Intercity

Heips! :)

Suunnittelen tässä matkustamista kotimaassa... Siitä on tosi kauan, kun olen junalla mennyt, olisikohan siitä jo viitisen vuotta ja olin silloin vielä manuaalisella p-tuolilla. Silloin meni kyllä hienosti junalla matkustamiset. Mutta nyt olen sähköpyörätuolissa sen takia, etten enää pysty kelaamaan. Invataksilla matkustaminen on kamalan kallista, joten vaihtoehdoksi jää juna. Kertokaahan, pääseekö sähköpyörätuolilla hyvin InterCityyn, ettei ole mitään kauheita kynnyksiä? Ja hyvät ja huonot puolet junassa matkustamisessa? :)
3545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Heippa!

Ei muuta kuin matkustamaan! Itse istun sähköpyörätuolissa ja suhteellisen usein käytän junia. Intercity on varmaan paras, useimmilla paikkakunnilla ei tarvi luiskia vaan pääsee suoraan ajamaan sisään (ensin painettua oven vieressä olevaa sinistä invanappia, josta tulee pieni liuska jottei rako jää suureksi) Mutta jos rata menee huonommin niin konduktöörit laittavat luiskan paikalleen jolloin pääsee junaan suht kivuttomasti. Myös Pendolinoon ja osaan pikajunista pääsee hissillä. Miinus puolena että ravintolavaunuun ei mahdu kuin Pendolinossa (Johtuen että mulla on tosi kapea pyörä)... muuten ei valittamista...=) Kokemusten täyteistä matkailua toivotellen.. =)

Äänestä

Kyllä junilla muuten hyvin nykyään pääsee mutta jos on lemmikkejä tulee ongelmia.
Yritin matkustaa Turusta Helsinkiin koirani kanssa (ei palveluskoira)ja kävi ilmi ettei se onnistu yhtään millään.Sama koskee tietysti muitakin eläimiä.
Lemmikkivaunuun ei pääse tuolin kanssa eikä eläintä saa ottaa invavaunuun,myöskään eläintä ei saa jättää yksinään lemmikkivaunuun.
Eipä voinut muuta kuin pyytää kaveriani matkustamaan koirani kanssa,elikkäs jouduin maksamaan koirani matkasta aikuisten lipun hinnan lemmikkimaksun 5e.

Äänestä
  • Rohkeasti vaan junailemaan. IC-juniin tosiaan pääsee kätevästi itse tuolilla, Pendolinossa pitää konduktöörin ottaa hissi käyttöön, muttei tuokaan iso operaatio ole. Niillä asemilla, missä laiturin korotusta ei vielä ole tehty, auttaa konduktööri junasta pois siirryttäessä / sinne siirryttäessä.
    Ravintolavaunuihin noissa junissa ei oikein pääse, mutta konduktöörit auttavat mielellään, kun vaan saa suunsa auki ja ainakin Pendolinossa on se kutsunappi pyörätuolipaikoilla (mm. tarjoilua varten).
    Itse kuljen kuukausittain junalla, eikä kertaakaan ole tullut ongelmia.
    Ainoa miinus on nuo kuselle haisevat vessat ja varsinkin sesonkiaikaan se, että lastenvaunuille ei ole erikseen junissa paikkoja. Joskus on siis melkoista luovimista, että sekä lastenrattaat, että pyörätuoli (noita pt-paikkojakin IC-junissa tasan kaksi) mahtuvat samoille paikoille. Toki paikan maksaneella pyörätuolilaisella on etuoikeus omalle paikalleen, mutta sopu sijaa antaa. On ainakin tähän asti antanut =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sähkärinainen kirjoitti:

Heips! :)

Suunnittelen tässä matkustamista kotimaassa... Siitä on tosi kauan, kun olen junalla mennyt, olisikohan siitä jo viitisen vuotta ja olin silloin vielä manuaalisella p-tuolilla. Silloin meni kyllä hienosti junalla matkustamiset. Mutta nyt olen sähköpyörätuolissa sen takia, etten enää pysty kelaamaan. Invataksilla matkustaminen on kamalan kallista, joten vaihtoehdoksi jää juna. Kertokaahan, pääseekö sähköpyörätuolilla hyvin InterCityyn, ettei ole mitään kauheita kynnyksiä? Ja hyvät ja huonot puolet junassa matkustamisessa? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu