taas keskimäiseen. Näin edeten vika löytyy varmasti eikä tarvitse arvailla.

Äänestä

No niin, nyt on ongelma paikallistettu. Vedin letkun merivesisuotimen ulostulosta merivesipumpun sisäänmenoon. Nyt vesi kiertää normaalisti.

Välistä siis jäi pois kytkimen öljynjäähdytin, jonka täytyy olla tukossa. Tai sinne menevän tai sieltä tulevan letkun.

Torstaina olisi veneen nosto, mutten ehdi puhdistamaaan öljynjäähdytintä enkä vaihtamaan letkuja ennen sitä.

Kuinka kauan voin käyttää konetta/ajaa veneellä ilman että öljynjäähdytin on vesikierrossa mukana? Veneen paikalta nostolaituriin on noin 200 metriä, uskallanko ajaan sen?

/Jukka

Äänestä
  • voit ajaa täysillä 1/2h puolella kaasulla 2h tyhjä käynnillä vaikka kuinka kauan.Tämä on minun arvio kokemuksen suomalla rintaäänellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kaivataan kirjoitti:

Veneessäni on VPn TMD31D moottori ja HS1A kytkin. Viikonloppuna teimme lenkin ja kaikki oli OK. Eilen piti lähteä ilta-ajelulle, mutta jäähdytysvesi ei kiertänytkään enää normaalisti.

Eipäilin tietysti heti merivesipumppua. Eikun pumppu auki. Siipiratas oli hieman kulunut muttei kovin huonossa kunnossa, vaihdoin se kuitenkin. Muuten pumppu näytti hyvältä. Siipirattaan vaihto ei kuitenkaan auttanut.

Tyhjäkäynnillä vesi ei kierrä lainkaan, ainakaan pakoputkesta ei vettä tule.Kun nostaa kierroksia n. 2000 tai yli alkaa vesi kierää, mutta veden tulo pakoputkesta loppuu hetken kuluttua.

Olisiko vinkkejä mistä vikaa voisi alkaa etsimään?

/Jukka

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu