Hei, meillä on nyt reilu vuosi takana yrittämistä ja ollaan kumpikin yli 30.v. Nyt olemme harkinneet tutkimuksiin hakeutumista. Kaipaisimme vinkkiä mistä aloittaa/lähteä liikkelle eli minne kannattaisi ensimmäiseksi Helsinki/Vantaa -alueella hakeutua vikaa selvittämään? Kannattaako selvitykset käynnistää yksityisen kautta - jos näin on niin onko paikka -suosituksia? Kiitoksia jo etukäteen.
Tutkimusten käynnistämisestä
Vauvakuumeesta kärsivä
3515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En ole pääkaupunkiseudulta, mutta minun kokemukseni on, että lapsettomuuden selvittelyssä alkoi tapahtua jotakin ihan oikeasti vasta, kun siirryin kunnalliselta sektorilta yksityiselle puolelle tutkimuksiin.
Siihen asti oli vain käsketty seurailla tilannetta, ja tehty joitain rutiinikokeita, mutta varsinaiset hoidot aloitettiin vasta yksityispuolella ja hyvin nopeasti. Seuraavassa kuussa tulinkin jo raskaaksi, joten kaikki oli loppujen lopuksi yhdestä Clomifen-kierrosta kiinni.
Jos siis vain mahdollista, on yksityinen sektori mielestäni tehokkaampi väylä.
Asun Vantaalla ja meillä on asiat näin.
Viime keväänä hakeuduin yksityiselle gynekologille. Vauva yritystä takana tuolloin 11 kuukautta ja siihen väliin yksi kohdun ulkoinen raskaus. Lääkäri totesi, että luultavasti kärsin PCO:sta (munasolu ei kypsy joka kuukausi) ja sain Clomifen kuurin. Sitä söin 3 kuukautta, ei tulosta.
Sitten meninkin omaan terveyskeskukseen yleislääkärin vastaanotolle. Selitin, ettei vauvaa tule, vaikka yritystä kyllä löytyy. Sain heti lähetteen Kätilöopistolle, mutta aika sinne meni 2 kuukauden päähän, johtuen siitä, että heinäkuussa siellä oli supistetty toimintaa.
Kättärillä ollaan nyt käyty pari kertaa. Ensin oli haastattelu (kysyttiin montako kertaa kuukaudessa rakastellaan, kuukautiskierrosta, tupakoinnista, mitattiin molempien verenpaineet jne.)
Sitten oli molempien tutkimus. Verikokeet molemmilta.
Sen jälkeen minä olen käynyt vielä lisää verikokeissa, selvittänyt hormonitasapainoa. Mies on vienyt spermanäytteen. Ekasta käynnistä on kuukausi, kohta pitäsi saada kaikki tulokset ja sitten määräävät hoidon. Jos vikaa löytyy. Jos ei, niin tutkivat vielä lisää, onko munatorvi auki ja jotain sellaista.
Hoito on ollut todella hyvää, enkä mielestäni ole joutnut odottamaan liian kauan. Olen itsekin yli 30-v ja hermostuttaa kun raskaaksi tulo ei onnistu.
Itse suositan sinullekin ottamaan ensin yhteyttä kunnalliseen puoleen, jo senkin takia, että tutkimukset ovat kalliita. Kun ne saa tehtyä kunnallisella puolella vain poliklinikkamaksulla, niin se kannattaa. Jos sitten myöhemmin haluaa mennä yksityiselle, niin alustavat tutkimukset on jo tehty ja tulokset voi viedä mukanaan yksityislääkärille.
Ja vaikka kunnallisesta hoidosta sanotaan vaikka mitä, niin minun mielestäni ainakin meitä on kohdeltu todella hyvin. Yksi hoitajakin oli aivan ihana, tuntui todella välittävän huolistamme.
Onnea sinulle vauvapuuhiin!
Suurkiitokset neuvoista :)