Anteeksiantaminen kielletty?

acimlaine

ACIM:ia väitetään harhaopiksi, New Age -filosofiaksi ym. esim. siitä kirjoitettujen esittelyjen perusteella.

ACIM:n mukaan kaikki ulkonainen mitä näemme, jopa lähimmäisemme sanomiset ja käyttäytymiset ovat vain ja ainoastaan sen heijastumaa mitä meillä itsellä on sisällämme.

Voimme vaikuttaa toisten käyttäytymiseen muuttamalla omaa sisintämme. Kun lähimmäisessä om jotain epämiellyttävää niin tunnustamme että tämä ominaisuus on meissä itsessämme ja annamme sen rukouksessa Pyhän Hengen hoidettavaksi.

Kysyn nyt tavallisilta kristityiltä onko tämä menettely mielestänne väärä, harhaopillinen, vahingollinen ja Jeesuksen opetusten vastainen? Tämä on nimittäin erittäin olennainen osa ACIM:n opetusta. Oma lihamme siitä ei tietenkään pidä.

7

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • moi

      ==>>Voimme vaikuttaa toisten käyttäytymiseen muuttamalla omaa sisintämme.

    • Moikkis Acimlainen. Tässä tulee ihan taviksen mielipide anteeksiannosta. Siis, se on ihan mielettömän tärkeä prosessi ihmisen elämässä. Niin kauan kuin sidot itsesi kaikkeen sinua loukanneeseen, niin kauan vedät puoleesi kaikkea vastaavaa... Niin se vaan on, sori vaan kaikille... Kun voit vihdoinkin vapauttaa itsesi kaikesta katkeruudesta ja vihasta- se on vapaus- sinullle itsellesi.
      Ajatellaan usein, että on siitä ja siitä syystä oikeuskin olla vihainen/katkera, mutta harvemmin ajatellaan, mitä siitä oikeasti seuraa. Siitä seuraa juuri se katkeruus ja viha. Ja missä sen paikka onkaan? Omassa itsessämme. Sen lukitsemme tai sitä jopa kasvatamme. Ja mitä siitä seuraa? Kannamme sitä mukanamme. Se on taakkamme. Emme ole enää vapaita. Vaan katkeria ja vihaisia.
      Anteeksianto ymmärretään ehkä väärin... Kun sanon antavani anteeksi jollekin, ajattelen hänen saavan mielenrauhan (kenties saakin) mutta niin tulisi myös itseni saavan.

    • eikös Jeesuskin käskenyt antaa anteeksi seitsemän kertaa seitsemän, eli määrättömän määrän... Siinä mielessä, esim nykyiset vankilasysteemit olisi aivan vääriä toimintatapoja rikkomuksia kohdattaessa. Ja kuinka sivistyneitä me olemme olevinammekaan!

    • acimlaine

      ..mahdollisuus vastata kysymykseen ACIM:n harhaoppisuudesta sen SISÄLLÖN perusteella.

      ACIM voidaan kätevästi luokitella harhaoppiseksi jos siitä esim. kerrotaan että moniin muihin uskontoihin kuuluvat tuntevat sen omakseen. Tästä on sitten helppo, aivan liiankin helppo vetää johtopäätös että ACIM on harhaoppia.

      Mutta kun kysymystä (ACIM harhaisuutta kristinuskon kannalta) tarkastellaan sisällön suhteen niin kansa vaikenee kuin muuri. Joskus minusta tosin tuntuu että muotoilen kysymykseni oudosti. Ehkä niihin on juuri sen takia vaikea vastata. Eihän kukaan kristitty tietenkään ajattele että anteeksiantaminen olisi kielletty, noin pinnallisesti ajateltuna. Mutta entä käytännössä sitten, kuinka moni kristitty yhtyy ACIM:n näkemykseen anteeksiantamisesta?

      • moi

        Eikö anteeksiantamisen edellytys ole kärsitty vääryys?
        Miten on kolikon toisen puolen suhteen?
        Vääryys sitoo tekijän lakiin.
        Oikein tekijä on laista riippumaton.


      • Kokija
        moi kirjoitti:

        Eikö anteeksiantamisen edellytys ole kärsitty vääryys?
        Miten on kolikon toisen puolen suhteen?
        Vääryys sitoo tekijän lakiin.
        Oikein tekijä on laista riippumaton.

        Kuka meistä tekee oikein?


      • admata.
        moi kirjoitti:

        Eikö anteeksiantamisen edellytys ole kärsitty vääryys?
        Miten on kolikon toisen puolen suhteen?
        Vääryys sitoo tekijän lakiin.
        Oikein tekijä on laista riippumaton.

        ...Tarkoittaa nimenomaan sitä, ettei vääryydestä suoriteta rangaistusta.

        >>
        Eikö anteeksiantamisen edellytys ole kärsitty vääryys?
        >>

        Siinä mielessä kyllä ettei ilman kärsimystä ole vääryyttä, joka kaipaisi anteeksiantoa. Siksi ACIM kertookin ettei taivaassa ole tarvetta anteeksiannolle, koska vääryyskin on tuntematon siellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      59
      9367
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      128
      6730
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6612
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      178
      4926
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      170
      4728
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      96
      3296
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2411
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2288
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2243
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      2057
    Aihe