Löytyykö firmoja jotka kaipaavat mainframe työntekijöitä/halukkaita oppimaan kyseistä järjestelmää?
Vai hakeudutaanko suoraan toiselle alalle?
Vai hakeudutaanko suoraan toiselle alalle?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mainframe osaaja voi näinä aikoina sanella palkkansa.
Mutta luetun ymmärtäminen näköjään mättää!
Mua paskat kiinnostaa raha,vain järjestelmän omaavia firmoja kyselin.
Meillä ei ainakaan sinua neuvota! Mene takaisin sinne pumpulimaailmaan minnet kuulutkin!
dis qr(MYQUEUES*) xmitq | echo Queue: {QUEUE} ; dis q({XMITQ}) |
dis process({PROCESS}) | dis channel({USERDATA}) |
echo ConnectionName: {CONNAME}
Mitäs sontaa toi oli,ei ainakaan mainframe osaamista!!!!
Työnnän kohta COBOLIA sun peräluukkuus!
Millähän firmoilla mahtaisi olla nyt pulaa mainframe-osaajista? Kertokaapa?
Saattaisi kiinnostaa vaihtaa työpaikkaa.
Sovellus- ja kantaosaamista 10 v. edestä.
Jotenkin wit** lukea tätä palstaan kun jollain hyviä kysymyksiä jotka kiinnostavat monia niin sitten tänne eksyy näitä mauri9v !!!Eikö nämä ilokaasun ja mobilaatin väärinkäyttäjät vois painua....sinne.
Jos ei ole sanottavaan niin kannattaa olla hiljaa.
Hakeudu ihmeessä toiselle alalle. Pysy niistä partajeesuksista erossa!
Vastaus:
TE
Kela
Pankit
Vakuutusyhtiöt
Siinäpä ne tais olla.
Esyllä on myös z/os käytössä.
Tulevaisuudessa saattaa hyvinkin löytyä paljonkin töitä mainframe-osaajille, kunhan suuret ikäluokat lähtevät eläkkeelle. Suurkoneet eivät suinkaan kuole sukupuuttoon kuten dinosaurukset, vaikka it-huuman aikaan näin uskoteltiin ja nyt nämä "asiantuntijat" ovat hiiren hiljaa kun kehitys ei mennytkään ihan niinkuin he saarnasivat muutama vuosi sitten. No, ihmiskuntaa on kusetettu kautta aikain ja huijarit ovat pistäneet fyrkat liiveihinsä.
No onneks 80-luvulla visioitu paperiton toimisto on sentaan jo arkipaivaa. Buhahaa.
ollut esim. Cobol-ohjelmoijan paikkoja auki vuosikausiin. Onkohan mainframe systeemit pikku hiljaa korvautumassa jollain nykyaikaisemmilla?
Itse olen jo kohta 50-vuotias zOS:n parissa aikaa viettelevä ohjelmoija. Koulutukset ovat 70-luvulta, kuten tuon käyttöjärjeselmän alkuajat (tai oikestaan jo 60-luvulla tuli IBM:ltä ko. käyttiksen edeltäjiä).
Onko partaa?
Onhan noita ollut Hesarissakin auki paikkoja ja missä Plone tai Cobol-koodareita on tai tarvitaan, niin käyvät Iparin kursseilla säännöllisesti. Tosin ne paikat eivät ole auki ihan "Cobol-ohjelmoijan" nimikkeellä.
Ei millään pahalla mutta ihmettelen, jos kurssisi ovat 70-luvulta, alan asiantuntijoitahan koulutetaan koko ajan. Sekä tietokantapuolella että erä- ja tapahtumankäsittelypuolella.