eli miks mun kone kysyy salasanaa ei oo enne kysyny muutaku näytönsäästäjäs,,sit ku laittaa nii tulee takas samaan kohtaa,,,ei johdu väärsätä salasanasta koska siihe tulee sittte jotai et login failed tai sellsta..????
linuxxissa ongelmia????
arttu
7807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Merkitsee yleensä juuri väärää salasanaa tai/ja tunnusta.
olet aivan varmasti antanut väärän salasanan tai/ja käyttäjätunnuksen, niinkuin ensimmäinen vastaaja sanoi.
Minä puolestani haluaisin tietää mikä distro on kyseessä ja että onko sulla oikea locale ja oletko varmasti antanut mahdolliset isot ja pienet kirjaimet oikein...
Kuten JMT§ kertoi tuo jakelu on ihan tähdellinen tieto. Oletuksena Linux aina kysyy sisäänkirjoittautuessa käyttäjätunnusta ja salasanaa. Joko graafisena tai tekstipohjalta.
JMT§:n mainitsemat localet taas tarkoittaa mm. käyttämääsi näppäimistöä. Joskus voi ongelmia tulla salasanojen kanssa, jos olet antanut asennustilanteessa salasanan käyttäessäsi suomalaista näppäimistöä (qwerty), mutta nyt (syystä tai toisesta) näppäimistösi on US (ja vaikka dvorak), jolloin monet merkit ovat aivan eri paikoilla.
Nuo jo mainitut tilanteet eivät ole toki kaikki erilaiset tilanteet, jolloin kirjautuminen ei tahdo onnistua :( Mutta niihin voitaneen palata, kun edes jakelu ja sen versionumero on selvillä.
Yleensä ongelmia kohdatessa, voisi ensiksi kysyä, mitä teit koneellasi ennenkuin virhetoimintaa ilmeni. Tuo näet on yleensä hyvin avartavaa, rakentavaa ja joskus jopa valaisevaa.
PS. Näppäimistösi toimii väärin. Se ei erota pieniä eikä isoja kirjaimia. Lisäksi pisteiden sijaan se näyttää lisäävän useita pilkku ja kysymysmerkkejä ja joskus välimerkkejä ei ole ollenkaan. Sanat katkeilevat omituisesti ja joitakin kirjaimia selkeästi puuttuu. Ehkä olisi aiheellista hankkia uusi, toimiva näppäimistö.
nii se salasana joka toimii näytön saäätsätjäs nii tavallaa toimii mut menee samaan tilaan koko aja et ksyy aina uudelleenn,,,muissa salasanoissa sanoo jotai et login failed....olen nyt imuttanut dc aika paljo ?
mulla on suse 9.3
Opettele myös kirjoittamaan oikein!
et pääse kirjauttuun mut silti imuttelet vaan dc:llä
varmaankin ilman kirjautumista :)))
vaihda jo suse 10.0 niin pelaa paremmin :))))